Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Miroslava,
ztra Vendula.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

E-mail
Nemte-li zde svou e-mail schrnku (adresu), mete si ji zdarma vytvoit.

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

V zoo Ostrava se po 10 letech narodilo mlád šimpanze
 
V pátek v podveer se v Zoologické zahrad a botanickém parku Ostrava narodilo mlád šimpanze hornoguinejského. Jedná se o první mlád vzácného lidoopa, které pišlo na svt v Pavilonu evoluce. Porodila jej 15letá samice. Pestoe se jedná o prvorodiku, o svého potomka se peliv stará. Kvli zachování klidu novopeené matce pi odchovu mládte bude pavilon oteven v omezeném reimu, v pípad nutnosti zcela uzaven návštvníkm.
 
Matkou mládte je 15letá samice, která byla dovezena do Ostravy v roce 2016 ze Zoo Lipsko. Jedná se o její první mlád. Vzhledem k tomu, e primáti nemají péi o mláata vrozenou, jsou chovatelé od zaátku napjati, jak si samice povede. Zatím to ale vypadá, e novopeená matka si poíná dobe a e úroí zkušenosti, které získala zatím jen pozorováním jiných samic pi odchovu mláat. Otcem mládte je s nejvtší pravdpodobností samec, kterého jsme získali na podzim 2018 z italského Safariparku Ravenna.
 
„Mlád prospívá a vše se zdá být v poádku. Samice je ale prvorodika, proto jí chceme dopát klid pi odchovu svého prvního potomka. Rovn celá šimpanzí skupina potebuje as, aby si na nového lena zvykla, a proto bude pavilon uzaven, pípadn oteven v omezeném reimu. Prosíme tedy návštvníky o pochopení a trplivost,“ vysvtluje zooloka Jana Pluháková. Jedná se o vzácn mlad kriticky ohroeného lidoopa. V loskem roce se v rámci Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) narodilo pouze sedm mláat.
 
Poslední mlád šimpanze se v Zoo Ostrava narodilo ped 10 lety ješt ve starém pavilonu primát. Po výstavb moderního Pavilonu evoluce následovalo dlouhé a nároné období sestavovaní nové chovné skupiny, kterému jsme se intenzivn vnovali poslední tyi roky.

 
 

Šimpanz hornoguinejský (Pan troglodytes verus) je nejohroenjším poddruhem šimpanze. ije v lesnatých savanách a v deštných lesích západní Afriky, v nkolika zemích byl ji vyhuben (Benin, Burkina-Faso a Togo). V erveném seznamu IUCN je veden v kategorii kriticky ohroený (Critically Endangered). Hlavními píinami ohroení jsou degradace jejich pirozeného prostedí a pímé pronásledování lovkem. Divoká populace je fragmentovaná, její poetnost je odhadovaná na 18 000 a 65 000 jedinc. V rámci Evropy ije v  lidské péi jen piblin 250 jedinc.

První zábry mládte šimpanze hornoguinejského, které se v Zoo Ostrava narodilo 28. února. Video je k dispozici zde.

Text: Šárka Nováková, Zoo Ostrava
Foto: Denisa Klüglová, Pavel Vlek


Komente
Posledn koment: 08.03.2020  08:40
 Datum
Jmno
Tma
 08.03.  08:40 Von
 06.03.  17:01 Vesuvjana dky
 06.03.  14:55 miluna
 06.03.  13:09 KarlaA
 06.03.  05:02 zdenekJ