Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Norbert,
ztra Iveta,Slavoj.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

E-mail
Nemte-li zde svou e-mail schrnku (adresu), mete si ji zdarma vytvoit.

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Radhoš v zrcadle dvou svt

Tip na výlet


I kdy Radhoš není vrcholkem Moravskoslezských Beskyd nejvyšší, rozhodn je nejnavštvovanjší. Turisté sem picházejí v kadou roní dobu a za kadého poasí, vdy objevují nco, kvli emu stojí zato putovat na vrchol Radhošt do nadmoské výšky 1129 m.


Oproti jiným vrcholm je sem láká pomrn snadná pístupnost autobusovou a lanovkovou dopravou do sedla Pustevny, dobe vybavené zázemí pro letní i zimní turistiku, restaurace a ubytování, malebnost okolních hor, pekrásné rozhledy a také hluboká a pesto podnes stále ivá historie.


Vrchol Radhošt a Radhošský masiv oddluje klimaticky i historicky pomrn odlišné lokality nkdejšího Hukvaldského a Vsetínského panství a tvoí významné evropské rozvodí.


Cyrilometodjská kaple byla na Radhošti vysvcena 11. záí 1898, podnes stojí na katastru obcí Trojanovice a Dolní Bevy. Uvnit je kopie pvabného triptychu akademického malíe Adolfa Liebschera Valašská madona. V roce 1937 byla kopule kaple osvtlena 500 elektrickými árovkami, take byla zdaleka viditelná. Ped kaplí je kamenný kí, postavený roku 1805 ronovským mšanem Michalem Janíkem. Východn se nachází sousoší vrozvst sv. Cyrila a Metodje od frenštátského sochae Albína Poláška, postavené v roce 1930.


Ryze nový vk na Radhošti symbolizuje horský hotel Radegast (z roku 1933), chata Horské sluby (z roku 1971), ale zejména objekt televizního vysílae, jeho první anténa byla na Radhošti vztyena roku 1966, v roce 1985 rekonstruována a v roce 1997, po prodlouení stoáru na celkovou výšku 59,3 m, upravena do souasné podoby.


Radhoš, pastevecky stovkami oveek vyuívaný ješt ve druhé polovin 20. století, podnes oívá starými mýty, zejména o Svatojánské noci. O Svatojánské noci se na vrcholu Radhošt, a také na dalších vrcholech Beskyd, rozhoí mohutné vatry. Naveer dne 23. ervna 1928 takto Radhoš navštívil a vidl také prezident T. G. Masaryk.


Radhoš je také oblíbeným místem školních výlet. Za píhodného poasí je z vrcholu výhled na heben Javorník, slovenské hory, Pradd v pohoí Jeseník, západn na mírn zvlnné pahorky Moravské brány. Návštvníkovi tak ke spatení velké ásti Moravy postaí pouhé rozhlédnutí.

 

Text a foto:Richard Sobotka

 

Foto:
Radhoš 1: Hotel Radegast, na obzoru pohoí Javorník.
Radhoš 2: Letní podveer na Radhošti.
Radhoš 3: Kontrast asu: Janíkv kí z roku 1805 a televizní vysíla z roku 1997.

 

Zobrazit všechny lánky autora

 

 

 

 

 

 Komente
Posledn koment: 19.07.2018  12:51
 Datum
Jmno
Tma
 19.07.  12:51 ferbl
 18.07.  07:25 Hilda