Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Valdemar,
ztra Vilm.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.czMagická moc jara

íká se, e jaro má magickou moc. Pi probouzení pírody a zrození nových ivot lidé symbolicky spojují i nové nadje na splnní svých plán a sn. V moderní dob však ji málokdo vynáší bohyni zimy Moranu i otevírá studánky. Lidé by ale mli kráet vstíc jaru s radostí, plni energie a elánu. Zaslouíme si to. My za to, e jsme peili zimu a jaro za to, e zase pišlo.

Jak pedejít jarní únav?
Nesmíme jarní únavu proívat jako nemoc. Co ale dlat, kdy nás únava pesto nepouští ze spár? Zvýšíme písun vitamín a nerostných látek, pedevším vitamínu B1 (thiamin), který je vitamínem „dobré nálady“. Potebují ho hlavn naše nervy. Jeho nedostatek vede ke „krátké pamti“, apatii a neschopnosti soustedit se. Jeho nejvtším zdrojem jsou kvasnice, obilné klíky, pohanka, játra, listová zelenina, chest a kvták.

Vitamin C je zase dleitý pro imunitu vi infekcím, pro zdravé cévy, ki, sliznice i pro správnou funkci srdce. V asném jaru lze získat vitamin C napíklad i z kapusty, esneku, mladé cibule s natí, kenu, pórku, celeru, petrelky, kopru a paitky.

Na probuzení se ze zimního spánku potebujeme zvýšit také píjem eleza, zinku, hoíku a jódu. Hodn minerál a stopových prvk (vápník, hoík, elezo), vlákniny, silic, ale hlavn vitamin (vitamín C a karoten) se nachází také v plan rostoucích bylinách: šovíku, kontryhelu, kopiv, pampelišce, ebíku, jitroceli a dalších.

A tak vzhru do toho, vkrome s chutí a plni energie vstíc picházejícímu jaru, které „je konen tady“! Podkujme za kadé nové ráno.

Zahajme den tím, e si dáme píjemné osvení ve sprše chladnou vodou, ranní masá celého tla, tím povzbudíme krevní obh a pak ji s chutí do všedních dn.

To ostatní je ji jenom na nás, vnímejme plnými doušky vlahý jarní vtík a celý pírodní hodokvas se zpvem pták, bzuením vel, všeobecným puením a vní prvních jarních kvt.
 
Zdenka Franková
* * *
Zobrazit všechny lánky autorky


Komente
Posledn koment: 21.03.2023  18:16
 Datum
Jmno
Tma
 21.03.  18:16 Vesuviana
 21.03.  18:05 Pemek
 21.03.  10:54 Von
 21.03.  08:38 Milena
 21.03.  07:49 Ivan