Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Albert,
zítra Cecílie.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Komule Davidova
Rostlina mìsíce  - komule  je rod pøedevším subtropických stálezelených keøù a stromù s centrem rozšíøení v jihovýchodní Asii. Jen nìkolik málo opadavých druhù zasahuje ve východní Asii a Himálajích do mírného pásma. Popsáno bylo více ne¾ 100 druhù, ale v zahradách se pìstují prakticky pouze druhy dva. Komule Davidova  je bì¾nì pìstovaný opadavý zahradní keø. Známe ji pod lidovým jménem »letní šeøík«. Nìkteré komule jsou toti¾ barvou kvìtu a tvarem kvìtenství podobné šeøíkùm a kvetou v létì, od èervence do øíjna, tedy v dobì, kdy je jen málo dalších kvetoucích keøù. Komule Davidova má vzpøímené vìtve, které nesou listy rùzných podlouhlých tvarù. Mù¾e dorùstat a¾ do 3 m, ale obvykle bývá ni¾ší. Keø je øídce a nepravidelnì stavìný, pùsobí strnulým a ponìkud neuspoøádaným dojmem. Vìtve jsou ètyøhranné nebo nìkdy skoro s okrouhlým prùøezem. Kvìtenství je vzpøímená nebo mírnì pøevislá lata. Komule hojnì vyhledávají zvláštì motýli, na keøi jich bývá velké mno¾ství, ale i èmeláci a vèely, kteøí sají nektar. Komule Davidova byla do kultury zavedena v devadesátých letech 19. století ve Velké Británii. Rychle se stala oblíbeným keøem a byla vyšlechtìna øada kultivarù s kvìty, které mají barvu od bílé pøes rù¾ovou a svìtle fialovou po purpurovou a¾ skoro èernou.
Komule vy¾adují slunné stanovištì a chránìnou polohu. Vysazujeme je na jaøe a peèlivì zkontrolujeme, zda koupené sazenice nejsou zmrzlé. Pokud je chceme sázet na podzim, pùdu kolem nich peèlivì namulèujeme. Komule Davidova v tuhých zimách snadno namrzá, ale zase snadno obrá¾í a bohatì kvete. V pøedjaøí ji hluboce seøízneme a¾ do zdravého døeva, abychom podpoøili rùst a odstranili staré plody, které neopadávají a na keøích pùsobí nevzhlednì. Proto¾e chceme co nejvìtší násadu kvìtù, volíme ¾ivnou, støednì tì¾kou propustnou pùdu. Nesnáší tì¾ké jílovité pùdy. Rychlý rùst a bohatou násadu kvìtù podpoøíme dostateènou zásobou ¾ivin. Hnojíme na jaøe plným hnojivem. V létì ji¾ nehnojíme, proto¾e bychom tím sní¾ili mrazuvzdornost. V dobì sucha zaléváme, suchem stresované keøe jen málo rostou a kvetou. Proto¾e komule Davidova je vápnomilná, mù¾eme k ní na zimu pøidat trochu vápna nebo mletého vápence. Komule jsou vdìèné, pokud povrch kolem nich na zimu namulèujeme suchým listím nebo kompostem. Starší keøe se obtí¾nì pøesazují. Netrpí chorobami ani škùdci. Snadno se mno¾í bylinnými øízky, nejlépe z dlouhých bylinných letorostù .
Komule nekombinujeme s jinými keøi, proto¾e jsou svým vzhledem jedineèné, individuální. Vy¾adují dostatek prostoru, který plnì vyu¾ijí. Hodí se pøedevším pro solitérní výsadbu, rozkládají vìtve obsypané kvìty na všechny strany. Máme-li dostatek prostoru, kombinujeme nìkolik rùznobarevných kultivarù. Pøíjemnou vùni oceníme pøi výsadbì poblí¾ cest. Vynikne také v malé skupince v trávníku. O¾ivuje zahradu v druhé pùli léta a poèátkem podzimu. Na malých plochách mù¾e vnést do zahrady potøebný výškový rozmìr.
Jiøí Korejš
Foto:Ing. Hana Vymazalová www.garten.cz