Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Milena,
ztra Milo.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

E-mail
Nemte-li zde svou e-mail schrnku (adresu), mete si ji zdarma vytvoit.

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

isté ruce

Nkdy na podzim jsem potkala zajímavou starou dámu. Opravdu dámu - klobouek, šálka barevn sladná s kabátkem, nenápadné ale nápadité nalíení a hlavn rukaviky. Myslela jsem si, e jen stylov dotváejí její obraz, ale byl to omyl. Neodloila je, ani kdy se podepisovala. Zejm to pro ni byl dost obtíný úkon, bylo patrné, e u nemá ten pravý cit v prstech. Podívala se na m pes brýle a povídá: „Asi se divíte, pro jsem si je nesundala. Nosím je venku poád, jedno, jaké je roní období. Svt je tak špinavý...“

Pravda, svt skuten není sterilní laborato. Zaneádili jsme ho dkladn. A to se chceme do roku 2020 dostat i na Msíc. Asi je naše matika Zem na ty haldy odpadk u malá.

Musíme vyvézt naši „civilizaci“ o kus dál. Zprvu to jist bude vdecký experiment, lidstvo bude zírat v nmém úasu nad monostmi, které nám vdci pedestou. Ale protoe nic není zadarmo, budou poteba sponzoi. Ale ádný strach, je moné, e u dnes existuje seznam „celebrit“, které se na Msíc chystají.

Titulky novin budou hlásat, jak proívala ta i ona star let, jaké krásné a podntné myšlenky ji napadaly pi pohledu na matiku Zemi, jaký úasný duchovní pínos pro její další psobení jí návštva pinesla.

A budou všechny vznešené myšlenky proneseny, stane se náš souputník moná místem abiturientských sraz a maturitních mejdan.

A nakonec teba obrovským skladištm plastových lahví. A co takhle odpad z jaderných elektráren? To by bylo nco pro básníky a vné snílky! Luna by jim tak záila dvojnásob.

Ale vrame se na zem, k rukavikám, které jsou hezkým doplkem a v zim i nutností.

O potebnosti pracovních a chirurgických rukavic také není pochyb. Ale ádné rukavice nás ped špínou, špinavostí a erným svdomím neochrání.

A v jistých pípadech nepome ani mýdlo a voda. Je notoricky známo, e nkdy pouhé, by dkladné a teba i obadné, umytí rukou opravdu nestaí. Teba takový Pilát s tím ml urit hodn trpkou zkušenost.

Dotýkat se špíny svta holýma rukama dokáou, podle úsloví istému vše isté, jen opravdu isté duše.

A s tmi by se mlo zacházet v rukavikách. Ale tak njak cítím, e se blíí as, kdy nám ty naše pomyslné rukavice vmetou do tváe… 

 
Eva Vlachová
* * *
Ilustrace © František FrK Kratochvíl 

Zobrazit všechny lánky autorky
 


Komente
Posledn koment: 11.12.2020  20:00
 Datum
Jmno
Tma
 11.12.  20:00 Evussa v rukavikch?
 09.12.  11:05 Von
 09.12.  10:51 olga jankov
 09.12.  10:19 Jaroslav