Pohled z okna
Postupnì se zaèínáme poznávat, zvykat si na sebe a stávat se pøáteli, potkávat se, a tak snad bude namístì (kdo chce - není podmínkou) pøiblí¾it ostatním své okolí, své milé, zájmy atd. Zaèali jsme pohledem z okna. Dalším pohledùm se však meze nekladou, samozøejmì v etických hranicích, daných provozem tìchto stránek.
Chcete se také zapojit? Je to jednoduché, pošlete text (pøípadnì i foto) na info@seniortip.cz a my z toho udìláme dokument, který se objeví na hlavní stránce v tématickém okruhu - Pohled z okna. Zatím to tak funguje a zde je jeden z dalších pohledù - avšak pozor (!) název „Pohled z okna“ je jen pøenesený...
Jen tak si le¾ím v poli
Vrháte-li velký stín, neznamená to, ¾e jste obøi. To si jen na vás nìkdo pìknì zblízka posvítil. Tøeba vy sám!
S kolegy a s kolegynìmi z práce jsme ještì nedávno poøádali alespoò jednou za rok kolektivní vyjí¾ïku na kolech po tom našem opravdu krásném okolí. Dnes u¾ jsou kolegynì pøevá¾nì v dùchodu a práce pøibylo tolik, ¾e prostì nelze zrušit odpolední smìnu. Zákazník by nedostal vèas po¾adované zbo¾í a pøešel by ke konkurenci. Tøeba by si místo Fábie koupil Ferrari nebo Porsche anebo tank. Musím pøedeslat, ¾e taková jízda byla opravdu zkouškou charakteru. V¾dycky se ujelo nìco pøes padesát kilometrù a to pøevá¾nì terénem, kde o kopce nebyla nikdy nouze. Musím dodnes hluboce smeknout svùj klobouk pøed bývalými i souèasnou kolegyní, a to tak, ¾e vykreslím pøed sebou tímto kloboukem dlouhou a hlubokou èmouhu v prachu. Aè nìkolikrát kolegynì po cestì prohlásily, ¾e dál u¾ nejedou, v¾dy natolik zmobilizovaly svoje síly, ¾e my, co mohli, jsme jim na závìr v¾dy upøímnì zatleskali. A ony nejsou tìmi, které mají doma poháry z vítìzných cyklistických èi jiných závodù z mládí.
Tenkrát byl cílem vyjí¾ïky Èeský ráj a to je oblast velice noblesní a pro nás boleslavské velice blízká. Vìtšina z vás znáte minimálnì Trosky èi Kost. Mnozí z vás urèitì lépe ne¾ já. Moje kolo bylo tenkrát nefunkèní. Ani nevím z jakého dùvodu. Vlastnì vím! Jaký pán, takový krám! Zkrátka, jel jsem na kole svojí ¾eny. Author - slavná znaèka, leè bylo to kolo typovì jedno z prvních a z pravìku. Mìlo tolik rychlostí, ¾e tam byla urèitì i zpáteèka, ale váha se blí¾ila (vlastnì i stále blí¾í) plnì nalo¾ené Tatøe.
Tehdy se holkám kola dovezla a¾ do Ráje a my chlapi jsme i tam jeli po svých. Tak rùznì po skupinách. Jak kdo skonèil smìnu a z kterého jel smìru. Pøedesílám, ¾e na takových vyjí¾ïkách je v¾dy zároveò hlad a ¾ízeò. A ¾ízeò je kupodivu v¾dy prvotní. Jak se obecnì a rozšíøenì øíká-hlad je jen pøevleèená ¾ízeò. Zkušení profíci si s sebou vozí kromì láhve s iontovým nápojem té¾ jednu èi více tatranek. My amatéøi jen ten hlad. Samozøejmì vozí se i láhev nìèeho lihovì ostrého a ta se cestou spolehlivì vypaøí. To víte, líh je hroznì tìkavý!
