Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Libue,Amlie,
ztra Olga.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

E-mail
Nemte-li zde svou e-mail schrnku (adresu), mete si ji zdarma vytvoit.

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

POVÍDAKY  (19)
 
U de tlak zas dólu
 
U  de  tlak  zas  dólu tak  skoušim  co  to  udlá  dyš  budu  psát  jak  slyšim.
Vymejšlim  si  moc  práce  pro  jedny  ruce ze  zahrady  du  v devt doma  na  m  eká  neumytý  nádobí  a  taky  Albert, potvora záludná. Nestaí  mu  im  ho  krmim  a  podbízí  se  kartama! To je droga! Z  deseti  her  jsem  vyhrála  jenom  jednu prej  litujeme nemáte  ádnou  další  monost a  já  se  zlobim  a  ádám  další  hru  to  bych se  na  to  podivala ale  nepodivám  zas  prohraju. Nevadí m to baví nemysli si Alberte! Albert je muj poíta.
 
Taky  m  baví  natírání natu  na  co  se  podivám nosim  domu  barvy  po  pti  kilech ervenohndou  zelenou  modrou  a  okoládov  hndou a  ty  všechny  barvy  mám  na  rukou a ve  vlasech a  na  odvu a  pejsek Robin  je  má  v  koíšku. Taky kytiky poád kupuju a poád nemám dost a taky  klobouky  a  sukn  a  botiky  co  m  pak  tlaej.
 
Tahle zbsilost m popadá dyš m chytne úskost pod krkem a  já  si  spomenu  jak  mi  radil  muj  drahej na  smrtelný  posteli kup si fšecko co se ti líbí a  tak  du  a  kupuju.
A taky hejbám se starejma vcma nkerejma ale fšecko neunesu. Ofšem teprve koní máj lásky as. Dyš m pámbu zdraví dá dojde na fšecko.
 
***
 

Dávné  osudy
 
Spousta lidí dodává si odvahy výrokem  kdo se bojí, nesmí do lesa. Ne tak pan Franc, ten íkával,  kdo se bojí, sere v síni. A skuten. Pan Sladký z naší ulice, ten dolní, truhlá a opilec, míval v síni velký sud,  jen mu slouil za latrinu. Otevený sud v zavené síni.
 
asto vyvádl kravály a jednou v opici ukousl svému blinímu ucho.
Hned naproti ml holiství pan Sobotka, jeho matka se obsila na vtvi tešn práv kvetoucí, protoe u nemohla unést svoje stáí. Další soused, pan Hrdlika, sedl dlouhá léta v alái za vradu kterou nespáchal, jak se pozd ukázalo.
 
Jiný soused, pan Maleek, proslulý svou ervenou Aerovkou, byl komunisty zaven do vzení kdoví pro a tam se obsil. Odpuste, ale dalším obšeným byl hostinský pan Novotný od eského lva, který jednoho veera natoil u pípy svj poslední pllitr, prošel hospodou plnou hostí a na pd se obsil, ani kdo  vdl pro.
 
Také dcera mé chvy paní Konrádové, po válce odešla do pohranií a více se dom nevrátila. Obsila se z pemíry lásky, stejn jako naše píbuzná Maruška ze Dínova. Veselejší osud ml pan Heman, tajný syn doktora Kittla, který v manelství dti neml. Heman sám pozdji vychovával syna, zplozeného vlastním  idiem.
Moje babika Marie Benešová narodila se v loi nemanelském, jako i moje maminka Olga Grossová.
Budi jim všem zem lehká

***
 
Nkolik  pání
 
Kdy umírala  teta Anna, pála si, ješt jednou se napít chladivé vody ze studny na své zahrad.
Kdy umíral strýc František, pál si, zemít v rukou své dcery Aniky.
 
Kdy umíral tatínek Karel, pál si, moci alespo sedt v kesle, odkud by se díval, jak my ijeme. Kdy umírala maminka Olga, pála si, rozlouit se naposledy se všemi, které mla ráda.
 
Kdy umíral mj Josef, pál si, abych nikdy neopustila našeho milovaného pejska.
Kdy umíral mj ddeek Jan, pál si ít.
 

 
Texty Olga Janíková, té vlastní mandaly
* * *

Zobrazit všechny lánky autorky


Komente
Posledn koment: 08.05.2019  13:21
 Datum
Jmno
Tma
 08.05.  13:21 Vclav Pozdrav z Kolna od Rna
 08.05.  08:58 Von
 08.05.  07:59 ferbl