Do prvního Bylináøe o rù¾i, jsem na závìr èlánku napsala citát, který visí nad mým pracovním stolem. Vedle nìj mám ještì jeden. Sice zní trochu budovatelsky a autor je neznámý, ale èím jsem starší, tím víc mu pøicházím na chu».
NENÍ RADOST VLASTNIT, ALE DÌLAT !
Pøeji Vám proto z celého srdce a upøímnì, nejen dobré zvládnutí všech pøedvánoèních pøíprav, ale i do dalšího roku hodnì takové práce, která Vás bude bavit a kterou zvládnete s lehkým nadhledem a vynikajícím výsledkem.
Jmelí je rozšíøeno po celé Evropì s výjimkou severních oblastí. Výraznì se liší od ostatních rostlin. Stále zelený rozlo¾itý keøík o prùmìru 30 - 60 cm vyrùstá na vìtvích hostitelských rostlin. Zralé bobule jsou silnì lepkavé. To umo¾òuje, aby se plody se semeny pøenesené ptáky na jiné stromy uchytily ve vìtvích, kde pak vyklíèí. Ovšem jmelí z listnáèù roste zase jen na listnáèích a jmelí z jehliènanù roste zase jen na jehliènanech.
Pøitisknutím kulièky jmelí bílého z listnatého stromu na vìtvièku keøe kdoulovce, šeøíku, nebo ptaèího zobu, si mù¾ete vypìstovat keøík jmelí na vlastní zahradì. Roste velmi pomalu. Ka¾dým rokem pøirùstá jeden èlánek, tak¾e lze snadno urèit stáøí keøíku, které mù¾e být a¾ nìkolik desítek let.
Jmelí v sobì kumuluje látky z hostitelských rostlin a obsah jeho jedovatých látek kolísá právì podle té hostitelské rostliny. Nejvíce jedovaté jmelí roste na akátu, oøešáku a lípì, nejménì na jabloni.
Výzkum posledních desetiletí potvrdil úèinnost nìkterých výta¾kù jmelí proti nádorovým chorobám. Nìkteré látky extrahované z jmelí jsou ji¾ obsa¾ené v lécích pou¾ívaných pøi léèbì nìkterých karcinomù plic, tlustého støeva a prsu. Extrakt ze jmelí sni¾uje krevní tlak, tlumí bolesti hlavy, závratì, pùsobí proti skleroticky. Ovlivòuje pøíznivì èinnost slinivky a pomáhá pøi senné rýmì a køeèových ¾ílách. Mìjme však na pamìti,¾e choroby pøi kterých je jmelí doporuèováno, vy¾aduje bezpodmíneènì odborné lékaøské vyšetøení a proto je pou¾ití drogy mo¾né pouze po poradì s lékaøem, nebo» léky a jiné u¾ití výta¾kù z jmelí patøí jen do rukou lékaøù!
Jmelí je prastará léèivá a èarodìjná rostlina, opøedená tajuplností. Keltští knì¾í pova¾ovali jmelí za posvátnou rostlinu, která odhánìla ka¾dé zlo. Odøezávali vìtvièky zlatými no¾i za slavnostního ceremoniálu.
Vìtvièka nošená za pasem u ¾en zaruèovala oplodnìní, u mu¾ù dobrý lov.Zavìšená nad postelí pøinášela krásné sny. Chránila pøed zlodìji a vlkodlaky. Jmelí bylo také jako kultovní rostlina zasvìceno bohyni lásky. Dokladem toho je stále ¾ivá tradice jmelí jako vánoèního symbolu pohody a míru a rostliny pøinášející štìstí.
Na závìr mi dovolte citát mého oblíbeného filosofa a mystika pana Eduarda Tomáše.
NENÍ TRVALÉHO ŠTÌSTÍ V ®ÁDNÉM Z PØEDMÌTÙ SVÌTA. JE V NÁS.