Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Svatoslav,
zítra Barbora.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Pamìtníci, vzpomínejte!
Vzpomínky, které nosíme v hlavì mají jednu nevýhodu, dokud je nenapíšeme na papír nebo nevyprávíme, nemù¾e do nich nikdo nahlédnout. Je velká škoda odcházejí-li do nekoneèna s námi, ani¾ by pouèení èi radost odevzdaly jiným. V této rubrice se budeme sna¾it zabránit jejich ztrátì. Spolu s vámi budeme popisovat dìjiny všedního dne obyèejných lidí od dìtství, pøes poznávání svìta a¾ po pøeká¾ky, které pøípadnì museli pøekonávat. Tìšíme se na pøíspìvky, které posílejte na info@seniortip.cz  Nemáte-li autorské vlohy, nevadí, vaše pøíspìvky redakènì upravíme tak, aby byly ètivé.

Do jedné vzpomínky se teï s námi pøeneste.


Pod širákem a pod hvìzdami


Tak jsme v Bechyni. Mìsteèko je to pùvabné, jistì se nám tu bude daøit. S tímhle optimistickým pøístupem jsme se stìhovali v¾dycky. No a daøilo se i nedaøilo, nakonec nìkdo z rodiny potøeboval a stìhovali jsme se opìt. Prostì nás ten osmašedesátý rok vykolejil a u¾ to tak zùstalo. Vlídný Jan našel práci hned, vrátnicoval v poklidu a oblíben - já jsem stála pøed problémem. Jednak myslím mi to kouká z oèí, ¾e nejsem zrovna "ohnihøbítek", ale taky se tou dobou rozcházela naše nejstarší s mu¾em - navíc tìhotná - a byla tu mo¾nost pro ni získat byt od statku, pokud hned nastoupí. Co¾ ona nemohla a tak bylo na mnì, abych zatím nastoupila za ni a ona mìla šanci dát doma výpovìï a zabydlet se, porodit a zaèít pracovat jako dojièka tady.


Poprvé v ¾ivotì jsem tehdy nìco nedocenila - svým pocitem, ¾e zmù¾u i draka - ¾e ve vìku pøes padesát u¾ se s tì¾kou fyzickou prací nezaèíná snadno. To poznal u¾ v Pøíbrami i mùj Jan na nádra¾í na tìch vagonech. Mìla jsem na starosti chlív o dvaceti kravách, nástup za toho nejèasnìjšího èerného rána, vykydat, vyvozit na valník po úzkém prknì, kdy èekáš, ¾e koleèko trakaøe se smekne, kde nìkde opodál èekali chlapi, co mi tam nastra¾ili mrtvého potkana a tìšili se, jak zaøvu. No zkazila jsem jim radost, ani jsem nemrkla. Pak nanosit do ¾lebù krmení, umýt vemena, pozapínat pøístroje a pak zasednout a dodojit. A pak to v konci na trakaøi zavézt do svá¾írny s obrovskou kádí, vyhodit konve málem a¾ nad hlavu, vylít a padnout. Odmìnou bylo, pøes všechny zákazy a nadávky, to jsme dìlaly všechny a mìly schované ka¾dá svùj hrníèek, ¾e jsme si dopøály senzaèní snídani - ještì teplé husté voòavé mléko.


No a mohla jsem domù. Na pár hodin, proto¾e o ètvrté odpoledne to zaèalo nanovo. Za pár dní jsem potom krásném mostì pøes Lu¾nici chodila jako kdy¾ mne strká, na døevìných nohách, pak jsem prostì nešla dopoledne domù, ale lehla nìkde v koutì na seno a sbírala síly na odpoledne - no a kdy¾ jsem toté¾ zaèala dìlat pøes noc, tak poprvé - a naposledy - se Jan vzbouøil, dá se øíct, ¾e mne i seøval, odmítl se starat o domácnost a dívat se, jak nezvládám, vleèu se na posledních nohách a radìji jsme se smíøili s tím, ¾e Jana se prostì i s budoucím dítìtem nastìhuje k nám do malinkého panelákového dvoupokojového bytu a pak, ¾e se uvidí. A já poprvé - a zapla» bùh i naposledy jsem nìco vzdala. A potajemky - jen tak pro sebe - moc ráda. Krávy jsou vdìèná vlídná zvíøata, dokonce na rozdíl od mnoha lidí po ránu na pozdrav zabuèí, kdy¾ vejdeš do chlíva, ale je to døina pøeveliká i pro ty, co jsou od mala zvyklí, nato¾ pro více ne¾ padesátiletou nezvyklou paní.


