Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Ingrid,
ztra Otlie.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

E-mail
Nemte-li zde svou e-mail schrnku (adresu), mete si ji zdarma vytvoit.

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Na obzoru Jiní kí
 
Sotva jsme si zaplatily letenku, jedna z nás se podívala na mapu a vykikla: Proboha, ten nenajdeme. Ponoily jsme hlavy do mapy, abychom se pouily, e pravý Jiní kí lze nejlépe nalézt kolem zimního slunovratu. Jeho sousední souhvzdí je Kentaur. Zdálo se mi, e jsem doma, nebo se mi vybavila kniha od Johna Updika Kentaur. Dodaten mi pichází na mysl, e pi tení tohoto románu m ani nenapadlo, e mytologický Kentaur z knihy má pramálo spoleného s tímto souhvzdím. Druhé jeho souhvzdí Mouchy nám nic neíká. A nejjasnjší hvzda Jiního kíe Acrux je nám také záhadou. Tak nakonec si klademe otázku: Za ím se do takové dálky eneme. 
 
Ani ne tak za hvzdami jako za koalami, klokánky, stoletými baobaby, za poznáním, za vzdláním, za láskou, za svými vznešenými sny. Jedovaté hady a pavouky z toho meme vynechat.
 
Nastupujeme do letadla. Letíme pes Miláno a pes Hong Kong. Dívám se do mapy a mám velkou obavu, e poletíme pes Malou Asii, moná i pes Sýrii. Sleduji na obrazovce, kde se letadlo nachází, a v duchu si íkám: Dole se nkde bojuje pro zlomek svta, co kde je. Krev jednch s druhými se prolíná, rány míí enám do klína. A pod námi jen kumuly mrak, ádné záchranné sít. Abych nepanikaila, snaila jsem se usnout a ráno musím udlat z letadla alespo jeden snímek Hong Kongu. Po druhé opiové válce byl tento poloostrov pronajat Anglii na 99 let. Vzpomnla jsem si na tu slávu v televizi, jak Anglie v r. 1997 pedávala po 99 letech toto „New Territories“ íanm podle zásady „jedna zem, dva systémy“, jak poslední britský guvernér nastoupil na Královskou jachtu Britannia. Pipadalo mi to smutné. e bychom se na vteinku mrkly do babylonu mrakodrap, na Ptaí trh i do Hongkongského parku, o tom se nám neme ani zdát. Tolik asu na pestup nemáme.
 
Opouštíme podzim a vítáme jaro, co spatujeme hned pi východu z letišt. Všechny pedstavy jsou vybledlé proti skutenosti.
 
Sotva vystríme hlavy z nádraí Central station pohltí nás horko. Vlhké dusné horko. Nevíme, kde jsme a kam jít. Vydáme se s kufry nazdabh ulicí a já po pár metrech vykiknu: To je náš hostel. Jsme na míst.
 
Ale po bliším zkoumání zjišujeme, e je jedna po plnoci a hostel zavený. Co budeme dlat? Niki, jeliko je mladá a rozhodná popadne svj kufr a e pjde spát do parku. Ne, to ne, bráním se. A jeliko stojíme na zastávce autobus, jeden ernoch, který nás sleduje, ukáe na tabuli na telefonní íslo. Podkujeme, ale k emu nám to je, kdy nemáme zdejší mobil. Chvilku se dohadujeme, eho si všimne místní dívka a na uvedené íslo nám zavolá. Okamit pijde recepní a my táhneme kufru do patra, do svého pedem objednaného pokoje. Hodíme kufry na zem a šokované padáme na elezné palandy. Okamit usínáme pes veškeré horko a stísnný prostor.
 
Ráno nehledáme kuchy, kde si meme uvait kávu i aj, nehledáme sprchy ani toalety, ale ani nerozbalujeme kufry. Niki srdceryvn pláe, e chce dom. Já mám z toho také srdce na dranc, ale zanu na ni kiet, docela vát: Dom se vracet se staeným ohonem nebudeš! Musíme to vydret. Musíme si splnit sen!
 

Hostel jsme peily. Po týdnu jsme si našly ubytování v mrakodrapu v 10. pate. Byly jsme blahem u vytrení. Taková krása. V 6. pate jsme mly k dispozici bazény, víivky, posilovnu. Niki zaala chodit do školy, našla si práci, pestala plakat. Sydney nás pohltilo svou krásou. Procházely jsme Hyde parkem, kde bílí ibisové se procházeli trávníky a svými dlouhými zobany klovali kolem našich nohou. V pístavišti mezi Operou a Harbour Bridgem jsme obas nastupovaly na ferry a odjídly jsme na Manly na procházku kolem oceánu nebo do rybí restaurace na moské plody. No, ráj na zemi.
 
 
A nakonec se splnil i náš sen. Našli jsme Jiní kí. Svítil v mstské knihovn.  
Marta Urbanová
* * *
Zobrazit všechny lánky autorky
     
 
       
 
 
 
 
 
 
 
 


Komente
Posledn koment: 25.01.2020  13:22
 Datum
Jmno
Tma
 25.01.  13:22 Kristla