Víte co je na cyklistech nejú¾asnìjší? Myslím na tìch, co pravidelnì jezdí. Jak dokonale znají svoje okolí. V¾dy vás po cestì šokují rùznými stezkami, zkratkami, výhledy po okolí a kopci, které byste nezlézali ani bez kola. Oni to dolù rozjedou a nahoru vyšlapou. Vy, naivní, se s nimi do kopce sna¾íte dr¾et krok. Brzy máte dojem, ¾e musíte vyjí¾dìt nìjaký mnohem prudší a delší kopec ne¾ oni. Nebo» vy u¾ nemáte ¾ádné plíce ani srdce, ty vás na protest manifestaènì opustily. Brzy silnì zaostáváte a oni se vesele mezi sebou baví a smìjí se. A vy je cestou vzhùru kopcem pøestáváte slyšet, potom vidìt a postupnì je i pøestáváte mít rád. Naopak smìrem dolu brzdíte vším, èím se dá. Èas od èasu i èelem. A oni pøeskakují i s kolem všechny padlé kmeny, skály, str¾e i padlé a umírající kamarády. Kolega, cyklista takøka profesionál, Jirka M., mi tenkrát oznámil, ¾e mi nìjak divnì pøehazuje pøehazovaèka. A tak mi ji následnì a jen tak mimochodem seøídil. Zkouška funkènosti se provádìla v protismìru. Všichni u¾ byli daleko kdy¾ jsem mu oznámil, ¾e je to lepší a podíval jsem se dolù na tu pøehazovaèku.
To bylo tím posledním normálním èinem, co se mi v té chvíli podaøilo. Ztratil jsem správný smìr, chytil krajnici a letìl. Let byl dlouhý, zadarmo a bez turbulencí. Nebudu mluvit o dráze letu, ale bylo to nìco mezi Bubkou a postøelenou kachnou. Pøistál jsem na rukou a hlavì. Asi tak, jako kdy¾ se postavíte pøi józe na hlavu. Nìco ve stylu-stojí hruška v šírém poli. Bylo dost mokro. Kupodivu jsem vidìl na obì oèi, i kdy¾ jsem mìl èelo zaboøené celé v bahnì. Chvíli jsem pøekotnì pøemýšlel, jestli jsem si nezlámal vaz. Ale proto¾e mì nic výraznì nebolelo, tak jsem jako v té józe, pomalu, pomalouèku rozbalil tìlo do polohy na zádech vle¾e. Pak jsem ke svému pøekvapení uslyšel Jirkùv nejistý smích. Byl jsem tedy ¾ivý. A Jirka si taky u¾ uvìdomil, ¾e mi asi nic není. Jen jsem byl maskován jako voják elitní zásahové jednotky. Utíkal jsem se umýt do blízkého potoka, nasedl na kolo a vyrazil plnou rychlostí dojet ují¾dìjící skupinu. Šlapal jsem ze všech sil, krajina mi rychle utíkala pod kolem, vítr mi fièel do uší a dost dlouho mi trvalo, ne¾ jsem slyšel Jirku volat, abych se vrátil. Jel jsem toti¾ šíleným tempem na druhou stranu, a tak bych je dojel a¾ po objetí Zemìkoule. No proè ne! Rozjetý jsem na to byl hezky.
Na obìd se mi ani moc nechtìlo.Trošku jsem byl od pádu do bahna i odøený. Ostatnì ten den to nebyl mùj poslední pád. Rychle jsem si vlez do blízkého rybníka, abych se trochu domyl a trochu si i zaplaval. Ostatnì já mám vodu radši ne¾ kolo. No ale kolo je taky nìkdy fajn. Mazlil jsem se s tou pøíjemnì teplou vodou tak dlouho, ¾e jsem se ani nìjak nestihl najíst. Stihl jsem vypít jen narychlo jedno pivo, proto¾e pitný re¾im je pøece taky hodnì dùle¾itý. Vypadal jsem trochu jako chytrá horákynì z té známé a slavné pohádky. Obleèení na sobì jsem mìl napùl špinavé a napùl èisté, byl jsem napùl odøený a napùl neodøený a byl jsem napùl unavený a napùl neunavený. Vše tak trochu zále¾elo na tom, z které strany jste mì vidìli. Pak jsem cestou ještì jednou upadl na štìrku pøi výjezdu na Trosky. Ale bylo to jen tak lehce, ¾e jsem si za to ani neudìlal pomyslnou èárku. Potom holky nasedly do Tranzitu a my jsme zùstali sami.
A zaèalo se závodit!!!! Kdepak bych to já bláhovec vzdal. Stateènì jsem plápolal na chvostì. Ostatnì myslím, ¾e mì i trochu šetøili a obèas trochu zmírnili. Ve své blahosklonné shovívavosti. Ale pak to bìhem chvíle pøišlo. U¾ jsem nemohl, i kdy¾ jsem opravdu chtìl. Sna¾ili se mì i chvílemi strkat, ale u¾ to opravdu nešlo. Naštìstí jsme byli kousek pøed Bran¾e¾í a tak jsem je poslal vpøed, nebo» jsem jim tvrdil, ¾e tohle u¾ se dá i doplazit. To jsem ovšem netušil, jak se to bude blí¾it skuteènosti. Oni se ztráceli v dálce a já pomalu, co noha nohu mine (i kdy¾ u kola?), jsem se posouval vpøed. V duchu jsem si øíkal: Teï musím dojet na konec té rovinky a pak je to kousek z kopeèka. To se svezu! Svezl jsem se dvakrát. Nejdøív z toho kopeèka a pak z kola. Tupì jsem zíral do dáli, všechno bylo najednou šílenì daleko a mì u¾ se nechtìlo ani dýchat. Lehl jsem si do pøíkopu, kolo upadlo vedle mne a já vìdìl, ¾e alespoò chvíli musím le¾et.
