Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Albert,
zítra Cecílie.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Indiáni, osadníci a dinosauøi ve starém Albuquerque
 
Po nìkolika dnech toulek severní èástí amerického státu Nové Mexiko se blí¾ím znovu k mìstu Albuquerque, odkud mám odletìt do Las Vegas a pak San Franciska. Po cestì pøespávám v Motelu 6 v mìsteèku Bernalillo.

 

Tyto motely patøí obvykle k cenovì nejpøijatelnìjším a svým vybavením mohou vìtšinou smìle soutì¾it s podstatnì dra¾šími hotely. A jak je v Americe chvályhodným zvykem, poskytují unaveným poutníkùm obvykle zdarma i kávu a led na vychlazení nápojù, co¾ je v pouštním horku zvláštì pøíjemné.

Silnice èíslo 25, která mne sem pøivedla z Taosu a pak hlavního mìsta Santa Fe, sleduje tok øeky Rio Grande a vede mne pak kolem letištì pro horkovzdušné balony k prvním domùm na pøedmìstí. Bylo by to jistì lákavé vyletìt si nad øeku a písky pouštì, ale èas to nedovoluje. A tak si slibuji, ¾e pøi nìkteré z pøíštích návštìv si takový zá¾itek rozhodnì nedám ujít. Ale to u¾ vjí¾dím do ulic mìsta, kde brzy ráno ještì není pøíliš hustý provoz a tak se vcelku bez problémù dostávám na okraj historického starého mìsta - Old Albuquerque, které je pro ka¾dého návštìvníka urèitì nejzajímavìjší.

Tady na bøezích Rio Grande ¾ilo pùvodní indiánské obyvatelstvo a právì sem pøišli poèátkem 18. století první španìlští osadníci, vojáci a mniši, aby tady zalo¾ili osadu a pozdìji prosperující mìsto. A sem pøicházeli pozdìji také ameriètí osadníci, dobrodruhové, øemeslníci a farmáøi.

Staré mìsto Albuquerque si ale a¾ do dnešních dnù zachovalo svùj pùvodní mexický ráz, na který je docela hrdé a který doká¾e i dobøe prodat. Kdo by se nedal okouzlit romantickou atmosférou mexicko amerického západu, jaký si dobøe pamatujeme z filmù našeho dìtství...

 

Historický Old Town mne vítá velkolepou jezdeckou sochou, pomníkem španìlského guvernéra Francisca Cuervo y Valdeze, který v roce 1706 toto mìsto zalo¾il. Vjí¾dím do spleti ulic starobylých pøízemních nebo patrových domù z nepálených cihel a døeva s verandami, nad kterými visí hrozny  

èervených a ¾lutých paprik a kde z hospùdek "bodegas" zní mexická hudba. A právì tak jako ve všech mìstech, kde ¾ijí Mexièané, také tady je centrem starého mìsta Albuquerque rozlehlé námìstí s pìkným parkem s besídkou uprostøed a s kostelem omítnutým okrovou hlínou.

Malebný kostel San Felipe de Neri z 18.století je obklopen pìknou zahradou s rù¾emi kolem budovy nìkdejšího kláštera. Má trámový døevìný strop a uvnitø je vyzdoben po zpùsobu španìlsko indiánského baroka.

V jedné z èástí parku mezi palmami a subtropickými rostlinami, nad kterými poletují barevní motýli a kolibøíci, nacházím pìt vysokých sto¾árù s historickými vlajkami. Od španìlské pøes mexickou a americkou, a¾ po vlajku ji¾anské Konfederace a samozøejmì nakonec i vlajku dnešního Nového Mexika, na které záøí ve ¾luti písku pouštì indiánský symbol Slunce.

Obèanská válka, pøi které vojska ji¾ní Konfederace na krátký èas obsadila mìsto Albuquerque a zuøivì se tady bránila armádì Unie, pøipomínají dvì ji¾anská dìla, umístìná na okraji parku. V besídce, kde se o víkendech konají koncerty, se dnes usadila starší dáma, jakási svérázná umìlkynì, která tu maluje obrazy s námìty pouštì Nového Mexika a nabízí je turistùm.

Kolem z hospùdek to voní mexickými jídly, ale je ještì pøíliš brzy a tak se vydávám do ulic starého mìsta. Nacházím nìkolik muzeí, dokonce i muzeum chøestýšù, kde v teráriích vystavují ty nejpìknìjší jedovaté hady. A samozøejmì mno¾ství obchùdkù s vyøezávanými a malovanými suvenýry, mexickými odìvy a keramikou. Ve starém mìstì je jich pøes 150.

Jsou tu i malebná patia, dvorky zarostlé opunciemi a trnitými kaktusy z pouštì nebo keøi s barevnými kvìty. A kavárnièky s výbornou kávou... To vše je okouzlující staré mìsto, ze kterého nakonec vycházím na okraj velkého dobøe udr¾ovaného parku s anglickými trávníky, dìtskými høišti a pøíjemnými odpoèívadly pod palmami. Tady nacházím na rozsáhlé umìlé skále neobvyklý pomník prvním osadníkùm.

Jsou tu rozmístìny sochy v ¾ivotní velikosti, pøedstavující pøíchod prvních španìlských vojákù, mnichù a farmáøù do Albuquerque. Návštìvníci se mohou bez problémù mezi bronzovými sochami procházet a prohlí¾et si je zblízka, pozorovat dramatický útok vlkù na buvoly, táhnoucí vozy osadníkù, vojáky na koních s meèi a korouhvemi.

 

A pak u¾ pøicházím k velké moderní budovì Pøírodovìdného muzea, které rozhodnì stojí za nìkolikahodinovou návštìvu. U¾ tøeba jen proto, ¾e tady mají nejvìtší sbírku fosilií, nalezených v pouštích Nového Mexika. Jako poutaèe slou¾í velcí bronzoví dinosauøi pøed vchodem do muzea. A tak mám za chvíli mo¾nost procházet klimatizovanými sály a obdivovat kostry velkých ještìrù nebo pozorovat pracovníky muzea, kteøí právì èistí a konzervují zkamenìlé ¾elvy, staré 65 milionù let. Samozøejmì, ¾e nesmìjí chybìt ani rozsáhlé expozice souèasných ¾ivoèichù a rostlin..
 

Dojmù je tolik, ¾e zapomínám na všecko ostatní. A tak po odchodu z muzea rychle zamíøím zpìt do starého mìsta, abych ukojil hlad v jedné z typických stylových krèem, kde pøipravují výborné mexické papriky plnìné sýrem a mnohé jiné nám exotické dobroty. A tím se louèím zároveò i se starým Albuquerque, které doká¾e pøekvapivì pøipravit návštìvníkùm tolik rùznorodých dojmù.
 
Vladimír Køí¾
* * *
Fotografie archiv Vladimíra Køí¾e

Zobrazit všechny èlánky autora


Komentáøe
Poslední komentáø: 06.03.2022  19:42
 Datum
Jméno
Téma
 06.03.  19:42 Vladimír Køí¾
 06.03.  17:59 Jaroslava
 06.03.  16:17 Vesuviana díky
 06.03.  12:01 Von