Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Horymr,
ztra Bedich.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Od schopnosti opravy v motoru auta
 
a po neschopnost dofouknout tlak v pneumatikách…
 
Nadpis vystihuje vývoj mého vztahu a schopností s pouitím auta. Náš první automobil byla ojetina Škoda Octavia v polovin 60tých let. Na tomto automobilu jsem se pouštl do rzných oprav, vetn zabroušení ventil v motoru. Auto slouilo ke všeobecné spokojenosti.
 
Poté jsme mli celou adu aut, na kterých jsem provádl potebnou údrbu vetn drobných oprava. I manelka nemla problém, kdy se auto zastavilo si poradit, dolít benzin z malého kanystru v kufru, který jsme vozili, protoe neukazoval ukazatel stavu benzinu, dokázala nejen za dešt v loui nalézt stra, který jí za jízdy uletl, ale i jej ped další jízdou pipevnit.
 
Automobily to byly vesms spolehlivé, všechny mly vzadu takovou kouli, na kterou se pipojoval vozík. Co vše jsme takto pevezli se nedá popsat.
 
Všechny mly varování ped zadením motoru ve form erveného svtélka na ciferníku pod volantem. Pesto, e se nikdy nerozsvítilo, zstalo v pamti, tedy naší pamti jako varování. Není proto divu, e kdy u souasného auta se tam za jízdy ukázalo ervené svtélko, a ješt k tomu ve tvaru vykiníku, zmocnila se nás panika.
 
Panika zbytená, protoe jak se pozdji ukázalo pouze signalizovalo pokles tlaku v pneumatikách, v dsledku poklesu teploty venku. Poíta usoudil, e si auto, tedy pneu ádají dofouknout. Splnili jsme tuto ádost auta u benzinové pumpy, ale ouha, vykiník kiel dál.
 
Naštstí u té pumpy byl i pracovník blízkého servisu, který, kdy vidl naše rozpaky nám doporuil vypnout to, tedy ten vykiník z poítae.  Ono se to ekne, vypnout nco z poítae, ale kdy ten poíta v aut nemá klávesnici. V aut jsou jen samá hejblátka, tlaítka.
 
Tak ten ochotný pán nám ukázal to vypnutí vykiníku z poítae a já jsem si uvdomil, e píšt asi pojedeme rovnou do toho servisu i pro dofouknutí kola.
 
Ale eknte, je to jen moje neschopnost nebo je to poátek vlády elektroniky, poíta a robot nad lidmi a jejich potebami?
 
Jaroslav Petík

* * *
Zobrazit všechny lánky autora


Komente
Posledn koment: 19.10.2023  17:46
 Datum
Jmno
Tma
 19.10.  17:46 Jaroslava
 19.10.  12:07 Von
 19.10.  09:06 Jaroslav