Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Igor,
zítra Olívie,Oliver.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Zobrazení diskuse
Re¾im zobrazení: v¹e / strom
Zpìt na seznam diskusí
Významné dny
Datum:
27.09.2023  07:58
Od:
Ludmila (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
 
27. záøí - Svìtový den cestovního ruchu anebo Svìtový den turistiky

Za vznikem tohoto dne stojí Svìtová organizace cestovního ruchu, která jej vyhlásila roku 1979. Poprvé se slavil o rok pozdìji, tedy 1980.
Tento den pøipomíná nejen cestování jako takové, ale hlavnì cestování bezpeèné a férové. Svìtový den cestovního ruchu 2023 v rámci tématu Turistika a zelené investice zdùrazòuje potøebu vìt¹ího poètu a lépe zacílených investic pro projekty udr¾itelného rozvoje, které jsou souèástí plánu OSN pro lep¹í svìt do roku 2030.
 
Datum:
26.09.2023  12:47
Od:
LenkaP (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
 
26. záøí - Evropský den jazykù

Evropský den jazykù (EDJ) je den podpory jazykového vzdìlávání v Evropì. Slaví se ka¾doroènì 26. záøí ji¾ od roku 2001, a to z iniciativy Rady Evropy. Jeho organizaci má na starosti Evropské centrum pro moderní jazyky, které sídlí ve ©týrském Hradci.

Hlavní cíle EDJ:
- zvý¹it povìdomí veøejnosti o dùle¾itosti jazykového vzdìlávání, podpoøit vícejazyènost a mezikulturní porozumìní;
- propagovat jazykové a kulturní bohatství Evropy;
- povzbudit celo¾ivotní jazykové vzdìlávání ve ¹kole i mimo ni.

Více na: https://edl.ecml.at/Home/tabid/1455/language/cs-CZ/Default.aspx
 
Datum:
19.09.2023  09:46
Od:
Du¹an (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
 
19. záøí nalezli v Alpách mu¾e z ledu. Ötziho pøíbìh není dosud zcela odtajnìn

Objevena byla nejslavnìj¹í mumie historie lidstva. Ötzi, mu¾ z doby mìdìné, otevøel unikátní vhled do prehistorických èasù. Dodnes nabízí vìdcùm i laikùm neuvìøitelné mno¾ství informací. Mumii na¹li dva turisté pøi horské túøe v Alpách.

Pøíbìh mu¾e z ledu zaèal jako dobrá detektivka. Helmut a Erika Simonovi, dva nìmeètí turisté, se vraceli z alpské túry. V závìru se rozhodli, ¾e si cestu na východním høebeni v údolí Ötz zkrátí. Pohybovali se ve vý¹ce 3 210 metrù a z nároèné cesty po ledu a kamení je bolely nohy. Kdy¾ se¹li ze znaèené trasy, v¹imli si, jak z ledu trèí pøedmìt, podle jejich slov pøipomínající panenku. Po chvíli jim do¹lo, ¾e objevili mrtvolu èlovìka, nejspí¹ nedávnou obì» laviny.

V létì roku 1991 se udál mimoøádný meteorologický úkaz. Nad Alpami se dr¾el vzedmutý písek ze Sahary po nedávné píseèné bouøi. Jeho roz¾havené èásteèky pak v podobì de¹tì a snìhu padaly na alpské kopce a zapøíèinily tání terénu. Intenzivnìj¹í, ne¾ ve v¹ech pøedchozích letech. To je jedna z teorií, která vysvìtluje, proè se ten rok z ledu vynoøilo ¹est dal¹ích mrtvol.

Druhý den se místní obyvatelé a èetníci pokusili pøimrzlé tìlo vyprostit za pou¾ití sbíjeèky a cepínu. Ale práce museli kvùli ¹patnému poèasí pøeru¹it. V pøí¹tích dnech se k vypro¹»ování pøidaly dal¹í skupiny záchranáøù a s pou¾itím hrubé síly nakonec vytáhli tìlo z ledu. Ze zmrzlé pùdy nakonec vysekali i èásti látek, pøipomínající odìv a dávné nástroje, které ani vzdálenì nesouvisejí s horolezectvím. ®e se jedná o vzácný archeologický nález v tu chvíli nenapadlo nikoho.

