Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Albert,
zítra Cecílie.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

MALOVÁNÍ v operaèním systému Windows XP
Pojïte si hrát!

 

13. lekce
Trochu nudné teorie IV. -  nástroj Štìtec a nástroj Kapátko


Minulou lekci jsme odpoèívali na Matìjské pouti, ze které vzniklo mnoho krásných veselých obrázkù, tak¾e tentokrát bez zbyteèného zdr¾ování rovnou pøistoupíme ke studiu.
Nejprve trochu teorie a pak nástroj Štìtec a Kapátko a dokonèíme náš klipart. Druhý úkol v této lekci nebude nároèný na vaše kreslíøské schopnosti, ale na vaši fantazii a schopnost vyjádøit se s omezenými prostøedky. Myslím, ¾e bude zajímavý i pro vás a ¾e sami sebe pøekvapíte. 

 


My ji¾ víme, ¾e rozpracované obrázky v programu Malování máme ukládat do formátu 24bitový rastr.bmp. A to z toho dùvodu, ¾e tento formát pøi ukládání dat nepou¾ívá ztrátovou kompresi.
Naopak JPEG (èti d¾ejpeg) - JOINT PHOTOGRAPHIC EXPERTS GROUP je nejrozšíøenìjší datový formát, primárnì navr¾ený pro ukládání obrazových dat a jeho typickou vlastností je ztrátová komprese. Malá velikost souborù je toti¾ druhá typická vlastnost JPEG a proto je vhodný pro zobrazení obrázkù na Internetu.
Obrazová informace ulo¾ená v JPEG ztrácí kvalitu a ztrácí jí tím více, èím více jsou data komprimovaná, tedy zhuštìná, zkoncentrovaná. O tom, jak komprimace probíhá si povíme pøíštì.
 

 


Nástroj Štìtec kreslí èáry rozdílných velikostí. Nám ji¾ dobøe známé políèko pod pruhem umo¾òuje zvolit rùzné tvary hrotu štìtce: kruhový, ètvercový a kaligrafický hrot.

 

Nástroj Kapátko odsává barvu z toho místa obrázku, kam umístíte jeho špièku a nastavuje jí jako barvu popøedí. Kapátko se hned po pou¾ití vypne a nastaví se pøedchozí nástroj.

 

Proveïte si toto cvièení: 


1.) Otevøete obrázek palety, který jste si v jedenácté lekci ulo¾ili do formátu 24bitový rastr.
2.) Práci si zvìtšete na maximum a zobrazte møí¾ku.
3.) Obrázek palety si nastavte tak, abyste mìli viditelnou oblast kolem otvoru pro palec. Pøes tento otvor le¾í dvì zkøí¾ené násady od štìtcù.

4.) Vezmìte nástroj Kapátko a naberte barvu palety.
5.) Vezmìte nástroj Štìtec, zvolte první nastavení a zamalujte násady barvou palety tak, aby vypadaly jako zasunuté pod paletu. Nepøetahujte pøes paletu, pozor aby nezmìnila tvar, to by nebylo ¾ádoucí. Tuto práci vám právì ulehèí zvìtšení palety a pou¾ití møí¾ky.
6.) Zmìòte hrot štìtce na potøebnou velikost a pøimalujte násadám štìtièky.
7.) Nakonec namalujte na paletì barevné skvrny.

8.) Práci opìt ulo¾te dvojím zpùsobem. Do formátu JPEG, a do formátu, který nekomprimuje, to znamená do 24 bitového rastru. V nìkteré z dalších lekcí budeme s obrázkem opìt pracovat.

  

 

 


To, co jsme právì namalovali se nazývá klipart. Je naprosto k nerozeznání od profesionálních klipù a nemuseli by se za nìj stydìt ani v knihovnì klipartù. A pøi tom jste si jisti, ¾e takový dokonalý malý klipart jste namalovali naprosto sami.
Kliparty jsou malé obrázky, nebo jiné grafické objekty v digitalizované podobì. Pou¾ívají se do dokumentù, prezentací, na internetové stránky. Je mo¾né s nimi pracovat i tak, ¾e pokud jich máte nakreslených víc, slo¾íte z nich tøeba i zajímavou kolá¾ kterou pou¾ijete na rùzné pozvánky, blahopøáníèka, letáky. Dají se doplnit vtipným textem a pøidat jako doplnìk k fotografiím. Také je mo¾né s takovým originálním klipartem pracovat dál a vytvoøit z nìj napøíklad logo. Ale o tom všem si budeme postupnì povídat a¾ v dalších èástech kurzu.

