Jak byla kniha Co víme o smrti pøijata naší veøejností, S touto otázkou se na mne obrátila jedna má pøítelkynì. Odpovìdìl jsem po pravdì:
Velkou autogramiádu uspoøádali mí pøátelé v Masarykovì kulturním domì na Mìlníce. Z kní¾ky se tam recitovaly verše, napøíklad slavný Shakespearùv sonet „Jsem unavený, nechce se mi ¾ít, kdy¾ lumpovi se metál pøipíná…“. Dcera Lenka tam pøivezla pro úèastníky obèerstvení v duchu tématiky cukráøské „rakvièky“ a „vìneèky“, bylo tam i veselo, díky vtipùm, které jsou v mé knize rovnì¾ obsa¾eny.
Velkolepá autogramiáda se konala v Praze v Domeèku pod skalou v Prokopském údolí za úèasti nejménì stovky pøátel, známých a ètenáøù. Šlo o „pohøební slavnost“ s patøiènou výzdobou, v ní¾ nechybìly márnice, popravèí špalek, katakomby, zeï náøkù, šibenièní vrch,. bo¾í muka… K jídlu se podávala veèeøe Pánì, uzené maso mrtvého prasete, pila se mrtvá voda, pohøební pivo, zpívaly a hrály se známé pohøební a smutné písnièky, pøijelo divadlo makléøù s rakví a agenturou, nabízející klidnou smrt v pohodì - tìch humorných a vtipných nápadù a pøevlekù úèastníkù bylo nepøeberné mno¾ství – fantazie popustila svou uzdu.
Èlánek obšírný napsala recenzentka Lidových novin Marta Švagrová, další èlánky otiskly Literární noviny, Katolické noviny, Listy a další média, v Èeském rozhlasu mìli se mnou rozhovor a zvláš» ještì povídání o knize pøipravila Jana Klusáková…
Leè – knih má ještì v menším mno¾ství na skladì stále její nakladatel, co¾ nás, kdo se na kní¾ce podíleli, velmi mrzí.
Co by se muselo stát, aby ty kní¾ky nele¾ely ladem…? Odrazuje ètenáøe titul? Odrazuje je hluboce zakoøenìné tabuizované téma?
Nevíme. Pøitom – sám nakladatel øíká, ¾e se nesetkal s nepøíznivou reagencí. Ka¾dý, kdo si kní¾ku koupil nebo si ji jen prohlédl, rychle zjistil, ¾e kní¾ka je i velmi praktická, kolik je tam v ní høbitovních nápisù, citátù, podkladù k nekrologùm a smuteèním projevùm, ¾e by ji mohli vyu¾ívat pracovníci Pohøebních slu¾eb, obecní úøady, duchovní sféra… Všechny tyto subjekty byly pøitom osloveny.
Máš alespoò nad vydáním té knihy z nìèeho radost? Znìla další otázka mé pøítelkynì.
Ale ano, nesmím zapomenout na zájem nìkterých mladých vysokoškolákù humanitních a spoleèenskovìdních oborù, kteøí si za téma svých diplomních, bakaláøských èi dalších kandidátských prací vybrali téma o smrti, umírání a péèi o umírající u nás a ve svìtì. Poskytl jsem u¾ témìø desítku rozhovorù a odpovìdìl na velké mno¾ství otázek, které mi mladí lidé polo¾ili.
Víš, co mi v knize chybí? Jmenný rejstøík!
Nejsi jediná, má milovaná… Rejstøík se jmény – a je jich více ne¾ tisícovka - jsem zpracoval, leè z ekonomických dùvodù u¾ zaøazen nebyl. Kniha by se tím znaènì prodra¾ila – tvrdil mi nakladatel.
Ale ka¾dému ètenáøi, který o ten jmenný rejstøík po¾ádá e-mailem, ho pošlu rovnì¾ e-mailem. Udìlám to rád a nezištnì.
Mù¾eš poslou¾it nìjakou historkou na závìr tohoto našeho rozhovoru?
Moc jsem se smál spolu se stovkami rozhlasových posluchaèù, kdy¾ si Jana Klusáková v rozhlasu vypùjèila nìkteré vtipy z mé kní¾ky. Napøíklad: „Babièko, kam jedete s tím kolem?“ – „Na høbitov, synáèku.“ –„ A kdo to kolo doveze zpátky?“ Nebo citace nápisu z londýnského høbitovního náhrobku: „Zde le¾í má drahá man¾elka, zatímco já odpoèívám doma v pokoji…“ Poslední vtip v tomto rozhovoru, ale v knize jich je vícero: „Nejhorší obavy vegetariána??? ®e bude pohøben v masovém hrobì“.
Miroslav Sígl