Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Radana,
ztra Albna.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

E-mail
Nemte-li zde svou e-mail schrnku (adresu), mete si ji zdarma vytvoit.

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Jako hroch, co se uí lítat 
 
"Nemám rád zmny!" hlásí Šmoula Mrzout a já u stojím za tímto svým duchovním otcem ve front.
 
Taky nemám ráda zmny. Kdy dlám nco poprvé, pipadám si asi jako hroch, kterého uí orel lítat. Odrazím s lehkostí váky a dopadám jak neovladatelný Boeing. Pipadám si nemotorná, nejistá, tkopádná. Nejsem ádný dobrodruh a mám strašlivý strach.
 
O strachu by to chtlo zvláštní odstaveek, protoe toho bude hodn. Mám strach úpln ze všeho. Z výšek, z hloubek, ze samoty, z bouky, klíšat, tchyn, z rostoucích dluh, z jízdy hrkajícím výtahem, z opilého idie autobusu, z nahého chlapa ve vlaku, z ptaí chipky na ozobaných jahodách, z mimozemšan unášejících lidi, z vlastní demence, ale úpln nejvtší strach mám ze zmn.
 
To protoe vci zavedené znamenají jistotu. Zatímco vci neznámé vrhají mé titrné já do širého svta plného nástrah. Kadou chvíli mi me padnout na hlavu meteorit nebo se mi pod nohama zane tást zem. lovk nikdy neví. Dokonce ani doma, zamený na deset západ, izolovaný od všech jedovatých potvor a nebezpených bacil, nenalézá bezpeí. Bohuel. I schovávání se v zamené skíni me býti ivotu nebezpené. Dojde mi kyslík, oslepnu, ztloustnu a dostanu cukrovku nebo infarkt, seerou m moli, zasekne se mi ramínko do ucha, pijde povode, navštíví m Freddy Krueger.
 
Pemýšlím. Jaký by to asi byl ivot ve skíni? Tma, tma a zase tma. Tak dobe, uznávám. Bez risku toho moc nezískám. Ale i kdy oelím pátelení se se raloky a prvenství v dobytí Marsu, chci také pijít o výlet na Kokoín zpestený navíc smíchem vlastních dtí? Nechci! Poslední zaváhání... A pak: "Orle, prosím t, mohl bys mi to ukázat ješt jednou? Já to peci jen zkusím."
 
Renata Šindeláová
* * *
Ilustrace © Martin Velek

Zobrazit všechny lánky autorky  


Komente
Posledn koment: 08.05.2017  15:08
 Datum
Jmno
Tma
 08.05.  15:08 Vclav
 08.05.  14:47 Pokorn
 08.05.  14:13 Bohumil
 08.05.  09:08 Von
 08.05.  07:51 Dagmar
 08.05.  05:54 KarlaA