Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Jakub,
ztra Anna.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

PRÁZDNINOVÉ LÁSKY

Pijde to jako blesk z istého nebe. Najednou ta holka od soused, kterou jste vídali letmo pes plot, jak si hraje s panenkami, samá ruka, samá noha, s copánky jako myší ocásky a s mezerou mezi pedními zuby, njak vyrostla a zkrásnla. Panenky zstaly opuštny kdesi v zahradním domku a na dece v sousední zahrad leí pvabná slena s vlasy barvy medu, nohy má opálené do hnda a mezírka mezi zuby je najednou tak njak roztomilá…Pijela k babice pedevírem a bude tu ti nedle. 
A ten protivný kluk s vn rozbitými koleny, jeatou hlavou a píšern jeivým hlasem se bhem školního roku taky njak zmnil. Kolena se zahojila, vlasy má ostíhány na krátkého jeka, hlas sice sem tam peskoí do vyšších poloh, ale u je tu píslib melodického barytonu… Je tady týden a píšern se nudí. Kluci ze vsi jsou všichni mladší (vloni to ješt ale vbec nevadilo) a mají takové dtinské zájmy. Bude tady na chat s rodii ješt dva týdny. 

Prázdninové okouzlení je na spadnutí. Odpoledne se jde na koupališt, veer na procházku takíkajíc „za humna“, povídá se a hledí na vycházející hvzdy. Další dny se podobají jako vejce vejci. Rodie kroutí hlavou, nebo z notoricky otráveného adolescenta, který leze obma pkn na nervy, se stal zasnný mladík, kterého lze spatit pouze u jídla. A kdo ví, zda si vbec uvdomuje, co mu maminka dala na talí. Vyhlíí trochu jako mimozemšan, jeho vnímání rodiovských píkaz, rad, i upozornní je siln omezeno. Projevuje se to tím, e z obchodu pináší místo chleba vánoku, z klny místo sekaky na trávu vlee cirkulárku a známé z druhé osady sice pozve na táborák, ale ohe má být v sobotu a oni se rozjaen dostaví s pivem a špekáky u v pátek. Výtky po zamilovaném mládenci klouou jak olej po vod, vpravd je vbec neregistruje. 

Babika má sice pro vnuku pochopení, ale hlídat mladé dve, to je o strach. Co by ekla snacha a syn, kdyby se dozvdli, e jejich dcerka chodí dom po setmní a tuhle v noci vylezla oknem a vrátila se a k ránu! U aby si ji odvezli. Starosti dosplých mladé netrápí. Proívají ruku v ruce a bok po boku prázdninovou lásku, a jak se as odjezdu, slibují si hory doly. Dív, pokud si vzpomínám, to byly písliby dopis (budeme si psát kadý den!). Dnes to budou dozajista zprávy SMS. Tehdy, stejn jako dnes, jsou to sliby upímné a z istého, prázdninovou láskou zmámeného srdce. Rozlouení je tuze smutné. Zprávy sice picházejí, ale s blíícím se koncem prázdnin je jejich frekvence stále idší. Po návratu do školních lavic se sice ješt vzpomíná (on má tak krásné hndé oi a ona má vlasy a do pasu…) a obas se na displeji mobilu objeví krátká zprávika. Ale as je neúprosný a nkdy kolem Vánoc zbyde z prázdninové lásky u jen pocit neho, co oba proili snad ped celými vky. 

Ta pravá prázdninová láska má jednu obrovskou výhodu. Kdy se ti dva po letech potkají, je to setkání radostné a pátelské, zkalené moná jen jednou jedinou výitkou – ty ses u pece neozval (neozvala). To s jinými láskami to bývá mnohem, mnohem horší… 

 
Eva Vlachová
* * *
lustrace © František FrK Kratochvíl

Zobrazit všechny lánky autorky


Komente
Posledn koment: 15.08.2019  07:50
 Datum
Jmno
Tma
 15.08.  07:50 Mara
 15.08.  05:59 Ivan