Mu¾ z ledu dostal jméno a místní ho pojmenovali Ötzi, podle místa nálezu. Mumie pak putovala na institut soudního lékaøství v Innsbrucku. Zde pak do¹lo k senzaènímu zji¹tìní.

Postava mu¾e s pøekøí¾enou levou rukou nebyla v ledu uvìznìná podle odhadù stovky let. Archeologové oznámili veøejnosti, ¾e se dívají na 5 300 let starou postavu èlovìka. To znamená, ¾e Ötzi v Alpách ¾il je¹tì døív ne¾ byly postaveny první egyptské pyramidy.

Z prvních výzkumù jsme se pak dozvìdìli, ¾e byl Ötzi v dobì smrti pøibli¾nì 165 cm vysoký, vá¾il kolem 50 kilogramù, mìl hnìdé oèi a bylo mu asi 45 let. Analýza jeho zubní skloviny naznaèila, ¾e svùj ¾ivot strávil na cestì z italského Bolzana severnì do tyrolských Alp v Rakousku.

Rozbor jeho ¾aludku prozradil, ¾e se jeho poslední strava skládala pøevá¾nì z tuku divoce ¾ijících kozoro¾cù. Masa z jelena, pradávné p¹enice jednozrnky i jedovaté kapradiny. Ta pravdìpodobnì slou¾ila k balení potravin. Stejnì jako se dnes pou¾ívá v Asii list banánovníkù.

V té dobì ale Ötzi neznal koøení, tak¾e chu» jeho stravy musela být tì¾ce po¾ivatelná a pravdìpodobnì i pøí¹ernì chutnala. Podle rozboru bunìk pylu pøi analýze jídla vìdci usuzují, ¾e zemøel Ötzi na jaøe. Mu¾ z ledovce se stal nejintenzivnìji zkoumanou osobou na svìtì. Nad jeho postavou se sklánìly kapacity z øad odborníkù na evoluci èi anatomii a také oboru soudního lékaøství.

Ti nakonec zjistili pøíèinu Ötziho smrti. Díky rentgenu bylo zji¹tìno, ¾e mu¾ z ledu zemøel násilnou smrtí. Rekonstrukce potvrdila, ¾e byl zasa¾en zezadu ¹ípem, který mu protrhl aortu, a pak je¹tì utr¾il nìkolik ran kamenem do hlavy.

Ötziho kù¾i zdobilo celkem ¹edesát jedna tetování. Èerné èáry a primitivní ornamenty byly vytvoøené pigmentem popela. Spekuluje se, ¾e mohly slou¾it pøi léèbì úlevy od bolesti stejnì jako akupunktura. Mu¾ z ledu je tak nejstar¹í potetovaná lidské mumie.

Pøesto, ¾e v roce 1991 bylo nalezeno tìlo èlovìka starého více ne¾ pìt tisíc let, stále neznáme jeho pøíbìh.

Zdroj: Ozvìny minulosti,Podcast,Youradio Talk
 
Datum:
06.09.2023  09:23
Od:
Du¹an (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
 
6. záøí 1916 USA

Víte, ¾e... první samoobslu¾nou prodejnu s potravinami s názvem Piggly Wiggly si 6. záøí 1916 otevøel v Memphisu v americkém státì Tennessee obchodník Clarence Saunders?

V dobì, kdy v Evropì zuøila první svìtová válka, odstartoval v USA boom nynìj¹ích supermarketù, hypermarketù èi obecnì samoobslu¾ného prodeje. Navzdory skeptickým hlasùm i nezvyklému názvu se projekt tohoto z Virginie ujal. V øíjnu 1916 si to nechal Saunders patentovat a o rok pozdìji patent získal. Samoobsluhy se rychle ¹íøily a do konce 30. let bylo u¾ po celé Severní Americe 2660 prodejen.
 
Datum:
26.08.2023  04:36
Od:
Du¹an (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
 
26. srpna 1278 padl v bitvì na Moravském poli Pøemysl Otakar II.

Za jeho vlády do¹lo k obrovskému hospodáøskému rozvoji èeského státu. Byla zakládána mìsta, král podporoval kolonizaci. Pøemysl Otakar II. zalo¾il zemský soud, kde byly vedeny zemské desky, tedy první souhrnné zákonné normy. Sám v¹ak doplatil na nezkrotnou cti¾ádost, která ho pøi jeho expanzívní politice pøivedla k pádu.

