Den Evropy
Mo¾ná u¾ jste nìkdy narazili na zmínku, ¾e 9. kvìten je Den Evropy a polo¾ili jste si otázku, proè je zrovna tento den pro Evropany tak dùle¾itý? Tohoto dne byl uèinìn první velký krok k budování Evropské unie. 9. kvìtna roku 1950 toti¾ pøednesl francouzský ministr zahranièí Robert Schuman øeè, v ní¾ vyzýval evropské národy a jejich státy ke spolupráci a k vytváøení mírového prostøedí. Šlo mu pøedevším o sblí¾ení Francie a Nìmecka, jejich¾ vztah byl v té dobì velmi komplikovaný a na jeho budoucím vývoji závisela i budoucnost evropská. Navrhl vlastnì vytvoøení nadnárodní evropské instituce, která bude povìøena úkolem øídit tì¾bu uhlí a výrobu oceli, tedy dvou prùmyslových odvìtví, které v té dobì tvoøily základnu veškeré vojenské síly. Zemì, jim¾ adresoval svou výzvu, se navzájem témìø znièily v strašném konfliktu, po nìm¾ zùstal pocit materiální a morální zkázy.
Tato Schumanova øeè je dnes známa také pod názvem „Schumanova deklarace“. V roce 1985 se vedoucí pøedstavitelé EU na vrcholovém setkání v Milánu rozhodli, ¾e 9. kvìten se bude slavit jako "Den Evropy". 9. kvìten se oslavuje ve všech èlenských zemích EU. Pøi této pøíle¾itosti tak probíhají rùzné akce, které mají za cíl pøipomínat minulost evropské integrace, ale také rozšiøovat souèasné povìdomí mladé generace o evropských zále¾itostech. V evropských zemích se v tento den uskuteènilo mnoho filmových pøedstavení, koncertù, poulièních festivalù, debat a soutì¾í.
Euro slaví patnácté narozeniny
Pøed patnácti lety se vedoucí pøedstavitelé EU rozhodli k historickému kroku zavedení eura. Tato mìna se zaèala pou¾ívat v lednu 1999, kdy vznikla hospodáøská a mìnová unie (EMU) a 1. ledna 2014 jí tedy bylo právì bylo 15 let. Nyní tuto mìnu pou¾ívá a z výhod integrovaného trhu v Evropské unii tì¾í pøibli¾nì 320 milionù Evropanù v patnácti zemích, co¾ je více ne¾ poèet obyvatel USA. Hospodáøská a mìnová unie je významným milníkem v procesu evropské integrace. V budoucích letech ji bude nutno pøizpùsobovat s ohledem na otázky globalizace, nedostatek pøírodních zdrojù, zmìnu klimatu a stárnutí obyvatelstva.
K zemím eurozóny se pøipojila nová zemì, která eurem zaèala platit od zaèátku roku 2009. Jedná se o Slovensko, které splnilo po¾adavky pro pøijetí eura, jako jsou stabilní ceny a smìnné kurzy, nízké úrokové sazby, nízký schodek státního rozpoètu a státní dluh a zavedení odpovídajících vnitrostátních pøedpisù. Komise doporuèila vládám zemí EU a ty schválily èlenství Slovenska v eurozónì od 1. ledna 2009.
Jiøí Kempný