Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Albert,
zítra Cecílie.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Lékaøská posudková komise za reálného socialismu
aneb Jak ze mne soudruzi lékaøi udìlali blázna…..


Jak to vlastnì tenkrát všechno zaèalo? Psal se rok 1986 a já mìl za sebou ji¾ skoro celých pìt let v èásteèném invalidním dùchodu po dvou prodìlaných infarktech. Mìl jsem za sebou roky, na které se mi chtìlo zapomenout. Pøekonal jsem mnoho a vìøil, ¾e všechno se pomalu zaceluje, spravuje a vrací. Pracoval jsem na šest hodin dennì a smìl si vydìlat smìšnou èástku, ke které jsem pobíral další legraèní almu¾nu invalidního dùchodu. Ka¾doroèní odevzdávání po¾adovaného celoroèního prùmìru vydìlaných penìz se stávalo oèekávaným hororem, proto¾e naøízená èástka výdìlku nesmìla být pøekroèena ani o korunu. Jednou za dva roky pøišlo pøedvolání pøed okresní lékaøskou posudkovou komisi OLPK. Kromì výdìlku komise „zkoumala“, zda se mùj zdravotní stav nezmìnil natolik, ¾e by bylo mo¾né èásteèný invalidní dùchod odebrat. A tak nastal èas tøetího kola tohoto dvouletého cyklu, kdy jsem se pokoušel a sna¾il znovu ¾ít a dennì si uvìdomovat, ¾e je pro koho.


Pøesto jsem se èasto propadal do zvíøecího strachu z tlaku na prsou a bodavé bolesti, do muèivých pøedstav, ¾e je to tu znova, a ¾e mne umírání pøemù¾e. Kdy¾ to odeznìlo, zvedal jsem se jakoby z hluboké jámy, celý odraný a vyválený v lepivém bahnì své vlastní hrùzy. A tak to šlo den po dni a týdny ubíhaly. Krátké hodiny pøátelských vztahù v zamìstnání se míchaly s pro¾itky mezi nejbli¾šími. Moje ¾ena svìtice, musela trpìt neménì, proto¾e mne opeèovávala, chlácholila a dr¾ela za ruku ve chvílích, kdy mne strach z umírání ¾dímal zcela bez soucitu.


Dva mìsíce pøed tím, ne¾li jsem šel znovu pøed komisi OLPK bylo nutné podrobit se celkovému vyšetøení na kardiologii, neurologii a psychiatrii. Po celou dobu jsem se klepal strachem z obavy o to, co bude zjištìno. Mé obavy pramenily nejvíce z toho, ¾e jsem moc dobøe vìdìl, jak to pøed komisí chodí. Cítil jsem bezpeènì, ¾e víc ne¾ šest hodin práce a soustøedìní nezvládnu, a vìdìl také, ¾e èásteèný invalidní dùchod komise svým rozhodnutí velmi ráda ruší.


Za ty roky, ale i z líèení jiných lidí, stejnì posti¾ených, jsem nabyl dojmu, ¾e komise má pouze jediný úkol a to, navrátit co nejvíce lidí, kterým byl pøiznán invalidní dùchod do „pracovního procesu.“ Ovšem na druhou stranu je nutné øíci, ¾e na lavièce pøed kanceláøí, kde komise zasedala, se v¾dy sešla spoleènost, ve které pøevládali zdravì vypadající cikáni.
Tehdejší OLPK byla souèástí odboru sociálních vìcí Okresního národního výboru, kde pracovala i vìtšina jejích èlenù. A také paní MUDr. Há. Ani dnes se mi nechce uvádìt, ¾e ona paní byla také lékaøkou. Spokojme se tedy s tím, ¾e jí budu oznaèovat nikoliv jako MUDr. Há, ale pouze paní Há.


