Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Izabela,
ztra Julius.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

E-mail
Nemte-li zde svou e-mail schrnku (adresu), mete si ji zdarma vytvoit.

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

JAKPAK JE TAM U VÁS DOMA...?
 
E - mail, mail, mejlík, ale také familiárn Emil. Elektronická pošta, kterou jsme zaadili do bného uívání. Bez pípravy, ze dne na den, a jaksi samozejm. Doposud nevím, jak "TO" funguje, co je toho píinou, ale vím, e "TO" je rychlé, prý bez hranic, ale také bez emoce:  Ozvalo se pípnutí jiné vymoenosti - mobilního telefonu - (penosný kapesní zcizitelný útratný neodbytný návykový), a bylo mi smluveným obrázkem oznámeno „doruení zprávy pro uivatelskou adresu“.
 
Pivítal bych radji barevnou pohlednici z cizích vzdálených kraj, (jsou ješt "cizí vzdálené kraje"?), velbloudy, pyramidy a krasavice v sárí, tším se na velkou poštovní známku s razítkem Post Office úadu odnkud a a z velmi daleka..., ale na sklenné desce monitoru mého papuového "Písí" trelo jadrné, by gramaticky nedokonalé oznámení:
- Su tady v Singapúru na letišti, kolem je lidí jak na prvního máje, nikoho ale neznám, nikomu nerozumím. Musím vám napsat, abych se tolik nebál, e se  ztratím. Ahoj naši -  A podpis.
 
Odesláno z letištní haly, z voln pístupného Internetu. Za malou chvilinku „TO“ peskákalo pl svta, jak prozradila hodina, minuta a vteina odeslání. A mohl jsem obratem  odpovdt odesílateli.
 
Ale jak jsem se tak zasnil nad zánikem poštovních panák se zlatou trumpetkou, konspekou s tolik ádaným kobylincem, telegrafem sleny poštmistrové a jejím sluebním bakelitovým trabantíkem, atd. Jak jsem si v duchu kreslil mapu svta, kde všude jsem doposud nebyl a ji nebudu, jak jsem tak staromilsky mudroval, letadlo odletlo i s panem inenýrem matematických vd, co se na letišti v Singapore rozpomnl na sladkost naslouchání mateskému jazyku.
 
Dosud mám od pana inenýra zapsánu a uloenu definici Jednotky sladkosti  mateského jazyka: Kolika lidem rozumíš pi vstupu do lokálu restauraního zaízení, takovým íslem lze oznait Jednotku sladkosti mateského jazyka. Pi vstupu do hospody u nás doma, (rozumj, bez vyznaení eské, moravské i valašské národnosti), slyším všechny hosty a rozumím i tm, kteí si v kout lokálu špitají u svého kafe. Absolutní známka! Ve Svt vnímám v restauraci jen anonymní šumrování, nkdy jen stí rozumím otázce personálu. Záporná známka hodnocení, pocit odcizení, frustrace.
 

A hle: E- mail, mail, mejlík, ale také familiárn Emil, nabízí monost zeptat se v  reálném ase, v tuté chvíli otázky i odpovdi, od stolu restaurace v daleké cizin: Jakpak je tam u vás doma…?
Kdyby jen pro tuto dtinskost – vítej mezi námi, elektronická pošto!
 
/ Pt hodin cesty letadlem / je to dnes daleko, anebo blízko? / Práv tak daleko ve své zvdavosti / pozoruji z okna na hotelu / enu / v dom pes ulici / - promite, jsem nezvaný host - / jak smaí cibulku na oleji… / Pt hodin cesty letadlem / v hotelu Urarta v Jerevanu / a já ekám na zvolání své mámy / - umýt si ruce a ke stolu, darebníci - /      (BK - Pt hodin -)
 
PS: Dopsáno. Chci odeslat elektronickou poštou. Odmítnuto. Zejm jsem nkde chyboval. Vrátím se k poštovním holubm.
 
Betislav Kotyza
* * *
Zobrazit všechny lánky autora


Komente
Posledn koment: 25.02.2021  12:45
 Datum
Jmno
Tma
 25.02.  12:45 Betislav pro pana Jaroslava
 25.02.  12:13 Jaroslav
 25.02.  11:21 Betislav
 25.02.  09:31 zdenekJ
 25.02.  08:57 Von