Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Klement,
zítra Emílie.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Traktory do zámku
O komunistické zhùvìøilosti po víc ne¾ 50 letech


Docela zapomenutý 429stránkový strojopis z roku 1953 nevydané publikace „Barokní obrazárna v kolowratském zámku v Rychnovì nad Knì¾nou“ dr¾í v rukou zámecký správce Vlastimil Borùvka a právì od nìho víme, ¾e autorem tohoto rukopisu byl rychnovský profesor Karel Weis. Najdeme tu popis jednotlivých obrazù i jejich seznamy z let 1716, 1743, 1785, 1853, 1872 a 1937 a na stranì 425 pod názvem „Nìkolik slov závìrem“ dìsivé svìdectví o plánech komunistických mocipánù na vyu¾ití tehdy státního zámku v Rychnovì nad Knì¾nou. Ocitujme je z originálu bez pravopisných úprav.


Konèím svou práci a znovu opakuji: její úèel je ryze kronikáøský, a podnìt k ní byl dán obavou, ¾e jednou nebude Rychnovanu ani známo, jak vzácné památky ušlechtilého umìní minulých staletí byly kdysi shromá¾dìny ve zdejším zámku. Tarda sit illa dies et longo serior aevo - ale mohou-li se ji¾ dnes ozývati návrhy úøedních komisí, ¾e místnosti v zámku by se znamenitì hodily za sýpky, ¾e v kolonádì je mo¾no umístit víc ne¾ 85 traktorù a øada místností mù¾e být výborným skladištìm materiálu a zbo¾í nejrùznìjšího druhu a ve velikém mno¾ství, kdy¾ na námitku správce zámku, ¾e po zabrání všech místností nezbude mu místa ani k povìšení prádla, odpovídá jeden z èelných èlenù komise a kulturní (!) funkcionáø s velikou pravomocí, ¾e mù¾e k tomu dobøe poslou¾it kaple - pak je skuteènì oprávnìná obava, ¾e kolowratská sbírka obrazù nebude mít ji¾ dlouhého trvání v podobì, jak byla zùstavena svým restaurátorem, ba dokonce, ¾e se s ní Rychnov vùbec rozlouèí jako s nábytkem v jednotlivých selonech výstavních, který byl rozvezen do nejrùznìjších míst a mìst.


A tak, tøeba snad i tato práce jsou jen „jepicovité záznamy, hodné podrobných dìjin ostrostøelcù“, jak vlídnì posuzuje takový sbìr kronikáøského odpadu jeden z vlivných dnešních autorù, pøece se domnívám, ¾e mù¾e leckomu poslou¾it aspoò jako ukazatel zarostlých cestièek k historické skuteènosti.


Pokud si nìkdo myslí, ¾e v pøípadì rychnovského kolowratského zámku jde jen o legrácku, pak pøipomeòme, ¾e sousedící jízdárna, postavená v roce 1727, byla v pøedlistopadových letech vyu¾ívána jako sýpka obilí, tìlocvièna a sklad nábytku. Nic vymyšleno, pøátelé.


Eduard Weis (* 26. 1. 1886 Zadní Hutì, okres Pøíbram - † 27. 10. 1960 Rychnov nad Knì¾nou) byl rychnovským støedoškolským profesorem, správcem veøejné knihovny, re¾isérem a dramaturgem místního ochotnického spolku Tyl, správcem mìstského rychnovského muzea a pozdìji i mìstského archivu, od roku 1934 a¾ do své smrti mìstským kronikáøem. Pochován je na rychnovském høbitovì.

 

Rychnovské skvosty dlouhodobì v Praze
My mù¾eme teï v roce 2010 øíct, ¾e dvacítka obrazù z této sbírky je zapùjèena do dlouhodobé expozice Národní galerii v Praze a ¾e právì pro tuto pøíle¾itost vznikl tento katalog. Mezi tìmito skvosty je nejen Pacherùv obraz „Narození Panny Marie“ z doby kolem roku 1465 (jeho èást je reprodukována na obalu publikace) a návštìvnicky atraktivní „Regál se staro¾itnostmi“ (1666, Georg Hinz), ale pøedevším „Podobizna Ignáce Jetøicha Vitanovského z Vlèkovic“ z roku 1669, jejím¾ autorem byl Karel Škréta, nejvýznamnìjší støedoevropský ranì barokní malíø 17. století v Èechách. (Tento obraz se dostal do kolowratského majetku s vdovou po portrétovaném Johanou Magdalenou z Hrzán a Harasova, která se 1682 provdala za hrabìte Norberta Leopolda Liebsteinského z Kolowrat.)

Pro Rychnov je tato dlouhodobá expozice doslova svìtovou reklamou.

Josef Krám

Další èlánky autora:
Já chci také hvìzdu
Zmiják
Políbila ji múza
Pium falsum
Byl Ferda Mravenc v Rychnovì?
Rozhovor s Luborem Boøkem
Unikátní nález
O Rychnovácích, co unesli váleènou loï
Bezruký Frantík 
Nejen o kristiánce
Padna na Jelenu
Rychnov není v Rusku
K narozeninám Lubora Boøka
Za Jiøím Šlitrem
Být profík se vyplatí
Jsem pohyblivý jako veška
Katovna v pustém lese
Hoøeòák z Lázní Bìlohrad
Hrabalení aneb Blecha z Rychnova
Muzeum hraèek
Interview over sea
O Jiøím Šlitrovi a garmošce
O støele Littlejohn
Co se musí stát?
Profesor s hlavou Hadrem ovázanou
Ohlédnutí za 35. folklorními slavnostmi pod Zvièinou
Èrven druhý
Pod fùrou hnoje do Ameriky
Proè máme Dobrovského
Jetti v Rychnovì
Jetti v hrobì
Zamyšlení pøed pamìtní deskou
Zámek Kinských
V Galerii P
Za šlápotami do Varnsdorfu
Teze o Václavu Hankovi
Hokejka legendárního mu¾stva
Nad èlánkem v novinách
Muzeum stabilních motorù
Rodák ze Studence
To se "vr"
Na kus øeèi se starostkou
Na kus øeèi s gemologem
Franiišek Hák, zapomenutý olympionik
Za potomkem èeských pobìlohorských exulantù
Z Rychnova pøes Klatovy do Hronova
Socha domu
Stalin v èeských Versailles
Památník Edvarda Beneše
Ve skanzenu støedovìké vesnice
Muzeum hraèek
Kvìtinový zámek