Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Milena,
ztra Milo.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

E-mail
Nemte-li zde svou e-mail schrnku (adresu), mete si ji zdarma vytvoit.

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Tký ivot literáta I.
 
Snad kadý, kdo se nkdy pokoušel stvoit nco víc ne jen povinný sloh do školy, cosi podobného zail. Tvrí innost je nevyzpytatelná. Inspirace si vás najde kdykoli a kdekoli, zejména kdy to nejmí ekáte a nemáte jak své myšlenky zaznamenat. Naopak ve chvílích, kdy máte konen as jen a jen na vytouené psaní, nemusíte se o nic starat a notebook poslušn eká na výplody vašeho geniálního (pop. chorého) mozku, prsty akorát neinn odpoívají na klávesnici. 

Je to zákon schválnosti. A pitom by vše mlo být tak jednoduché! Te máš as, tak piš. Te musíš udlat tohle, tak to dlej a nerozptyluj se. Prostinké, le absolutn nefunkní. Kdy se mi vzácn podaí ukoistit si njakou tu hodinku jen pro sebe, kolem se rozhostí relativní klid a já se mu konen vrhnout do práce, jako bych tím rázem utnul tok svých myšlenek a proud mých nápad vyschl. 

Marn si procházím útrkovité zápisky, pepisuju poznámky, bloumám v zadumání po pokoji a mluvím sám se sebou. Všechno k niemu. 
Za pl hodiny sesmolím dva upocené odstavce a za další plhodinu je smau. Jsem nervózní a protivný, zaínám bez ustání znovu a znovu, nemu se hnout z místa. A i kdy pece jen sešmodrchám dohromady nco, co stojí za uloení, nevyhnu se rozmrzelosti, jeliko si musím neustále opakovat: „Tolik asu jsi ml, tolik asu… a co napíšeš? Skoro nic.“ 

Jdu spát, a co se nestane! Najednou mám nápad, všechno vidím v ivých barvách, vty se mi skládají pímo ped oima… Úasné. Škoda, e u nemám kdy je zapsat. A druhý den to samé. Jedu autobusem a v hlav se mi klube hned celý román. Nakupuju a mezi rohlíky na m šibalsky pomrkávají postavy z mých píbh. Sedím na nudné besed a prsty jen kepí, jak by psaly! Sekám trávník a ponoím se natolik do svta fantazie, a za to zaplatí ivotem nejedna kytka z blízkého záhonu. Celý natšený dorazím dom, zapnu notebook a … a nic. Jako bych ml ruce ovšené tisíci zámky a ztratil od nich klí. 

Touím po vynálezu, který by dokázal mé myšlenky okamit penést na papír. Po nem, co bych si nasadil na noc na hlavu (teba jako epici) a ráno by m vedle postele vítala hotová kniha. Nco takového by se mi vyplatilo. Vdy jen ped spaním jsem u v duchu „napsal“ ptisvazkovou mafiánskou ságu, pi ištní zub napínavou detektivku, pi jízd vlakem nejeden dobrodruný scéná, kterému chybí u jen klobouk a bi, a o historických veledílech z hodin djepisu ani nemluv. 

Je škoda, e takový pístroj nemám, jeliko bych se rázem stal nejvtším spisovatelem svta. A nejen já. asli bychom, kolik skvlých nápad propluje kolem nás a zmizí bez povšimnutí jenom díky tomu, e je zrovna nelze zaznamenat a v moment, kdy se jak tak naskytne píleitost, u jejich velkolepost a nádhera zmizí a zstanou po ní jen nepouitelné drobky. A i od nich nás poád kdosi ruší. Schváln zkuste hádat, jak dlouho jsem se trápil nad tímhle lánkem? 

 
Tomáš Záecký
* * *
Zobrazit všechny lánky autora


Komente
Posledn koment: 26.04.2020  09:45
 Datum
Jmno
Tma
 26.04.  09:45 Von