Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Albert,
zítra Cecílie.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Proè má Swentibold benzínovou stanici 
 
Jedete–li v Holandsku po dálnici od Maastrichtu smìrem na Eindhoven, minete v blízkosti mìsteèka Born benzinovou stanici, pojmenovanou Swentibold.
Kdy¾ jsme s man¾elem u¾ pøed více ne¾ deseti lety uvidìli  takhle podezøele slovanské jméno, zaèali jsme se pídit po tom, kdo ¾e to ten Swentibold vlastnì byl. Dotazy u kolegù a pøátel nepøinesly mnoho podstatného, jen nìkteøí si vzpomnìli, ¾e se v Bornu dodnes ka¾doroènì koná jakási „Swentiboldova jízda“.
A¾ v knihovnì otce jedné z mých spolupracovnic, bývalého  øeditele weertské Bisschoppelijke College, historika, jsem narazila na pramen  zajímavých informací.
Tento Swentibold ( té¾ Zwentibold ) byl  tak zvaným „pøirozeným“ synem,  tedy bastardem, východofranského krále Arnulfa , také bastarda, který svùj nedostatek legitimity vylepšil vítìzstvím nad Normany.  Byl pokøtìn po Svatoplukovi, proslulém kní¾eti  øíše Velkomoravské, který byl jeho kmotrem a také ho prý na svém dvoøe nechal vychovat.
V kvìtnu roku 895  byl Swentibold  na  výslovné pøání svého otce Arnulfa jmenován králem, ( vlastnì  jenom místokrálem, místodr¾ícím ) v lotharinské èásti  tehdejší Franské øíše, v prostoru mezi Friskem a Maasem.  Pøesto¾e nebyl Swentibold nikdy oficiálnì jako král „pomazán“ a vládl pomìrnì krátce (895 – 900 A.D. ), není doba jeho pùsobení zapomenuta. Je popisován jako krutý a výbušný èlovìk, který pro svoji nepoddajnou povahu mìl spory s kdekým, otcem poèínaje a poddanými konèe. Lotharinská historiografie jej oznaèuje za tyrana. Pøi podrobnìjším zkoumání zjistíme, ¾e mu vyèítali  pouze jistou neotesanost a pøedevším brisknost v jednání s místní aristokracií. Byl to vlastnì jen nedostatek taktu, co¾ bylo ovšem v politice horší ne¾ nevhodné chování.
Dva „státní pøevraty“
V dobì svého  panování uskuteènil Swentibold dva „státní pøevraty“, jejich¾ pozadí dnes ji¾ pøesnì neznáme a které byly pravdìpodobnì pøíèinou konce jeho jinak celkem úspìšné vlády. Pøi prvém, v roce 896, sesadil ètyøi lotharinská hrabata a v roce 898 upadl v nemilost dokonce sám nositel lotharinské tradice Renier I. Langhals, syn jedné z dcer Lotharia I. Byl Swentiboldem zbaven všech úøadù a vyhnán. Regionální historie tvrdí, ¾e tento tvrdý postup vùèi Renierovi byl následkem jeho sobeckého a hrabivého vmìšování do zále¾itostí chrámu Sv. Servaase v Maastrichtu a ve Swentiboldovi lze vlastnì vidìt nìco jako muèedníka. Dnes bychom øekli, ¾e Renier tuneloval a Swentibold mu to pøekazil.
Krátkému Swentiboldovu panování uèinil konec den 4. ledna 900, kdy byl Ludvík Dítì, zákonitý syn mezitím zemøelého krále Arnulfa, vyhlášen králem. Od tohoto dne u¾ o Swentiboldovi nic pøesného nevíme, podle romantických pøedstav byl prý krátký èas „vogelvrij“, mimo zákon postavený zbojník, v tehdy divoké a neschùdné krajinì mezi Maasem a Scheldou.
Jisté je, ¾e byl 13. srpna 900 v  blízkosti Susteren zavra¾dìn mu¾i hrabìte Reniera. Pohøben je v opatském a klášterním kostele v Susteren, kde byly jeho dcery Benedicta a Cecilie abatyšemi. Syna nezanechal a jeho vdova Oda se prý brzy provdala za jednoho z jeho nejvìtších nepøátel.
Swentibold však zùstal - pod lidovým jménem Sanderbout - navzdory povìstem o své krutosti po dlouhou dobu v této èásti Nizozemí nezapomenut. On,  i obì jeho dcery, abatyše, byli všemi lidmi velmi uctíváni a jeden ze zubù neš»astného krále se stal dokonce relikvií, vzývanou pøi bolestech zubù.
Jak to bylo s  Swentiboldovou jízdou
Ale zbývá ještì vysvìtlit, jak to bylo s tou Swentiboldovou jízdou, která se v pozmìnìné formì koná dodnes a která je pravou pøíèinou toho, proè se na nìj stále vzpomíná v dobrém.
Uprostøed vesnièky Born mù¾eme dodnes vidìt imposantní ruinu zámku, zbytky dvora a náro¾ních vì¾í. Kdysi zde stával hrad krále Swentibolda, který zde prý na popud svého snu rozhodl, ¾e  okolní vsi, válkou ponièené, odškodní. Naøídil, aby pro nìj pøipravili hostinu a oznámil, ¾e vyšle na cestu jezdce na koni. Ka¾dé místo, kterým tento projede v èase mezi tím, co si král pøed hostinou a po ní umyje ruce, bude obdarováno. Lze si pøedstavit, jak opulentní byla hostina, kterou pro krále pøipravili.
Jezdec objel celkem ètrnáct vesnic.  Všem tìmto místùm vìnoval tehdy Swentibold rozsáhlou oblast Graetbosch ( Grootbosch ), po vykácení lesù a¾ dnes zvanou Graetheide, rozsáhlou, velkou  6666  bunders ( bunder je neoficiální staroholandská plošná míra, z latinského bonnarium,  která se dìlila na 100 ètvereèních „roeden“, a odpovídá asi jednomu hektaru) . Vìnoval ji k u¾ívání „na vìèné èasy“. Pøál si jen, aby se v kostelech tìchto ètrnácti vesnic ka¾dou nedìli modlili za klid duše krále Swentibolda a jeho ¾eny.  Tento zvyk  byl doopravdy zachováván a¾ do 19. století,  témìø  po 900 let,. 
Teï u¾ všechno odnesl èas a ze všeho zùstala jen ta benzinová pumpa u Maastrichtu. A¾ pojedete kolem, vzpomeòte  na trochu neš»astného krále  Swentibolda a jeho kmotra Svatopluka.
 
Vìra Pokorná, Holandsko