První pøízvisko "¾elezný" získal v bitvì u Kressenbrunnu, kde se proslavili jeho tì¾ce odìní rytíøi, a druhé "zlatý" mìlo základ v jeho bohatství pocházejícího ze støíbrných dolù Kutné Hory. To z nìj èinilo silného uchazeèe i favorita o øímskou korunu, ale tyté¾ pøedpoklady byly i pøeká¾kou jeho volby, proto¾e kurfiøti, kteøí volili panovníka Svaté øí¹e øímské, o opravdu silného a mocného krále nestáli.

Zlomové se ukázalo rozhodnutí øí¹ských kurfiøtù zvolit v roce 1273 Rudolfa Habsburského I. novým králem Svaté øí¹e øímské. Pøemysl to vnímal jako hrozbu svým teritoriálním zájmùm a odmítl výsledek volby uznat. Vzájemnými provokacemi a støety se oba sokové nezadr¾itelnì pøblí¾ili k rozhodující bitvì. Do¹lo k ní na místì zvaném Moravské pole dne 26. srpna 1278.
 
Datum:
24.08.2023  13:00
Od:
Du¹an (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
 
24. srpen 79 n.l. pøipomíná smutné výroèí, kdy vybuchla sopka Vesuv a za pomoci silného zemìtøesení a horkého popela srovnala se zemí antická mìsta Herculaneum, Stabiae a Pompeje. Pod vrstvou nìkdy a¾ 6 metrù horkého popela nemìl nikdo ¹anci pøe¾ít.

Pompeje bylo etruské mìsto s rozvinutou infrastrukturou. Kdy¾ Vesuv vybuchl, mnoho jeho obyvatel ani nevìdìlo, co se dìje, nebo» tehdej¹í znalosti vìdy o vulkánech nebyly na dostateèné úrovni. Mnozí to brali za trest od bohù èi jen neèekaný pøírodní úkaz, který zakrátko odezní. A proto, aè mìli na to zpoèátku èas, neopustili své domovy a pokraèovali ve svých denních èinnostech. Skuteèná panika nastala a¾ ve chvíli, kdy velké mno¾ství popela a síry, které se dostávalo ze sopky do atmosféry, zastínilo celou oblohu i slunce, tak¾e nastala tma po celé oblasti. Následné výbuchy magmatu a vlny horkého popílku, které za krátký èas dorazily pøímo do mìsta, hubily v¹e ¾ivé, nebo» v tu chvíli ji¾ nabývaly teploty pøes 200 °C.

O pùvodních Pompejích, které zùstaly pohøbeny pod lávou a popelem, se pak po nìkolik staletí nevìdìlo, nebo» souèasné Pompeje jsou dnes jinde ne¾ ty pùvodní. To pomohlo pozdìj¹ím archeologickým výzkumùm, ale také zlatokopùm, kteøí pravidelnì podnikali výpravy spojené s vykrádáním památek. V dnes odkrytém mìstì si mù¾eme vybavit, jak vypadala tehdej¹í architektura.
 
Datum:
23.08.2023  06:45
Od:
Ludmila (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
 
23. srpen - Mezinárodní den památky obìtí obchodu s otroky

Toto je oficiální název, ale je znám i pod jinými názvy - napø. Svìtový den na pamì» obchodování s otroky a (za) jeho zru¹ení, Mezinárodní den vzpomínky na obchod s otroky a zru¹ení otroctví, Mezinárodní den pro pøipomenutí obchodu s otroky a jeho zru¹ení...

Dne 23. srpna 1791 vypuklo v Santo Domingu, bohaté francouzské kolonii, povstání otrokù - po¾adovali rovnost a svobodu. Na památku povstání vyhlásily OSN a UNESCO roku 1997 Mezinárodní den památky obìtí obchodu s otroky.
 
Datum:
21.08.2023  06:25
Od:
Ludmila (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
 
21. srpna 1791 - Prùmyslová zemská výstava v Praze

Prùmyslová zemská výstava v Praze byla uspoøádaná v pra¾ském Klementinu ve dnech 21. srpna a¾ 14. záøí 1791. Byla iniciována u pøíle¾itosti korunovace rakouského císaøe Leopolda II.

