Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Valrie,
ztra Rostislav.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

E-mail
Nemte-li zde svou e-mail schrnku (adresu), mete si ji zdarma vytvoit.

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Z jiné perspektivy
 
Z dalekohledu Hubble se podíváme do vesmíru. Prohlédneme si galaxii Sombrero vzdálenou 28 mil. svtelných rok. Nebo spirálové galaxie ze vzdálenosti 114 milion sv. rok.
 
Rychlost svtla iní ve vakuu pesn 299 792 458 metr za sekundu, tedy 1 079 252 848,8 km/h. Znásobíte-li to potem hodin za den, za rok, za deset rok, za milion rok, nakonec mete spoítat i vzdálenost v kilometrech za 28 milion sv. let, ba i za neuvitelných 114 mil.sv. rok. Zstává vám rozum stát. Vidíte íslo, které Vám nic neíká.
 
Galaxii Sombrero nebo i jiné mlhoviny si mete na tomto teleskopu prohlédnout také. Chybí slova nad úasem barev a svtel, ale stí si náš mozek dokáe vytvoit pedstavu jejich vzdáleností. Rozptí vesmíru. A v nm jako makové zrníko, krouící s pesností po své dráze kolem slunce, naši Zemi.
 
Na Zemi, na které jsme se narodili, na ní se cítíme jako ve stedu vesmíru, na ní jsou pro nás nejdleitjší naše pe, starosti, problémy, války a vlády, rzné rasy a náboenství. Faunu a floru bereme jako samozejmost. Na této malé planetce je nás 7,7miiard v neustálém pohybu, avšak s neutuchajícími nadjemi. A stí se meme zamyslet a uvdomit si existenci naší planety v tom kolobhu nekonícího vesmíru.

Stí se meme zbavit zloby, nenávisti, chamtivosti a upednostnit vstícnost, lásku a porozumní s bliními v septí s naší pomíjivostí na této planet.
 
Marta Urbanová
 
* * *
Zobrazit všechny lánky autorky


Komente
Posledn koment: 23.08.2020  10:30
 Datum
Jmno
Tma
 23.08.  10:30 Vesuvjana dky
 23.08.  08:58 Von