Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Liliana,
ztra Dorota.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

E-mail
Nemte-li zde svou e-mail schrnku (adresu), mete si ji zdarma vytvoit.

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Šuplík plný povídání

Co praví legendy a povsti...
 
Bajka o brnnském kole
 
Celý ten kraj, kde se zaíná odvíjet náš dj, leí v úrodném klín jiní Moravy. Je protkán etnými mokady, luními lesy a stránmi oblitými laskavými paprsky slunce, s píslibem budoucí úrody. Píše se rok 1638.
 
Lednice – místo poehnané Bohem i mozolnatými dlanmi místních obyvatel. Stromy rozpínají své dlan do krajiny, je-li hezky, listy šumí tajemnou píse, jako ukolébavku. Má-li být na déš, nebo na bouku, krajina ztmavne, zerná a stromy huí, jakoby se vadily, nebo vštily nco zlého. Místní hospoda vábí chlapy do svého lna: “Hej, hola, sousedé, kde jste kdo? Usednte do mého stínu! Kadého poastuji douškem lahodného moku, kadému dopeju sluchu, kadý tu najde spíznnou duši.“ Šenkem se line vn opékané slaniny, syrek a cibule, hlasy se odráejí od zernalých stn. Slova se prodírají namodralým kouem, jedni pekikují druhé. „Mé emeslo je lepší ne tvé, podkovy a radlice potebuje nejeden chasník. Neíkej, jako bys ode mne nikdy nekupoval mouku.“ Hlasy létají zšeelou hospodou jako hejno rozilených pták. „A co mistr Bierek? Ten k tomu nemá co dodat?“ Tvrdá pst dopadá na pocintaný stl, a holby poskoí: „Pro nás nenecháš zasnn vzpomínat na dávné asy a dsíš nás svým halasem?“ Slova koláského mistra Georga Bierka spchají z úst, jako stádo splašených koní:“ Vsadím se s vámi všemi o 12 tolar, e bhem jednoho dne od slunce východu do veerního Ave Maria porazím strom, zhotovím z nj kolo a dokutálím ho na radnici do Brna.“  Hlasy radostn halasí, kadý se u pedem tší na snadnou výhru.
 
Ujednáno, hotovo. Je 16. 5. 1638, z Lednice do Brna je 54 km.
 
S prvním zábleskem rodícího se dne spchá mistr kolá k vyhlídnutému stromu. Okolní velikáni tajemn šumí, jako by tvoily chrámovou klenbu, pod ni to zní jako arovné zvuky neviditelných varhan. Rychle se pouští do díla. Jeho ruce jsou symfonickou hrou sval. Nástroje zvoní radostnou písní, strom tiše vzdychne a s temných uchnutím dopadá na zem.

„Miste Bierku, jaká est pro mne. Vaše práce bude chloubou celého národa,“ praví vštecky. Bierk zrun osekává haluze, loupe kru a nahrubo pipravuje jednotlivé ásti budoucího kola. Jak práce pokrauje nevíme, ale strom je mu nápomocen v jeho úsilí. Jeho isté linie jsou pedzvstí kvalitního díla. George ml úspch, nebo byl „mistrem“ svého oboru. Ješt dlouho ped zvonním Ave Maria probhl idovskou branou a pes Zelný trh zamíil ke Staré radnici. Dílo od nj pevzal purkmistr Gabriel Schramm, který zajistil vyrytí tvrcova jména na kolo a povsil ho do prchodu radnice. A tam visí dodnes.
 
Irena Atzlerová
* * *
Zobrazit všechny lánky autorky


Komente
Posledn koment: 20.11.2019  08:49
 Datum
Jmno
Tma
 20.11.  08:49 Von