Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Zlata,
ztra Andrea.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

E-mail
Nemte-li zde svou e-mail schrnku (adresu), mete si ji zdarma vytvoit.

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Strom císa
 
Zoologická zahrada a botanický park Ostrava je v tchto dnech zaplavena kvty rododendron a azalek, které mohou návštvníci obdivovat doslova na kadém kroku. Kvete zde ale samozejm i ada dalších rostlin.

Mezi nimi je to napíklad strom jménem paulovnie (Paulownia), jeho velké zvonkovité kvty fialové barvy poutají pozornost na velkou vzdálenost. Navíc vydávají i píjemnou vni a jsou lákadlem pro vely. V areálu roste na nkolika místech – u expozice Na statku, na Cest vody nebo v okolí pavilonu indických zvíat.
 
V ín je paulovnie známá také pod názvem císaský strom, protoe se vysazovala z poátku práv v zahradách ínských panovník. Podle legend pinášela štstí. Kvete v dubnu i v kvtnu, ne vyraší velké listy. Poupata se objevují u na konci léta a pekávají zimu. Je velmi pizpsobivý a rychle roste, proto je pstován pedevším v zahradách nebo parcích.

 

Paulovnie se vyskytuje na území jihovýchodní ásti íny, kde má dodnes mnohostranné vyuití. Krom okrasných úel se pstuje také pro velmi kvalitní devo, které je velice lehké, má výborné rezonanní vlastnosti a pouívá se na výrobu hudebních nástroj, napíklad japonského koto nebo korejské citery. Je to také velmi odolná rostlina. Celý strom zvládne peít i poár, protoe má silné a regeneraní koeny, ze kterých dokáe vyhnat nové vtve. V eské republice je povaován za pomrn vzácnou devinu.
 
Foto: Pavel Vlek
 
Šárka Nováková, Zoo Ostrava


Komente
Posledn koment: 21.05.2019  08:25
 Datum
Jmno
Tma
 21.05.  08:25 Von
 21.05.  08:17 Vesuvjana dky :-)))
 21.05.  06:58 Mara