Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Slavomr,
ztra Zdenk.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

E-mail
Nemte-li zde svou e-mail schrnku (adresu), mete si ji zdarma vytvoit.

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Pamtníci, vzpomínejte!
 
Vzpomínky, které nosíme v hlav mají jednu nevýhodu, dokud je nenapíšeme na papír nebo nevyprávíme, neme do nich nikdo nahlédnout. Je velká škoda  odcházejí-li do nekonena s námi, ani by pouení i radost odevzdaly jiným. V této rubrice se snaíme zabránit jejich ztrát. Spolu s vámi popisujeme djiny všedního dne obyejných lidí od dtství, pes poznávání svta a po pekáky, které pípadn museli pekonávat.
 
Tšíme se na píspvky, které posílejte na info@seniortip.cz Nemáte-li autorské vlohy, nevadí, vaše píspvky redakn upravíme tak, aby byly tivé.
 
Do jedné vzpomínky se te s námi peneste.
 

Srnec 3/3
 
Došel jsem k poli od lesa a zkusil vábniku. Pestoe jsem neekal njaký výsledek, zvedly se pede mnou njaké lodyhy erného koene nebo bodláku, jene se rychle ztratily. Znovu jsem zapískal. V pšenici se opt ukázaly erné klacíky. Bude to urit on. Jene dost daleko. A nezvedne se dobrovoln.
 
Nic se nedalo dlat. Výcvik „bigoše“  na Vyškovském vojenském uilišti pišel ke cti. Kabát dol a plío-pláo vped! V mokrém obilí to ani nedlalo tak velký kravál. Voda z klas mi padala za krk. Hnala m však vidina krásných park vepedu. Po njakých dvaceti a moná ticeti metrech jsem se zastavil a oddechl si. Pomalu, opatrn si mi povedlo vystrit hlavu nad mokré klasy. Nikde kolem nebylo nic jiného.
 
Mokrá pšenice se pokyvovala v mírném vtíku. Zkusit bylo teba vše. Odjistil jsem kulovnici, poklekl a zakašlal. Ne moc nahlas. Jen tak. Pede mnou se pole najednou pohnulo a ukázala se hlava zdobená tmi nejkrásnjšími parohy, jaké jsem kdy vidl. Bohuel jen hlava. Zkusit odhadnout, kde je komora, bylo riskantní. Jene – mládí! Zamil jsem a zmákl. Kdo nevidl, jakou paseku dokáe vykouzlit kulika rozmetající klasy obilí, neuví. Je pesn vidt, kudy si razí cestu. Voda a zbytky zrní létají na všechny strany. el Bohu, moc dobe jsem vidl, kam se moje rána ubírala. Byla vysoká.
 
Reakcí na ni bylo zachumelení v míst, kam jsem stílel. Srna se pustila k lesu a srnec ke hrázi rybníka. Vysokými skoky pes obilí se rychle vzdaloval. Zkusil jsem novou ránu. Po ní se srnec ztratil. Zahodil jsem kulovnici do obilí a proti všem poukám spchal tam, kde byl vidt naposled pohyb. Leel tam. Byla to náhoda. Kulika sedla do týlu. Dal jsem mu zbyten záraz, zakozlíkoval a šel hledat kulovnici. Nebylo to tké. Málokdo by vil, jak široká je stopa po lovci, který se plíí obilím.
 
Dom jsem pišel rozmáchaný a po pás. Z boudy se vysunul povstný umák, pak vylezla hlava a za ní celý Daneek. Bylo vidt trocha lítosti v tch jeho hndých oích: „A máš ho beze mne!“ „Nic, brácho“, pjdem na jiného!“
 
I maminka, kdy ty parky vidla, ztichla. Dodnes visí u nás v obýváku. Jsou to ze všech mých srnc jen dvoje, které zstaly. Nechci být tím raubíem, ke kterému, kdy se pijde do chodby, slávu hlásá nkolik desítek trofejí. el Bohu, kdy jsem byl mladý, také jsem byl tém takový. Dneska se radji u s babikou podíváme dalekohledem na pkného srnce pod oknem a trneme strachy, kdo ho kdy odstelí!
 
Tohoto srnce však doprovází ješt jedna vzpomínka. Kdy jsem ho pivezl do Kutné Hory na dodávku, paní, která tam byla, ho nechtla pevzít. Kde prý je stelný. Moc a moc tko jsem jí vysvtloval, e do týlu! Stejn si myslím, e vila sob. Pokládala moná tohoto krasavce za uhynulý kus a m za podvodníka. Kdo ví – moná pišel do njaké závodní jídelny, tam se zpracovávalo ledacos …
 
Související lánky:
Srnec 1/3
Srnec 2/3
Antonín Suk
* * *
Foto: pixabay.com

Zobrazit všechny lánky autora


Komente
Posledn koment: 14.02.2018  11:43
 Datum
Jmno
Tma
 14.02.  11:43 Vendula
 10.02.  22:43 Alena
 08.02.  09:36 ferbl
 08.02.  07:17 miluna