Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Svatopluk,
ztra Matj.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

E-mail
Nemte-li zde svou e-mail schrnku (adresu), mete si ji zdarma vytvoit.

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Šuplík plný povídání

Co praví legendy a povsti...
 
Bajka o brnnském drakovi
 
Povsti nabízí nkolik variant kdo e byl ten náš drak a kde bral proviant. Tajemné, nepoznané, záhadné jsou povsti o brnnském drakovi. U asi nezjistíme, která varianta je ta pravá, tak si vyberu jednu z moností.
 
Na kupeckou cestu se zvolna snáší veerní šero. Zpv pták utichá, vtík naposledy prolétne listovím a rozezní nné modré zvonky na nedaleké louce. Strá voní mateídouškou a rmenem. Vedle cesty tiše pospíchá eka Svratka ke svému cíli a nn laská šavnaté traviny kolem beh. Hladina zrcadlí stíbro zapadajícího slunce a sametovou mod letního nebe. Ve stráni za ohybem cesty dutina. Stapaté koví zakrývá vchod: „Mordsec hadry, to mn kruí v biše! Mám hlad, jako vlk!“ Ukrutné zívnutí rozezní ozvnu sluje, sprška kamení se rozkutálí všemi smry: „Kde jen ti zatracení kupci dnes zase vzí?“
 
Po kamenité stezce, vinoucí se podél eky, jede nevelký prvod. Vz naloený mnoha proutnými koši a pytli s rzným zboím táhnou dva voli. Ztka klopýtají po kamenité stezce, unavené nohy s námahou hledají schdný terén. „Zpropadená práce, den uléhá za obzor a ve Brna nevidt,“ íká jeden. K kupce Petra zastíhá nervózn ušima a prohodí:“ Nic nereptejte kluci, den dva a budeme v teplé maštali chroupat slaounké seno.“
 
Z dáli doléhá k sluchu Petra cval kopyt a procesí dojídí druhý kupec. I jeho k projevuje uritý nepokoj. „Kamarádi, nastanou nám horké chvíle, ve vzduchu cítím smrad.“ V tom z nedaleké sloje vyleze obrovský ještr. „No konen, kde se ksakru tak dlouho couráte. Z toho hladu u pomalu ani nevidím.“  Nelení, hbit skoí na prvního tahouna a zahryzne se mu do hbetu.
 
Kon se vzpínají, kupci strachy kií a marn se snaí ještra odlákat. Poranné zvíe zkaleným zrakem pehlídne krajinu, nkolikrát hrábne nohou a bezmocn se poddá svému osudu. Kupci zbsilým tryskem míí k Brnu.
 
Drak ádí ve svém teritoriu neutuchající silou. Marná je snaha o jeho likvidaci, nikdo neví, jak s nezvaným tvorem zatoit. A jednou napadla jednoho mladého kupce spásná myšlenka. Zabije tele, zašije do nj nehašené vápno a návnadu pohodí nedaleko sluje. Nacpaný drak spí tvrdým spánkem nkolik dní, kdy tu ucítí jeho nos libé vn. Zaichá, oteve jedno a pak i druhé oko a pomalu vyleze s díry. “ Jekovy voi, co to tu tak pkn voní, a se mi sliny sbíhají.“ Uvidí tlusouké tele, zamlaská, nelení a kvapem milé zvíe seere. Slastn se rozvalí na pait a zane chrápat.  Vzáptí jej však probudí ukrutananánská íze. „Hergot, zas abych musel vstávat!“ Pomalu se postaví na nohy, sleze k ece a pije hlubokými doušky. Blahodárná tekutina mu proudí do hrdla, kdy v tom….. „Ouha, jaké kee mn nií útroby. To je bolest ouvej, ouvej…“hlasit kvílí.  Voda v jeho útrobách zvolna hasí vápno. V tom „ach“ drakovi praskne bicho a on v bolestech umírá. (Ješt e v té dob nefunguje liga na ochranu zvíat). Chasník vyskoí zpoza koví, naloí mrtvého draka do vozu a veze jej k Brnu. Je jen otázkou asu, kdy jeden šikovný emeslník stáhne ki  z mrzkého tvora, vycpe jeho útroby.  Na oslavu je pak netvor povšen do prjezdu Staré radnice.  Kupecká stezka je znovu bezpená.
 
Irena Atzlerová
* * *
Zobrazit všechny lánky autorky


Komente
Posledn koment: 22.10.2019  10:57
 Datum
Jmno
Tma
 22.10.  10:57 Von