 

Druhé cvièení 

Nakreslený obrázek vlo¾te (v Navigaci na základní stránce vlevo nahoøe) do „Radíme si“, odkazu Naše první pokusy.

Prosím buïte velmi pozorní a správnì ètìte zadání!
V dnešním cvièení namalujte dva SAMOSTATNÉ obrázky. Rozmìr kreslící plochy si zvolte podle svých pøedstav. Pøi malování pou¾ívejte pouze tyto nástroje:
Elipsu, Obdélník, Mnohoúhelník, Plechovku a Gumu. Jiné nástroje nepou¾ívejte!

 

První obrázek by mìl vyjadøovat agresivitu, zlobu, útoènost.
Druhý obrázek
nìhu, jemnost, subtilnost.

 

Ztvárnìte svou pøedstavu barvou a jednoduchou abstrakcí tyto dvì rozdílené emoce. Agresivitu, která zraòuje a nìhu, která hladí.

 

Nebudu vám sem dávat, ¾ádné pøedlohy, abych vás neovlivnila. Pomocí tvarù, které vytvoøíte pouze výše povolenými nástroji, a pomocí namíchaných barev, vyjádøete tyto dvì protichùdné vlastnosti: AGRESIVITU a NÌHU

 

Magdalena Vlachová

Práce kurzistù si prohlédnete ZDE

 

Komentáøe u èlánku: 

Datum:  06.03.2009  14:13
Jméno:  Milokoc
Já zrovna zaèala zkoušet postavu mnohoùhelníkem :-((((. abstrakce je moje nejslabší stránka :-))))
 
Datum:  06.03.2009  12:36
Jméno:  Magdalena
No Rù¾i, v¾dy» to je jeden z nejlehèích úkolù. Já vás šetøím, proto¾e pøíští lekci zase trochu pøitvrdím, tak abych vás neschvátila:-))

Øekni jaká je agresivita? Rudá, èerná, pupínková? To moje dcera v¾dycky øíkávala, kdy¾ zaèala nabírat zlost, ¾e se z toho opupínkuje:-))
Tak¾e jaká? Je plná?, zvedne se Ti tlak, kdy¾ máš zlost? Co je symbol vzteku? A hrubosti?
Kdy¾ slyšíš agresivní slovo, zraní Tì to jako nù¾? Je zmateèní? Nebo pøesnì nalajnované a ví kam bodnout, pøímo bez okolkù. Bude to pøímka nebo slepenina emocí?

A nìha? Co hladí a není ostré? Mám pokraèovat? Já myslím, ¾e u¾ ne, ¾e u¾ urèitì všichni vìdí jak na to. Jen chci upozornit, ¾e to má být abstrakce, ne ilustrace nìjakého dìje, jako ¾e nìkdo nìkoho vra¾dí a nebo pusinkuje.

Datum:  06.03.2009  11:56
Jméno:  Beatrix
Magdi, v té stylizaci nevidím zádrhel, ale jak zobrazit nìhu a agrisivitu?... to je tedy poøádný zádrhel.
 
Datum:  06.03.2009  07:44
Jméno:  Magdalena

Chybièka se mi vloudila do textu, nevím, jak jsem jí mohla pøehlédnout a práci dát z rukou, ale stalo se.
V pøedposledním sloupeèku je èeština, ¾e by jí ani pes ne¾ral, jak v¾dy øíkal jeden mùj strýc o nìèem velmi nevydaøeném. Tak¾e jí prosím neètìte, ètìte tohle:

Barvou a jednoduchou abstrakcí ztvárnìte svou pøedstavu dvou rozdílných emocí. Agresivity, která zraòuje a nìhy, která hladí.