Pamìtníci, vzpomínejte!
Vzpomínky, které nosíme v hlavì mají jednu nevýhodu, dokud je nenapíšeme na papír nebo nevyprávíme, nemù¾e do nich nikdo nahlédnout. Je velká škoda odcházejí-li do nekoneèna s námi, ani¾ by pouèení èi radost odevzdaly jiným. V této rubrice se budeme sna¾it zabránit jejich ztrátì. Spolu s vámi budeme popisovat dìjiny všedního dne obyèejných lidí od dìtství, pøes poznávání svìta a¾ po pøeká¾ky, které pøípadnì museli pøekonávat. Tìšíme se na pøíspìvky, které posílejte na info@seniortip.cz Nemáte-li autorské vlohy, nevadí, vaše pøíspìvky redakènì upravíme tak, aby byly ètivé.
Do jedné vzpomínky se teï s námi pøeneste.
Jsou to vzpomínky na pøíhody, které jsem pro¾ívala a pro¾ívám s malým Vietnámkem Taiem, jeho¾ douèuji èeštinu. Já moje vyprávìní nazývám "taioviny"…
Tai a "pøedsousedky"
Je asi 14 dní pøed koncem prvního pololetí, kdy¾ Tai pøichází na hodinu a vypadá to, ¾e dr¾í bobøíka mlèení. Jen zasmušile pozdraví, ale nezvìstuje mi u¾ mezi dveømi ¾ádné novinky. I sešit a pouzdro si chystá mlèky. Chci ho trochu „rozmluvit“, a tak mu hodím návnadu, která by mìla zabrat. „Povídej, jakou hru jsi hrál o víkendu na poèítaèi!“ vyzývám ho. Tristní výraz jeho oblièeje se však nezmìní a odpovìï je víc ne¾ struèná : „Nehrál.“ „Ty jsi nehrál?“ nechce se mi vìøit. „A co se stalo, prosím tì?“ chci pøijít záhadì na kloub. „Nic nestálo,“ povzdechne si Tai hluboce, „vypršely mi peníze na internet.“ Pouèím ho automaticky, ¾e vypršet mù¾e lhùta, èas, ale ne peníze, a vracím se k podstatì problému. „Ale maminka ti jistì finanènì vypomù¾e,“ povzbuzuji ho. „To já vùbec není jistý!“ povzdechne si Tai pokud mo¾no ještì zoufaleji. Kdy¾ vidí mùj nechápavý pohled, postupnì pøidává vysvìtlení : „Nooo…maminka dnes jede na tøídní schùzka…teda schùzku, proto¾e èvrrrtý pád.“ S èvrrrtým pádem souhlasím, ale jinak nechápu. Nebo spíš – zaèínám mít tušení… „Aha! Tai má ve škole nìjaký prùšvih!“ pokyvuji hlavou. „Tak povídej!“pobízím høíšníka. „Já ještì nevím, jestli to prùšvih,“ zaèíná ze sebe soukat Tai a jeho oèi jsou poøád kulatìjší a kulatìjší, „ale paní profesorka èídní povídala, já hodnì bavím…“ „Pøi vyuèování,“ upøesòuje, abych nebyla na omylu. „Se sousedem?“ ptám se. „Hm, se sousedem,“ kývá hlavou a dodává, “ale taky s…jak se øekne…s pøedsousedky.“ „S pøedsousedkami?“ podivuji se. „A jaké je tohle slovo?“ „No kdy¾ nesedí holky vedle, ale pøed, tak pøedsousedky, ne?“Podotknu jen, ¾e právì vytvoøil nové slovo, a pokraèuji ve výslechu: „ A jak je mo¾né, ¾e se bavíš pøi vyuèování, a navíc s dìvèaty? V¾dy» jsi ještì nedávno tvrdil, ¾e s holkama nemluvíš!“ pøipomínám mu pøísnì. „Nooo … u¾ bavím…“ potvrzuje nerad. „A èemu vdìèí holky za tuto zmìnu ?“ „ Kdy¾ holky lepší na zábava,“ zableskne Taiovi v oèích jiskøièka smíchu, „ony znají víc nový drrrby!“ „Kluci jen poøád fotbal, hokej a tak,“ dokonèí svou zpovìï pohrdavì. „No jo, milý Tai,“ neulehèuji mu nijak situaci, „kdo se pøi vyuèování baví, místo aby dával pozor, toho trest jistì nemine…“ „Já asi u¾ trest vím!“ skoèí mi Tai do øeèi. „Bude v nìjaký pøedmìt horší známka,“ konèí s povzdechem. A nemýlil se…
Kdy¾ pak v pátek dostávali vysvìdèení, uvìdomila jsem si, ¾e jeho výsledek se dozvím a¾ za dva týdny, proto¾e Taiova tøída odjí¾dí na ly¾aøský kurz. Poslala jsem mu tedy SMS: Jak dopadlo vysvìdèení? Na odpovìï jsem si musela poèkat a¾ do rána druhého dne a byla výmluvná : Hùø ne¾ jsem oèekával.:-( Pozdìji jsem se dozvìdìla, ¾e to nebylo tak zlé,proto¾e mìl sedm dvojek, ale faktem zùstává, ¾e mu vyznamenání „uteklo“ o jedinou dvojku…
Jak jinak, kdy¾ ho víc ne¾ uèivo zajímají „pøedsousedky“!
Míla Nová