Aè výstava v Klementinu v roce 1791 nebyla zøejmì tou první, nebo» ji¾ roku 1754 byl pro Marii Terezii uspoøádán ve Veltrusích "velký trh tovarù Království èeského", pøispìla k zalo¾ení tradice prùmyslových výstav u nás i v Evropì. V roce 1891 si ji Praha pøipomnìla slavnou Jubilejní zemskou výstavou. V roce dvoustého výroèí se na pra¾ském Výstavi¹ti konala V¹eobecná èeskoslovenská výstava.

 
Datum:
19.08.2023  15:08
Od:
Du¹an (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
 
19. srpen - Mezinárodní den pirátù

Kdy¾ se øekne pirát, ka¾dý si asi pøedstaví hrubého, zarostlého, nemytého mu¾e, èasto s páskou pøes oèi, døevìnou nohou èi hákem místo ruky.

Doba pirátù zaèala v 17. století, kdy lodì z Ameriky pøivá¾ely do ©panìlska drahé kovy a jiné bohatství. A trvá dodnes, i kdy¾ v jiných podobách. Jeliko¾ se pirátství vìt¹inou odehrává v mezinárodních vodách, je stíhání pirátù i z hlediska práva dosti slo¾ité. Piráti samotní v døívìj¹ích dobách, kromì svých kapitánù èi kormidelníkù, nebyli nikdy pohádkovì bohatí, èasto trpìli hladem a umírali mladí.

V populární literatuøe a filmu jsou piráti líèení jako hluèní, vulgární, drsní, násilniètí a krutí moø¹tí bandité. Mívají obèas pásku pøes oèi, døevìnou nohu nebo hák místo ruky, zlaté náu¹nice, papou¹ka na rameni nebo pøi ruce nezbednou lodní opièku. V¹ak si vzpomeòte na filmy Ostrov pokladù èi Piráti z Karibiku...

Kdoví, jak to bylo ve skuteènosti. Piráti existují ale i dnes. Piráty jsou oznaèováni nejen bandité, kteøí uná¹í lodì v mezinárodních vodách, ale i lidé, kteøí naèerno stahují filmy, hudbu, poèítaèové programy a dal¹í vìci z internetu.
 
Datum:
18.08.2023  07:40
Od:
Ludmila (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
 
18. srpna 1894 vyjela parní tramvaj na trati Pøívoz - Moravská Ostrava - Vítkovice

V sobotu 18. srpna 1894, v den narozenin císaøe, vyjela poprvé normálnì rozchodná parní tramvaj na trati Pøívoz - Moravská Ostrava - Vítkovice.

My¹lenky vybudovat v Moravské Ostravì místní dráhu se ujal obchodník z Vídnì Julius Modern, který také nechal vypracovat projekt.

Stavbu zahájila v roce 1894 vídeòská firma Leo Arnoldi, pøièem¾ koncese na stavbu a provozování dráhy mezitím pøe¹la na Spoleènost brnìnské místní dráhy.

Provozní délka trati èinila 7,9 km a zprvu na ní jezdily ètyøi lokomotivy a osm osobních vozù. Cesta tramvají vy¹la daleko lacinìji ne¾ fiakrem nebo omnibusem.

Z tramvajového nádra¾í naproti dne¹ního hotelu Palace na nádra¾í v Pøívoze se cestující v I. tøídì svezl za 15 krejcarù, ve III. tøídì zaplatil o polovinu ménì. Jízda fiakrem stála po stejné trati 1 zlatý a dro¾kou 80 krejcarù. Zdroj: https://www.patriotmagazin.cz
 
Datum:
15.08.2023  08:41
Od:
LenkaP (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
 
15. srpna 1695 zaznìla poprvé v Praze zvonková hra Lorety. Loreta je typ mariánského poutního místa, oblíbený a roz¹íøený v katolických evropských zemích v dobì baroka.

Stavba je nazvána podle italského poutního místa Loreto, kde je uctíván dùm Panny Marie, podle legendy pøenesený andìly z Nazaretu.
 
Datum:
07.08.2023  10:05
Od:
Du¹an (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
 
6. srpen - Svìtový den boje za zákaz jaderných zbraní nazývaný také Den Hiro¹imy

V roce 1945 se stalo jedno z nejhor¹ích zvìrstev, které mù¾e èlovìk èlovìku zpùsobit. Byla svr¾ena atomová bomba na Hiro¹imu. Zahynulo tehdy více ne¾ 80 000 lidí a desetitisíce lidí zemøely pozdìji. Dal¹í desítky tisíc lidí trpìli èi dodnes trpí v dùsledku radioaktivního spadu.

