Datum: 24.01.2009 05:31
Jméno: Beatrix
Magdalenko, dìkuji za výborné, srozumitelné vysvìtlení. Je mi jasné, ¾e s vektorovou grafikou nechci mít nic spoleèného.
Datum: 23.01.2009 21:26
Jméno: Magdalena
Rù¾enko, k pochopení rozlišení je zapotøebí celá lekce, také jí pøipravuji. Kdy¾ to ale teï øeknu hodnì laicky a ne odbornou mluvou, rozlišení je mno¾ství tìch malinkých bodíkù, ze kterých se skládá fotografie, pou¾itých na urèitou velikost. Èím víc tìch bodíkù budeš mít, tím víc bude obrázek prokreslený do detailù.
Pøedstav si napøíklad mozaikové okno v kostele. Kdy¾ budeš mít svatého na tom oknì jen z deseti velkých skel v základních barvách, bude to jen hrubá postava bez detailù. Ale kdy¾ ho slo¾íš ze stovky malinkých sklíèek z rùzných barev a jejich odstínù, mù¾eš znázornit mnoho detailù. Tak velmi zjednodušenì je mo¾né pochopit rozlišení obrázku.
Grafika je dvojí, rastrová, tu pou¾íváme my v Malování, a pak vektorová. O rastrové jsem si øekli, ¾e je z bodù, pixelù.
Vektorová grafika je slo¾ena z geometrických objektù. Kdy¾ jsem zaèínala psát lekce, pøemýšlela jsem, jestli se mám o vektoru zmínit, ale pak jsem si to rozmyslela. Je to spíš profesionální zále¾itost a kreslení ve vektoru je slo¾itìjší. Alespoò u tìch obrázkù, které mají k nìèemu vypadat. Navíc, kdo nemá nìjaký program na vektorovou grafiku, byla by moje informace jen pouhou tì¾ko pochopitelnou teorií. To bychom museli jít pomalu krok za krokem v nìjakém vektorovém programu, napøíklad v Corelu Draw a kurz na vektorovou grafiku by byl nìkolikanásobnì slo¾itìjší ne¾ na malování v rastru.
Datum: 23.01.2009 11:39
Jméno: Beatrix
Magdi, v úvodu se zmiòuješ o vektorovém klipartu a vyšším rozlišení. Tyto pojmy neznám. Snad nepøedbíhám, kdy¾ se zeptám jak tomu rozumìt.
Datum: 23.01.2009 09:33
Jméno: emach
jo jo, udìlala jsi to mazanì s ukázkou u cv.1