Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Oleg,
ztra Matou.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

E-mail
Nemte-li zde svou e-mail schrnku (adresu), mete si ji zdarma vytvoit.

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Exotika na ostrov Ischia

Kdy jsem poprvé pemýšlela nad názvem Ischia, nevdla jsem, jak to správn peíst. Kvli znalosti nmecké výslovnosti se mi zdála pravdpodobnjší "Išija", ale "Iskija" je správn. Ischia. Ostrov dost malý na to, abyste dohlédli na jeho konec, ale dost velký na to, abyste tu nemuseli ít jako robinsoni. Vlastní letišt nemá, take se sem cestuje trajektem. Jste tu tak trochu odíznuti od svta, pomysln "uprosted" moe zvaného Tyrrhénské.
 

Ischia je nejvtší ostrov Neapolského zálivu, díky sopenému pvodu je hornatý. Jeho nejvyšší vrchol Epomeo sahá do výšky 789 metr nad moem. To není pi rozmrech ostrova 47 kilometr tvereních vbec málo (nejvzdálenjší severn-jiní výbek vzdálen 7 km, východn-západní výbek 10 km). Krajina je tu velmi rznorodá a znamená to, e tu najdete mnoho rzných zpsob vyití.
 
 

Pomíjím hotely a úasné písité pláe, jde mi o to, e tady máte na jednom míst moe a hory (pro sportovce), historii (výlety do Pompejí, Neapole) a ješt termální lázn v ímském stylu. To poslední zejm nevyuijete uprosted léta, ale nevyluuje se to. Navíc se mnoho termálních pramen nachází i voln dostupných turistm. Mete zde popít, opláchnout se, naerpat léivou termální vodu na pozdji.
 
 
Nejvíce obyvatel zde ije v pístavu Ischia Porto vzniklém v zaplaveném sopeném kráteru a v historickém mst s rybáským pvodem Ischia Ponte, které láká pedevším svým aragonským hradem. Hrad leí na sousedícím malém ostrvku, který nechal španlský král Alfonso I. Aragonský nechal v 15. století spojit s Ischií mostem. Po nm se mete projít i dnes.
 

Celý ostrov mete objet hromadnou dopravou nikoliv mstskou, ale ostrovní. S ní objedete celý ostrov dokola. Je tu toti jedna hlavní silnice dlouhá kolem 50 km, která vede podél pobeí. Ostrovní doprava se skládá ze dvou dopravních linek, z nich kadá míí jedním smrem.
 
 


Pro ostrov Ischia znám jen dv synonyma: nádhera, romantika, exotika. Pokud se vám naskytne píleitost, rozhodn neváhejte. Kdy budete mít to šttí jako my a chytnete i mén líbivé poasí, moná vás pekvapí i zkratka kolem skal poblí jiního výbku ostrova Sant´Angelo, kde obvykle prochází po písené plái dav turist bez smoení palce u nohy.
 
Fotografie a text: Renata Šindeláová
 
* * *
Zobrazit všechny lánky autorky


Komente
Posledn koment: 24.09.2019  23:07
 Datum
Jmno
Tma
 24.09.  23:07 Vesuvjana Renat
 24.09.  17:35 Von
 23.09.  23:11 Renata ;-)
 23.09.  11:17 Vesuvjana dky :-)))