Nynìj¹í obyvatelé Hiro¹imy si tragickou událost ka¾dým rokem pøipomínají u památníku míru s názvem Atomový dóm. Zvlá¹tì v dne¹ní dobì je pøipomínka na to mementem!
 
Datum:
31.07.2023  12:23
Od:
Ludmila (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
 
31.èervenec - Den africké ¾eny

Roku 1962 probìhla první Panafrická ¾enská konference (od roku 1974 Panafrická ¾enská organizace). Den africké ¾eny se slaví jako pøipomínka této události.
 
Datum:
24.07.2023  08:25
Od:
Du¹an (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
 
23. èervence 1829 - William Burt si v USA patentoval psací stroj

Od vynálezu písma zaznamenávali poznatky èi vyprávìní zpoèátku ruènì písaøi. Trvalo to tak po dlouhá staletí. Spoleèenská poptávka, která by vedla ke vzniku psacího stroje, tehdy neexistovala. Zøejmì první patent na jakousi "psací ma¹inu" byl vydán a¾ poèátkem 18. století. O více ne¾ 100 let pozdìji byl pak udìlen patent na skuteèný psací stroj. 23. èervence 1829 jej získal Amerièan William Austin Burt.

První patent spjatý s pozdìj¹í nezbytnou souèástí kanceláøe 20. století, odkud ji vytlaèily a¾ oblíbené textové editory poèítaèù, získal v roce 1714 jistý in¾enýr Henry Mill. Jednalo se o vynález "stroje nebo metody, jak vysazovat nebo pøepisovat písmena jednotlivì nebo postupnì za sebou jako pøi psaní, zpùsobem tak zøetelným a pøesným, ¾e se nedá odli¹it od tisku". Podstata Millova technického øe¹ení se nedochovala, spoèívala ale nejspí¹ v urèitém systému razítek.

Zajímavostí je, ¾e pokusy o konstrukci psacího stroje nebyly vedeny výhradnì jen my¹lenkou usnadnit práci písaøùm, vznikaly také jako mechanické pomùcky pro nevidomé. Tìm mìly umo¾nit vyjadøovat jejich pocity samostatnì písemnou formou. První psací stroje vyrobené ve Francii byly urèeny právì handicapovaným.
Stroj z Burtovy dílny nesl název "typographer" a jako základní materiál pøi jeho výrobì bylo pou¾ito døevo. Originál sice lehl popelem pøi po¾áru patentového úøadu v roce 1836, nicménì èasem vzniklo nìkolik replik podle pùvodního návrhu. Av¹ak ani tento vynález je¹tì nepøedstavoval ideální variantu urychlení práce. Odhaduje se, ¾e ne¾ byl vyroben skuteènì funkèní a efektivní psací stroj, vzniklo na pìt desítek jeho více èi ménì úspì¹ných pøedchùdcù.

Burt byl rodákem z Worcesteru ve státì Massachusetts, vìt¹inu svého ¾ivota ale strávil v Michiganu. Kromì záliby ve vynálezech sestrojil napøíklad solární kompas, objevil také jedno z nejvìt¹ích nalezi¹» ¾elezné rudy na území USA. V obèanském povolání pùsobil jako po¹tmistr a místní zákonodárce. (zdroj: https://ct24.ceskatelevize.cz)

 
Datum:
21.07.2023  05:43
Od:
Du¹an (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
 
21. èervence 1969 vystoupili ameriètí astronauté Neil Armstrong a Edwin Aldrin z kosmické lodi Apollo 11 jako první lidé na Mìsíc.

První èlovìk který se pro¹el po Mìsíci byl Neil Armstrong, jeho¾ stopa se objevila na mìsíèním povrchu jako první. Neil to tehdy komentoval slovy: "Je to malý krok pro èlovìka, velký pro lidstvo."

Neil s Aldrinem nasbírali zhruba 22 kg materiálu. Jejich procházka trvala dvì a pùlhodiny. Následnì se vydali zpìt, aby pøistáli v Tichém oceánu, 24. èervence 1969.
Re¾im zobrazení: v¹e / strom
    Star¹í pøíspìvky >>>