Dne¹ní Bylináø je o krokusech
©afrány, èili krokusy patøí k oblíbeným jarním kvìtinám. Jejich kvìty se otevírají od února do bøezna. Sama je velmi miluji, jejich nì¾né kvítky deroucí se skrz sníh mne ka¾doroènì uchvacují. Kolik je v té køehkosti síly a vùle ¾ít!
Mám nìkolik pìkných fotografií krokusù, jednu z nich zvlá¹» dobøe povedenou. Je na ní zachyceno jak ze snìhové závìje vykukují tmavì fialové váleèky je¹tì zavinutých kvìtù, orosených tajícím snìhem. Chtìla jsem tuto fotografii vybrat jako ilustraci k èlánku. Bude to dobré, øíkala jsem si, fotka nemá chybu, je dokonalá jak kompozicí, tak i technickým zpracováním. Najednou jsem se zarazila, ano je dobrá, dobrá a studená jak ten tající sníh. O èem vlastnì vypovídá? O tom, ¾e digitálním aparátem udìlat nìco podobného není vlastnì ¾ádný kum¹t. Kolem jednoho kvíteèku mù¾e èlovìk tancovat do nekoneèna, fotit ze v¹ech úhlù a nasekat stovky snímkù. To by bylo, aby jeden z nich nebyl vydaøený! Cédéèko s fotkou putovalo zpátky do krabice a naopak ven se dostalo to, které jsem mìla vybrat hned napoprvé. Mám na nìm obrázky, co malují posti¾ení lidé. Maluji nohama nebo ústy, ve kterých dr¾í ¹tìtec.
Tento obrázek, co jsem nakonec opravdu vybrala jako ilustraci a pøedkládám Vám ho k zamy¹lení, maloval chlapec, který mù¾e pohybovat jen hlavou, jinak je po celém tìle ochrnutý. Poka¾dé, kdy¾ obrázky prohlí¾ím, nezvládám dojetí. Toto je umìní, které ke mnì promlouvá.
Vypráví o nesmírném utrpení, ale i pokoøe, ¹tìstí a lásce k ¾ivotu.
Není co dodat, snad jen citát, který se mi v¾dy vybaví z pamìti, kdy¾ tìmito obrázky listuji:
Jediný mo¾ný zpùsob jak nejlépe pro¾ít ¾ivot, je schopnost milovat ten ¾ivot od zaèátku a¾ do konce.
Phdr. Franti¹ek Marek
Vzácných vìcí bývá málo jako ¹afránu. Toho ¹afránu, bez nìj¾ si svá jídla nedovedli pøedstavit staøí Egyp»ané ani antiètí Øekové. Toto ve støedovìku nejdra¾¹í koøení, jsou su¹ené oran¾ové blizny a jsou tak drobné, ¾e na jediný kilogram se jich musí nasbírat pøibli¾nì sto tisíc. Mají výraznou mírnì nahoøklou koøennou chu» a obsahují látku KROCIN, rozpustnou ve vodì, která barví krásnou ¾lutou barvou nejen pokrmy, ale i tkaniny a døevo. Tohle vzácné koøení se kdysi vyva¾ovalo zlatem a tak není divu, ¾e se brzy objevil fale¹ný ¹afrán, ¾lutooran¾ové kvítky mìsíèku zahradního.
A¾ v 11. století se prostøednictvím navracejících se køi¾áckých výprav z Orientu dostal ¹afrán do støední a severní Evropy, i kdy¾ úèinky ¹afránových blizen byly ve starovìku Øímanùm a Øekùm známy. Po zázraèném ¹afránu byla ve støedovìku velká poptávka. Rychle se zakládala ¹afránová pole v zahradách u klá¹terù a na mì¹»anských statcích.
Latinský název Crokus pochází z øeckého slova krokys - nit, vlákno.
Èeský název ¹afrán vychází ze ¹panìlského slova azafras, které má koøeny ve starém arabském slovu asfar - ¾lutý.
Kuøe na ¹afránu:
Na vysoké pánvi zahøejte olivový olej a pozvolna na nìm osma¾te 4 kuøecí stehna do zlatohnìda. Pøendejte na talíø. Na pánev dejte 1 èervenou papriku a 2 velká oloupaná rajèata, v¹e nakrájené na kousky, opepøete, osolte a nìkolik minut restujte. Pøidejte 350 gramù oprané rý¾e, pùl l¾ièky ¹afránu ve 2 polévkových l¾ících horké vody a podlijte 1 litrem vody. V¹e dùkladnì promíchejte, pøidejte kuøecí stehna a pøiveïte do varu. Pánev pøikryjte poklièkou a na mírném ohni duste 30 minut, dokud se neodpaøí voda. Rý¾e by mìla zùstat sypká, proto u¾ radìji smìs nemíchejte. Podávejte pøímo na pánvi, jako pøíloha je vhodný hlávkový salát.
Pøeji dobrou chu». Je to výborné i bez toho ¹afránu, vyzkou¹ejte:-)
V prvé èásti jsem citovala spisovatele Franti¹ka Marka, dovolte, abych jím èlánek zakonèila, i kdy¾ následující slova zdánlivì se ¹afránem nesouvisí.
Èlovìk se sám spolutvoøí. Nikomu není podøízen, dovede -li se stát sám sebou, tj. tím, kým mù¾e být.
Magdalena Vlachová