Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Albert,
zítra Cecílie.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

I døevo má svou duši

To øíkával mùj dìda, kdy¾ vyøezával z lípového døeva své postavièky i figurky pro nás. Vìøily jsme mu to a po staré skøípající døevìné podlaze jsme opatrnì našlapovaly, aby to duše tolik nebolelo a neplakala.
 
Babièka byla praktická ¾ena, která dávala pøednost úèelnosti. Kdy¾ jsem mìla pøed svatbou vìnovala mi váleèek na tìsto s tím, ¾e ona ho dostala od své babièky a ta zase od té své. Trochu tajemnì mi pošeptala, ¾e se dá pou¾ít i k jiným úèelùm. Nechápala jsem tehdy dìdìní jen pøes vnuèky, ani ten jiný úèel. Budi¾ mi ke cti, ¾e slou¾il jen na to tìsto i kdy¾ kreslené vtipy dávaly návod na jiné pou¾ití.
 
Døevo patøilo mezi první materiály, které èlovìk zaèal vyu¾ívat. Poznával jeho vlastnosti a podle toho je vyu¾íval. A ¾e tìch výrobkù ze døeva bylo, zejména kdy¾ se objevila mo¾nost ho soustru¾it. Na tom pomysleném ¾ebøíèku nejvýše stály umìleètí soustru¾níci. Museli nejen dobøe znát materiál se kterým pracovali, ale také navíc i umìlecký cit.  A to nebylo dáno ka¾dému. Byla to slo¾itá i èasovì nároèná práce, co¾ se odrazilo i na výši ceny. Pro bì¾ného èlovìka nedostupné, pro šlechtu, pozdìji i bohaté mìš»any, obchodníky èi továrníky zpùsob jak pøedvést své majetkové pomìry. Ovšem nejvìtší zájem mìla církev a ještì dnes mù¾eme vidìt v kostelech tordované (kroucené) sloupy jako souèást zejména barokních oltáøù.

 
 
Nìkdy se zachovala i døevìná rarita jako v Ústí nad Labem.  V¾dy pøed volbami jsou vystaveny dvì døevìné vysoustru¾ené volební urny s neorenesanènì øezaným mìstským znakem. Jsou z 19. století a pou¾ívaly se do roku 1918. V roce 1941 byly vìnovány mìstskému muzeu a tak jsou souèástí jejich sbírek.
 
Letos byly vystaveny v rámci exponátu mìsíce záøí ve speciální vitrínce. Proto jejich ofocení nebylo moc kvalitní, ale o detail krásného mìstského znaku nepøijdete, je vypùjèen od odborníka z ústeckého muzea.
 
Jaroslava Krejèová
Fotografie: Muzeum mìsta Ústí nad Labem
 


Komentáøe
Poslední komentáø: 17.10.2021  14:52
 Datum
Jméno
Téma
 17.10.  14:52 Von
 17.10.  10:45 Vesuviana díky