Tak - a zase zmìna, zase nìco nového! Jen¾e co? A nabídli mi místo na nádra¾í v Týnì nad Vltavou. Takové podivné - byla jsem pokladní a pak i uklízeèka. Prostì univerzální zástup za kohokoliv z personálu, kromì pøednosty samozøejmì a výpravèího. Musela jsem slo¾it pokladní zkoušky, nauèit se vozové slu¾bì. Jan mi dìlal mrkvièku, kdy¾ jsem doma chodila a pøedøíkávala jemu dobøe známé pøedpisy, musela jsem se nauèit kuplovat vagony. To jsem se bála a¾ mne ¾aludek bolel, dobøe jsem si pamatovala fotky z dob redaktorování na nádra¾í v Mostì, jak se nepovedlo dobøe nasadit vinty a tlak páry rozkomíhal hadice tak, ¾e jejich kovové konce rozbily nešikovnému pracovníkovi oblièej. Jen uklízet mne nikdo uèit nemusel. Toho jsem si v tìch letech natrénovala a¾ dost. A tak jsem støídavì pracovala tam, kde nìkdo z personálu onemocnìl, ale vlastnì jsem tam byla ráda a bavilo mne to všechno, i s tím úklidem. I kdy¾ jako pakr jsem se moc neosvìdèila, nìjak se mi nevedlo správnì rejdovat s tím dvoukolákem s obrovskou nákladní plochou tak, abych nesjela jedním kolem do vedlejších kolejí. No ale dovezené zbo¾í "z hýtláku" jsem nakonec do toho skladu odvezla v¾dycky. A dokonce jsem perfektnì umìla èistit výhybky a dohlí¾et za snìhu zda fungují.

Kdy¾ jsem mìla "dvousmìny" tedy odpolední, co na ni navazovala ranní, nestálo zato jezdit autobusem do Bechynì a ani myslím tou dobou u¾ ¾ádný nejel a tak jsem si pøilo¾ila do kamen a rozlo¾ila na pøednostùv psací stùl jeho beraní slu¾ební ko¾ich a nocovala v kanceláøi do tìch ètyø, co byl nástup na ráno - na buzení prùvodèího a strojvùdce, co od posledního noèního vlaku nocovali na nocle¾nì a nakuplování vagonù na mašinu - to v zimì. V létì to ale byly nádherné smìny. Od desíti veèer to u¾ opravdu nestálo zato chodit tìch nìco pøes šestnáct kilometrù pìšky domù a nejpozdìji ve dvì zase zpìt a tak jsem si ten pøednostùv ko¾ich rozlo¾ila ve stráni nad nádra¾ím, vonìla k zemi a usínající trávì a pak dlouho do noci koukala na hvìzdy a bylo ni líto spát, tak mi bylo krásnì.


Kdy¾ byl mezi smìnami rozestup víc ne¾ den, jezdila jsem samozøejmì domù - to mi konèila smìna o šesté. Autobus sice jel a¾ v pùl osmé, ale v kostele na námìstí tou dobou hrával pan varhaník - jen tak pro sebe a já jsem tam ten èas prosedìla tiše v lavici v nádherném poslouchání krásy. Jednou tam dokonce pøipravovali duo s houslemi na zvláštní nedìlní mši - a to jsem opravdu litovala, ¾e u¾ musím vybìhnout k autobusu. A moc pìkné byly letní cesty na ranní nástup kolem Lu¾nice, mìsíèek mi svítil na cestu, však ho bylo potøeba, abych nebrnkala o nohy spáèù, které èouhaly ze stanù kolem øeky. Ta cesta byla sice o nìco delší ne¾ po silnici, ale byla tak krásná, ¾e jsem si ráda zašla.


A pak se to nìjak sepsulo. Já u¾ opravdu nevím, koho jsem se zastala se svou obvyklou razancí - no a šla jsem o dùm dál. Tentokrát do nedaleké týnské Mikrotechny za dílenskou. To byla prima práce. Mìli tam v té malé prosklené kukani kanceláøièce neuvìøitelný binec v papírech. To bylo nìco pro mé puntíèkáøství. Za pár dní jsem se zorientovala a dala to do systematickjé podoby. Vedoucí se mi klanìl a¾ po pás. Najednou se pøiplí¾il schlíple, v ruce dr¾el pìkné ko¾ené pouzdro a v nìm pøekrásné plnící pero (mám je dodnes) - prý na památku. Kulila jsem oèi a on mi - pøedseda strany - celý rudý a moc a moc nerad vyøídil z ústøedí z Prahy, ¾e v Mikrotechnì pracovat jako politický lump nesmím, proto¾e o chodbu dál je výrobna leteckých souèástek a já bych odtud mohla vynášet ne-li souèástky, tak postup prací urèitì, pro nìjakou rozvìdku. Nevìdìla jsem v tu chvíli, jestli se dát do breku anebo se chechtat, a¾ mne bude všechno bolet nad tou blbostí. Ale vzala jsem saky paky a naposledy se rozešla tou silnicí k Bechyni. 

 

A nastoupila jsem do lázní k nádobí a bramborám - a tu historii u¾ znáte...

Naïa Vencovská

Další èlánky autorky