Tak¾e, tato paní byla nejen pracovnicí ONV (tedy paradoxnì dle pracovištì „kolegyní“), ale také pøedsedkyní komise. K jiné komisi jsem nemohl být nikdy pøidìlen, proto¾e „systém“ urèování, kam který pacient patøí, byl abecední. Byl jsem CH a to znamenalo paní Há.
Ještì snad pøed dalším líèením událostí stojí za zmínku, ¾e mé pùvodní zjištìní, ¾e patøím do komise, které pøedsedá paní Há, bylo velmi uklidòující a¾ témìø radostné. Zjistil jsem, ¾e má za man¾ela kamaráda z našeho spoleèného dìtství. Toto zjištìní mne naplòovalo jakousi melancholií z našeho barevného klukovství. Kamarád Vašek byl nyní také lékaøem. A tak hned pøi prvním „stáním“ pøed komisí jsem v oèekávání radostného údivu ve tváøi paní Há oznámil: ..“ Já se znám z klukovských let s vaším man¾elem, my jsme mu pøezdívali „Pomalouèku…“. Blesky rybích oèí paní Há mi málem rozbily skla v mých brýlích. Po úderu bleskù následovalo hromobití slov: ..“to mne vùbec nezajímá, nejsem tady proto, abych poslouchala nìjaké vyprávìní o dìtství pana H. s kterým se ji¾ nestýkám, proto¾e se rozvádíme.“ Kdyby mi dala pár facek, moc bych se nedivil, ale bylo by to stále pøijatelnìjší, ne¾ ta zavilá nenávist k man¾elovi, která z ní vyhøezla. Netušil jsem toti¾, ¾e paní Há je v rozvodovém øízení. Koktavì jsem se omluvil, a potom ji¾ vše probíhalo trochu jako v mlze.
Od této chvíle mi „kolegynì“ paní Há neodpovídala na pozdravy pøesto, ¾e jsme se dennì v budovì potkávali. Ji¾ pøi dalším pøedvoláním ke „kontrole zdravotního stavu“ a prùmìrného roèního výdìlku paní Há vehementnì tvrdila, ¾e mùj sní¾ený pracovní úvazek je „myslím ji¾ neadekvátní“.


Nastal den „D“ a já ji¾ po tøetí èekal na chodbì pøed kanceláøí, kde komise zasedala. V ruce jsem ¾moulal v obálkách zalepené lékaøské zprávy. Zanedlouho ze dveøí vyrazil rómský spoluobèan støedního vìku, kterému i pøes snìdost jeho tváøe prorá¾ela zuøivá èerveò. „Jebem ti dušu sviòa gád¾ovská“, vychrlil ji¾ na chodbì, trhajíc pøitom listiny neznámého obsahu, jejich¾ èásti se jako padající listí snášely na podlahu chodby.
„Pan Cha…“, ozvalo se zpoza kanceláøe, ani¾ by si kdo všímal rozpáleného Róma. Vešel jsem do kanceláøe s neblahou pøedtuchou, která se zaèala obdivuhodnì rychle naplòovat. Nebyl jsem vyzván, abych se posadil, a tak jsem tam stál, jako neposlušný student pøed katedrou, s napøa¾enou rukou v ní¾ jsem dr¾el ty zalepené obálky. „Tady mám odevzdat…“ , ale to ji¾ paní Há energickým pohybem obálky z mých rukou odebrala a rozdala je jako karty na mariáš dalším dvìma èlenkám komise, sama si ponechávajíc zprávu kardiologa. Nastalo mrtvolné ticho, kdy vteøiny ubíhaly jako ve zpomaleném filmu. Dvì èlenky komise pokývaly hlavou a odevzdaly své obálky paní Há. Ani¾ by se do nich podívala, upøela své nehybné oko ¾raloka na pytel zpocených nervù, ve který jsem se v tu chvíli promìnil.
„Øeknìte komisi jak vnímáte svùj souèasný zdravotní stav“, promluvily ledové kulièky, co se jí sypaly z úst. Blekotal jsem, popisujíc své potí¾e a obtí¾e, strachy a úzkosti, únavu a bolesti. „To by nám, myslím staèilo“, pleskla mne jakoby mokrým hadrem pøes oblièej paní Há. „Bì¾te na chodbu, komise se poradí,“ štìkla. Srdce se mi tlaèilo jako horký chuchvalec z krku ven. Cítil jsem, ¾e mi schází vzduch, ale nemohl jsem ho do plic dostat. Asi za tøi minuty se dveøe kanceláøe opìt otevøely a byl jsem vyzván ke vstupu. Opìt ve stoje, jsem oèekával koneèný verdikt. Paní Há nezvedajíc své mrtvé oèi od stolu zadeklamovala: „Okresní lékaøská posudková komise došla k názoru, ¾e váš zdravotní stav neodpovídá èásteènému invalidnímu dùchodu se zkrácenou pracovní dobou. Navíc jste pøekroèil váš povolený prùmìrný roèní výdìlek o 86,- korun èeskoslovenských. Proto vám bude rozhodnutím této komise zkrácená pracovní doba zrušena a èásteèný invalidní dùchod odebrán. Podepište tento protokol a písemné rozhodnutí vám bude zasláno poštou“.