Ne, nikdo mì umírat neuvidí!!! Pøeplazil jsem se i s kolem potøebných deset metrù do vzrostlého øepkového pole a upadl na záda. Takhle to pøece dìlá i støelená zvìø. Mraky pluly vysoko nade mnou, stvoly øepky byly obrovské, jako bych byl mravenec, a taky, jako jemu, se mi svìt zú¾il na tady a teï. V unavené mysli mnou prolétla myšlenka, ¾e jsem vlastnì pro¾il docela krásný ¾ivot. Dìti u¾ jsou velké a samostatné. Asi jsme je docela slušnì vychovali. Vlastnì ani nikomu nic nedlu¾ím a ¾ena u¾ to beze mne v pohodì vydr¾í. A v práci to beze mne taky urèitì pùjde. Propadal jsem se pomalu do tajemné a pøíjemné hlubiny a bylo mi strašnì fajn. Mraky si dál pádily oblohou a já utrhl pár hoøèièných luskù, strèil jsem je do pusy a ¾výkal. Nemìly vùbec ¾ádnou chu». Dokonce ani po tom postøiku, kterým se øepka v¾dy støíká. To proto, aby ji nese¾raly housenky. Bylo mi fajn. Byl jsem smíøený se sebou i se svìtem. Hlavou se mi mihly obrazy maminky ,dìdy, dìtí a Marie. ®e bude mo¾ná nìkdo chvíli trochu smutnit? Ale to je pøece ¾ivot. Jako na velkém plátnì jsem vidìl vlnící se hladinu velké, nekoneèné vodní plochy. Úplnì prázdné. Jen rackové viseli v mírném vìtru nad hladinou, jako by je tam nìkdo pouštìl na provázku. Cítil jsem vùni vody a vlhký vánek na tváøi. Jen v dálce jsem tušil siluetu rybáøe, který mlèel se svojí samotou. Voda pøesívala písek tam a zpìt na rozhraní mezi vzduchem a vodou. Písek oslòoval oèi záblesky slídy. Ta slída byla jako jemná zrníèka zlata a voda byla hravá, jako pohlazení krásné a nì¾né ¾enské dlanì. Tak takhle nìjak vypadá umírání?!
Proboha, co blbnu! Tohle pøece není konec. A tak jsem pomalu vstal a rozkázal tomu svému nedokonalému a zrádnému tìlu, aby ¾ilo. Doslova jsem vydøel kolo z pole, vylezl na nìj a rozjel se domù. Po tøi sta metrech jsem z nìj znovu spadl, ušel jsem dalších tøi sta metrù a opìt na nìj vylezl. Znovu a znovu hlava poruèila a znovu a znovu tìlo s nevýslovným odporem poslechlo. Ukecávaly se tak zbylých dvanáct kilometrù v drsné konfrontaci, jako dva absolutní cizinci, kteøí si jdou na nervy u¾ jenom tím, ¾e jsou. Nevím, jestli jsem po cestì nìkoho potkal a zda si neøíkal, ¾e mì takhle opilého ještì nikdy nevidìl. Ale jedno vím jistì. ®e zpìtnì byl tenhle hrozný zá¾itek vlastnì krásný. Ka¾dý normální chlap by si mìl umìt èas od èasu šlápnout na krk. A jen pøekonaná fyzická bolest umí porazit naši slabost. A kdy¾ si na sebe zblízka posvítím, tak tuším, ¾e jsem vlastnì majitelem obøího stínu, a tudí¾ velký malý mu¾. Tomuhle se vlastnì mezi cyklisty øíká „hlaïák“. No a kluci se mi v práci u¾ dlouho a stále tak trochu smìjí. V¾dy» tu postøíkanou øepku konzumujeme jenom srny a já. Na rozdíl od srnek já to tenkrát pøe¾il! A je mi hroznì líto tìch srnek….A trochu pøi tom uva¾uji i o spravedlnosti. Je vùbec?
Jiøí Suchánek