Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Albert,
zítra Cecílie.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Pamìtníci, vzpomínejte!
Vzpomínky, které nosíme v hlavì mají jednu nevýhodu, dokud je nenapíšeme na papír nebo nevyprávíme, nemù¾e do nich nikdo nahlédnout. Je velká škoda odcházejí-li do nekoneèna s námi, ani¾ by pouèení èi radost odevzdaly jiným. V této rubrice se budeme sna¾it zabránit jejich ztrátì. Spolu s vámi budeme popisovat dìjiny všedního dne obyèejných lidí od dìtství, pøes poznávání svìta a¾ po pøeká¾ky, které pøípadnì museli pøekonávat. Tìšíme se na pøíspìvky, které posílejte na info@seniortip.cz  Nemáte-li autorské vlohy, nevadí, vaše pøíspìvky redakènì upravíme tak, aby byly ètivé.

Do jedné vzpomínky se teï s námi pøeneste.


Sofa

 

Krásné slovo s nádechem nostalgie. Podle „Slovníku jazyka èeského“ z roku 1937 jde o pøeklad z arabštiny – a znamená nízkou pohovku.

 

Pøi posledním srazu s dìvèaty jsme ve svých vzpomínkách zabrousily na téma: pohovky, divany, otomany, válendy a lehátka.

A tak jsem se rozhodla, ¾e i já pøispìji svou troškou do mlýna. Bylo léto, teplomìr ledabyle šplhal nad 30°C, v bytì se vzduch ani nehnul a èlovìku pøi sebemenší námaze lil pot ze všech pórù. Ké¾ by tento stav mìl aspoò blahodárný vliv na moji tìlesnou schránku a já se ráno probudila, jako štíhlá a elegantní babka. Právì v této dobì bych ocenila výše zmínìný pøedmìt ve své domácnosti. Lehnout si jen tak do postele, by byl urèitì høích. Nejsem ani nemocná, ani nemohoucná, ani není veèer. Pøesto bych sebou ráda mrskla do vodorovné polohy, jen tak, bezdùvodnì. Ale kam?

 

V dobì mého mládí byly v naší domácnosti divany hned dva. Jeden – parádní - mìla v pokoji moje babièka. Šlo spíš o pohovku, která mìla pevná záda a opìrky pro ruce, byla celá èalounìná krásnou brokátovou látkou a dole bylo šuple, ve kterém mìla babièka ulo¾eny bombarïáky, flórové punèochy, svaté obrázky, modlitební kní¾ky a vylisované kvìtiny, které jí nosil dìdeèek. V koutku se kupila hromádka jejich vzájemné korespondence. Dìdeèek, jako ševcovský tovaryš, byl ve svìtì na zkušené a èasto posílal své nastávající pohlednice a dopisy. Na této pohovce jsem s babièkou ráda sedávala a ona mi vyprávìla zá¾itky ze svého mládí. Byl to pro mne v¾dy velký svátek, kdy¾ mi maminka dovolila jít do babièèina pokoje.

 

V kuchyni mých rodièù byl divan, v prvém slova smyslu, na kterém s oblibou lehával mùj tatínek v nedìli po obìdì a dával si zaslou¾eného „šlofíèka“. A ¾e bral svùj spánek s pravou selskou dùkladností, o tom nelze pochybovat. Jeho chrápání se neslo otevøenými okny do široka a maminka v¾dy pøivírala okna a øíkala, ¾e to je hrozné, kdo to má poslouchat a co tomu øeknou sousedi. Po odchodu do dùchodu se pak této své oblíbené èinnosti vìnoval ka¾dý den. I maminka si obèas lehla, ale pak se v¾dy všem omlouvala, jen aby si nikdo nemyslel, ¾e je lenošná, ¾e se cítila hroznì unavená. V¾dy jsme jí s tatínkem domlouvali, a» se tolik nehoní, ale nebylo to nic platné. Ten divan mìl vysoká péra a dalo se na nìm moc krásnì se houpat, co¾ obnášelo v¾dy pár štulcù od maminky, která hudrovala:
„®e se nestydíš, copak tak se zachází s nábytkem? Myslíš si, ¾e krademe a máme na nový! A» se to víckrát neopakuje!“

 

Dalším adeptem na vyu¾ití tohoto kusu nábytku, byl náš první pes Buck. Od své panièky (mojí maminky) to mìl pøísnì zakázané, ale nedbal. V té dobì mìli moji rodièe kuchyni dole v suterénu a pes pøesnì poznal, kdo jde po schodech a jak se má zachovat. Kdy¾ jsem šla dolù já, nebo dìti, pøípadnì dìdeèek jen línì zvedl oko po našem vstupu do místnosti, slastnì vzdychl a oko opìt zavøel. Ovšem kdy¾ šla maminka, tiše sklouzl z divanu a vsunul se pod stùl. Maminka v¾dy dala dlaò na divan, a kdy¾ bylo místo teplé, spustila bandurskou. Pes se choulil do kouta a stával se menším a ještì menším a nejmenším. Ani nemukl. Maminka nám ho v¾dy dávala za vzor, ¾e pøi jejich lamentacích neodporuje, zatím co mi neustále hudrujeme a odmlouváme. Všichni, vèetnì dìdeèka.

 

V pohranièí jsme mìli ve své kuchyni válendu, která byla tenkrát velmi moderní. Jak øíká dnes má dcera, byla „in“. O mìkkém spoèinutí však nelze hovoøit. Válenda byla z døevotøísky, sice pota¾ená látkou a mírnì vypolstrována, pøesto však tvrdá. Ještì¾e šel èlovìk do ¾ivota vybaven radami svých rodièù a vìdìl, ¾e nejlepší a nejkvalitnìjší spánek je na tvrdém, rovném lù¾ku. Nakonec, v tìch dobách jsem dokázala usnout kdekoliv a na èemkoliv. Èást pod hlavou se dala podepøít, a byl v ní prostor, kam jsem si ukládala knihy a èasopisy. Válenda stála pod oknem. V¾dy, kdy¾ jsem ulo¾ila dìti k odpolednímu spánku, jsem na ní uléhala, abych si narovnala záda a chvíli si odpoèinula. V té dobì jsem usínala okam¾itì a po 5 – 10 minutách jsem vstávala svì¾í a pøipravená k další práci.

 

Tuto válendu jsme si pøivezli do Brna, ale po urèité dobì jsme ji vyøadili a místo ní zaujala roh kuchynì rohová lavice. I na ní se dalo pøi troše šikovnosti usnout, ale byla krátká a úzká a vùbec. Spaní na ní stálo za starou belu.

 

V dnešní dobì divany odvál èas. Škoda. To, co dnes prodávají k posezení, je z pohledu stárnoucího jedince nepraktické. Je to moc mìkké a nízké, špatnì se z toho vstává, pøi jídle si èlovìk maèká ¾aludek a cena také není zanedbatelná. Proto bych se pøimlouvala za znovuobrození tohoto neodmyslitelného kusu nábytku pro budoucí pokolení.

Irena Atzlerová

 

Další èlánky autorky:
Èervená karkulka
Stáøí versus mládí
Sou¾ití v jednom
domì
Sou¾ití s mu¾em
Jenom na chvíli
Pamìti I.
Pamìti II
.
Pamìti III.
Pamìti IV.
Pamìti V.
Pamìti VI.
Pamìti VII.
Brodce
Brodce - II.
Brodce - III.
Vodácké putování - 1
Vodácké putování - 2
Perla Slezska 
Hami¾ná ¾enská
Strach
Neklidná duše