Všechno jsem slyšel jakoby z dálky, v uších mi šumìlo a zase jsem nemìl ¾ádný vzduch. Po chvíli jsem pøece jen asi dvì molekuly kyslíku do plic dostal a zpola šeptem ze sebe vypravil: „Ale já nedoká¾i ještì pracovat na plný úvazek, a za ten „pøeplatek“ nemohu, proto¾e jsem dostal odmìnu od svého vedoucího o které jsem nevìdìl…“ Tak nìjak podobnì jsem drmolil, sevøený strachem a stydíc se za to, co ze mne leze. Cítil jsem, jak je celá situace absurdní, nedùstojná, nespravedlivá a poni¾ující.
Na zem se mnou tøísklo razantní zaštìkání paní Há, kterou jsem v tu chvíli vnímal ve svém podvìdomí jako hyenu nad ulovenou koøistí. „O povoleném výdìlku se s vámi nebudeme vùbec bavit, a zátì¾ové EKG z letošního roku jasnì ukazuje, ¾e po kardiologické stránce jste stabilizován“. „Já jsem ¾ádné zátì¾ové EKG letos nemìl“, sna¾il jsem se. „Tak vám jej dìlali v loòském roce“, opìt odštìkla hyena. „Ale ani loni mi zátì¾ové EKG nedìlali,“ dodal jsem zoufale. Teï ji¾ paní Há odloupla své ¾raloèí oko od stolu a ani¾ by s ním jakkoliv pohnula, jediným pohledem mne s jistotou chirurga se skalpelem v ruce podøízla slovy: „Komise zde není proto, aby se s vámi dohadovala, jednání je ukonèeno, podepište protokol a èekejte na písemné rozhodnutí,“ skonèila mé vra¾dìní. Z posledních sil jsem šeptnul, ¾e takový protokol nepodepíši. „Tím nic nezmìníte,“ øeklo ¾raloèí oko.
Vypotácel jsem se ze dveøí kanceláøe ani nevím jak. Všechno se mi pøed oèima toèilo v nìjaké šedorudé mlze, podlaha chodby se nìkolikrát zhoupla, jakoby se chtìla pøestìhovat na strop. Lidé kolem mne procházeli pomalu, jejich nohy se odrá¾ely od rozmazaných dla¾dièek podlahy a zùstávaly v¾dy chvíli ve vzduchu. Všechno bylo šedivé a rozmazané. Dopotácel jsem se ke vchodovým dveøím úøadu, zdálky jsem slyšel, jak na mne vrátná cosi volá. Stál jsem venku a sna¾il se zhluboka dýchat, co¾ se mi za chvíli daøilo. Teprve nyní jsem si uvìdomil, ¾e mne vrátná podpírá a ptá se mne, zda nemá zavolat lékaøe. „ Nééé, lékaøe néé!“ zašeptal jsem.
Pokraèování pøíštì…

Petr Norbert

 

Další èlánky autora:

Jaro se rozbìhlo

Andulka

Kdy¾ léta pøibývají

Léto budi¾ pochváleno

Pan Otec

Mùj poslední podnikový veèírek

Betta bojovnice

Vzpomínka na tábory

Co skrývá rodinný archiv

Zajímavý nález

Jak jsme ¾ili jako novomon¾elé

Zlatá kniha malé domácnosti

Trochu jiné láznì

Výlet do Františkových Lázní

Sobotní výlet

Maturita vnuèky

Zlatý víkend

Po sedmi letech na Šumavì