Pamìtníci, vzpomínejte!
Vzpomínky, které nosíme v hlavì mají jednu nevýhodu, dokud je nenapíšeme na papír nebo nevyprávíme, nemù¾e do nich nikdo nahlédnout. Je velká škoda odcházejí-li do nekoneèna s námi, ani¾ by pouèení èi radost odevzdaly jiným. V této rubrice se budeme sna¾it zabránit jejich ztrátì. Spolu s vámi budeme popisovat dìjiny všedního dne obyèejných lidí od dìtství, pøes poznávání svìta a¾ po pøeká¾ky, které pøípadnì museli pøekonávat. Tìšíme se na pøíspìvky, které posílejte na info@seniortip.cz Nemáte-li autorské vlohy, nevadí, vaše pøíspìvky redakènì upravíme tak, aby byly ètivé.
Do jedné vzpomínky se teï s námi pøeneste.
Romance moèùvková
Dávno, dávno ji¾ tomu, vzpomínala by paní Bo¾ena. Urèitì tak 40 let. Byla tak polovina let šedesátých a já se rozhodl pro týdenní brigádu v zemìdìlství. Placenou. Dùvod byl prostý, narychlo jsem shánìl pár korun a tak jsem vyjel brigádnièit do jedné èeské vesnice.
Její název si dones pamatuji, byla na Rakovnicku, ale radìji jí nebudu jmenovat, mohli by mne tam ustanovit èestným obèanem. Všechno fungovalo, pøijel jsem myslím nìkdy na konci léta pomáhat na polích. Pochopili rychle, ¾e mám obì ruce levé a vybírali mi hodnì nekvalifikované práce. Ale chovali se velmi slušnì, nebyl jsem pro nì jenom Pra¾ák, ale i televizní pracovník. Myslím druhý den mì pøidìlili k jakési mechanizaci na poli. Nechtìjte ode mne pøesný popis, to bych nesvedl. Podstata byla v tom, ¾e se hnojilo pole. To zajiš»ovala taková plechová nádr¾ na moèùvku - lejta. Byla na koleèkách, vedly z ní trysky na obì strany a ty zajiš»ovaly pravidelný rozptyl té ¾ivotadárné tekutiny. Krom voòavého aroma nabízela i sedátko, z kterého jsem mohl sledovat, zda postøik je pravidelný. No a vyjeli jsme. Pøede mnou traktorista, záda jako letištì, na hlavì tehdy módní rádiovku s vyhrnutými okraji. Moèùvka plynula bezproblémovì, já staèil i snít s otevøenýma oèima, pozorovat obzory.
Ale ka¾dá pohoda má svùj konec. Mobilní lejta rozptýlila svùj obsah po poli a bylo nutné doplnit z velké nádr¾e do té malé další aromatickou tekutinu. Na kraji pole stála velká, plná nádr¾ a bylo nutné moèùvku pøeèerpat. Mám dojem, ¾e v té velké nádr¾i nìjak traktorem její øidiè zvýšil tlak. Ramenatý traktorista vzal do obou rukou jeden konec hadice a pøilo¾il jí k lejtì. Druhý konec byl pevnì pøimontován na velké nádr¾i. Mým úkolem bylo postavit se u té velké nádr¾e k výpusti. Byla trochu zarezlá, dostal jsem asi dvoumetrový klacek na prodlou¾ení páky a mìl za úkol, pomalu, opatrnì, táhlým pohybem uvolòovat tlak v té velké nádr¾i. Ramenùm toho traktoristy bych asi neodporoval nikdy, tady jsem i úkol chápal, zapøel se a zvolna táhl. Ale uzávìr se nepohnul. Zabíral jsem, nic. Dostal jsem vztek, zapøel se a trhl. Sodoma-Gomora. Traktorista s tím nepoèítal, tlak v hadici s ním praštil do oranice a vonná tekutina ho oblévala. Já zkamenìl jak Lotova ¾ena, traktorista té¾. Ale jen na zlomek vteøiny. Potom vstal, moèùvka z nìj kapala, nemluvil, ale jeho oèi… ty spíš vra¾dily. Koktal jsem omluvu, ale souèasnì cítil nìco, co mne nikdy pøed tím ani potom nepotkalo. Záchvat hysterického, opravdu hysterického! smíchu. Nezvládnutelného. Proti mnì traktorista s postavou zápasníka v tì¾ké váze, provonìný, oèi krvavé, na nádr¾i já, s klackem v ruce a teèou mi slzy smíchu. Vìdìl jsem, ¾e mi skoro jde o ¾ivot, ale nešlo to zastavit chvilku.
Naštìstí bod zlomu pøešel, mùj smích tichnul, koktal jsem omluvu, traktorista mlèky vrtìl hlavou a provádìl alespoò základní oèistu. I moèùvku jsme nakonec pøeèerpali, nastoupili v normálním slo¾ení a vyrazili. Pomatuji si, ¾e kdy¾ u¾ jsme jeli dál a já pozoroval umatlaná záda traktoristy, ještì jednou ten záchvat smíchu »uknul. Ale staèilo, aby se traktorista mlèky otoèil a mùj smích zamrzl.
Bylo mi jasné, ¾e scházelo málo a tahle moèùvková romance se zmìnila na baladu s hodnì chmurným koncem.
Josef Hejna