Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Jon,
ztra Vclav.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

E-mail
Nemte-li zde svou e-mail schrnku (adresu), mete si ji zdarma vytvoit.

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Není to nuda leet celou noc v posteli?
 
To mám na mysli i tu píjemnou, velmi pohodlnou postel, která doslova láká poj to zkusit, je as na spaní. Ne ta postel neláká falešn, ta pravdiv nabízí to pkné poleení a vyspání.

Je tu ale nkdy nco, co ty pravdivé sliby úmysln pokazí. Teba pijde vzkaz z pátee, vstávat, vstávat, nebo nohy si usmyslí, e si pejí chodit a ne leet. Jist, lovk musí poslouchat a tak tedy vstane. Co te, je tma, no ale máme pece ješt ruce. Postavím se tedy k psacímu stolu a zanu kreslit kytiky. Ruce se tesou, essential tremor nechce ustoupit, ale kdy do levé ruky vezmu pastelku a pravou rukou tu levou pidruji njaká ta kytika se vdycky objeví.

Nohy ale prohlásí tak dost, nyní je zase ada na nás.

Po dom chodit nechci, pro budit nevinného manela, ale najednou to vím. Stl, no pece ten velký v jídeln.

Vbec ovšem nemyslím na krásn prostený stl k snídani. Nemyslím ani na stl peliv pipravený k podávání obda, i ji s vonící polévkou na talíích a všemi ostatními tmi nejchutnjšími eskými pokrmy podle vaší pedstavy, ekajícími jen na servírování. Takhle bychom mohli pokraovat ješt se stolem prosteným k veei, ale kolem takového stolu se nechodí, k takovému stolu si spcháme usednout.

Náš stl mn nyní ale slouí, a mn to nebudete chtít vit, opravdu k procházce, tedy k procházce pkn kolem toho stolu. Procházet pkn dokola, opatrn, potichu a vzpomínat. Vzpomínat na jiné procházky, kdy jsem byla malá s maminkou po Dívích hradech, s tatínkem po parku na Letné, teba i pozdji se sestikou v koárku. Se spoluáky do Prokopského údolí a na Barrandov a okolí, s tetami a strýci, bratranci a sestenicemi, ach tch krásných procházek bylo tolik. Všechny mi probíhají  hlavou, kdy tak opatrn krok po kroku obcházím ten stl. Myslíte, e je moné zapomenout na procházky s tím vysokým blonákem, který je mým manelem ji celých šedesát let práv tento rok. Prochodili jsme spolu Prahu, Petín, Kampu, Stelecký ostrov, Staré Msto, ale i procházky delší, kolem Vltavy a na mj rodný vahov.

 
  

Ticho noci i opatrná chze mi pomáhají všechny ty procházky znovu pkn proívat. Nikam nespchám, kadé pozastavení u další idle a hele, další procházka se z pamti vrací.

Je moc pkné vzpomínat na všechno co u bylo, zstává to s námi ve vzpomínkách, všechno to hezké a milé. V pítmí noci to oívá snad jasnji a pijímám to s díky.

Dobrou noc vzpomínky a je as nakreslit kytiku, která bude ráno ekat na manela.
 
Text a ilustrace: Jana Reichová
* * *
Zobrazit všechny lánky autorky
 
 

Komente
Posledn koment: 25.01.2020  22:47
 Datum
Jmno
Tma
 25.01.  22:47 Vesuvjana dky
 25.01.  10:18 Von
 25.01.  00:54 Jarmila