Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Franti¹ek,
zítra Eli¹ka.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Pamìtníci, vzpomínejte!
Vzpomínky, které nosíme v hlavì mají jednu nevýhodu, dokud je nenapíšeme na papír nebo nevyprávíme, nemù¾e do nich nikdo nahlédnout. Je velká škoda odcházejí-li do nekoneèna s námi, ani¾ by pouèení èi radost odevzdaly jiným. V této rubrice se budeme sna¾it zabránit jejich ztrátì. Spolu s vámi budeme popisovat dìjiny všedního dne obyèejných lidí od dìtství, pøes poznávání svìta a¾ po pøeká¾ky, které pøípadnì museli pøekonávat. Tìšíme se na pøíspìvky, které posílejte na info@seniortip.cz Nemáte-li autorské vlohy, nevadí, vaše pøíspìvky redakènì upravíme tak, aby byly ètivé.

Do jedné vzpomínky se teï s námi pøeneste.


Køi¾ník


Za svého kantorského pùsobení jsem dìti oslovovala køestním jménem. V ka¾dé tøídì však byli ¾áci, jejich¾ jména bylo tøeba skloòovat èastìji a zdaleka ne v¾dy v dobrém. Ale proto¾e mi pou¾ívání pøíjmení „nesedìlo“ ani v tìchto pøípadech, docházelo na pøezdívky. Vìtšinou mi k jejich vzniku napomohlo pøíjmení dotyèného rušitele.


Svého èasu jsem pomìrnì èasto chodila suplovat za nemocnou kolegyni do jedné šesté tøídy. Byla to tøída nad obvyklé pomìry chytrá, ale také ¾ivá. Velmi èasto si mùj „individuální pøístup“ vy¾adoval vytáhlý chlapeèek s brýlemi, kterému to velmi rychle myslelo a který tì¾ce snášel delší „vedení“ nìkterých spolu¾ákù. Kdy¾ usoudil, ¾e kolega neodpovídá dost rychle (a to bylo skoro poka¾dé), vyskoèil a odpovìdìl za nìho. Svou odpovìï obvykle doprovázel subjektivním hodnocením pomalého spolu¾áka. Sna¾ila jsem se ho umravnit bì¾nými napomenutími, ale vše marno! Honzík vyskakoval jako èertík z krabièky poøád. A tak mu jednou povídám: „Prosím tì, Babièko, aspoò chvíli mlè!“ V tu chvíli pusa pøipravená k odpovìdi zùstala otevøená, kluk vykulil oèi a rozhoøèenì se ohradil: „Já nejsem ¾ádná babièka, já jsem Babica!“ „Ano, ale Babica u mne budeš, a¾ vyrosteš a budeš klidný jako tvùj bratr v devítce.“
Tady musím dodat, ¾e jsem za dva roky právì tuhle tøídu dostala na èeštinu a v pøedposlední lavici u okna sedìl u¾ skoro dvoumetrový Babica. Nicménì ta „babièka“ mu u¾ zùstala – i kdy¾ jen výjimeènì.


Nìkolikrát jsem dostala tøídnictví ve tøídì, do ní¾ chodila dvojèata. Nejzajímavìjší zá¾itky byly s dvojèaty Rytíøovými. A proto¾e oba kluci byli víc ne¾ ¾iví, tudí¾ mìli k rytíøským ctnostem daleko, stali se z nich „Zbrojnoši“. Problém ovšem byl v tom, ¾e kluci si byli podobní k nerozeznání, a tak jsem je oslovovala metodou pokusù a omylù a¾ do pololetí 7.tøídy. Tehdy právì ovládla mu¾ský svìt móda zlaté náušnièky v jednom uchu a oba „zbrojnoši“, takto velcí frajeøi, po ní velmi zatou¾ili. Maminka jejich touhu hned vyu¾ila výchovnì økouc, ¾e náušnice budou, kdy¾ nebude na vysvìdèení ani jedna trojka. Motivace byla zøejmì silná a Libor vysvìdèení bez trojky ustál. Jirka mìl štìstí ménì, jeho vysvìdèení kazila právì ta jedna trojka. Maminka dodr¾ela slovo, a tak po prázdninách nastoupil do osmé tøídy Libor ji¾ okrou¾kovaný. A pro mne nastaly zlaté èasy! Kdy¾ jsem si nebyla jista, s kterým „zbrojnošem“ mám právì tu èest, koukla jsem jednoduše na jeho levé ucho…


Nejlepší ovšem byla historka s pøezdívkou, kterou jsem udìlila devá»ákovi, jen¾ se jmenoval Køi¾an. Byl to hoch rozlo¾itý, pevnì zakotvený ve své poslední lavici a svou vìènou nesoustøedìností a nepozorností si pøímo koledoval o to, aby byl oslovován jménem daleko øíznìjším, ne¾ byl jemu vlastní mírumilovný Pepa. I jala jsem ho oslovovat Køi¾níku! Pepu nechávalo nové oznaèení v klidu a tøída je pøijala za své. A¾ jednou! Zapisuji do tøídní knihy chybìjící ¾áky a mezi nimi je také Pepa Køi¾an. Zapíši ho tedy, zavøu tøídnici a oduèím hodinu. Následující hodinu jsem mìla ve vedlejší budovì , tak¾e jsem se do sborovny vrátila a¾ chvíli po zaèátku pøestávky. Vidím, ¾e hlouèek kolegù je shromá¾dìn kolem naší øeditelky a èemusi se smìjí. Kdy¾ pøistoupím blí¾, zahlédnu, ¾e øeditelka, která po mnì mìla v devítce dìjepis, dr¾í v ruce otevøenou tøídní knihu. Jakmile mì zpozoruje, polo¾í otevøenou knihu beze slova pøede mne. Nechápavì se podívám nejprve na ni, pak mùj pohled padne na otevøenou stránku a já pochopím. Na otevøené stránce v kolonce, kam se zapisují chybìjící ¾áci, ètu hned na prvním øádku: Køi¾ník…

Míla Nová

Další povídání autorky:
Koupejte se na místech k tomu urèených!
Bráškovy vejšplechy
Není nad slušivý sestøih...
Nesušte se u sloupu!
Zázraèné uzdravení
Doktorky Bolíto
Èasy se mìní
No a?
"Zloèin" a trest
Vtip se musí umìt podat!
Èokoláda
Tìlocvièna a já
Nad roklí
Všude èíhá nebezpeèí
Létající kruh
Jak to vlastnì zaèalo...
Zpívám jen v sebeobranì
Kolik øeèí znáš...
Krtek
Krtek a svatozáø
Krtek a rámeèek
Není ètverec jako ètverec
Kdy¾ bratr bratru neporozumí
Alkohol dizinfikuje
Od sedmi do devíti
Od devíti do dvanácti
Od dvanácti do tøí
Toulky s "papíòákem"
Dramata na WC
Papín a zlatý Pepa
Lepší almara tlaèit
Jak se budí...
Kdy¾ je rodiè uèitel
Granát
Rozjímání o stromeèku
Štìdrý veèer