Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Albert,
zítra Cecílie.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Obdivuhodný ptaèí svìt
 
Víte, jak jsou ptáci inteligentní? ®e mají sociální vazby, pou¾ívají jednoduché nástroje, doká¾ou vyøešit hlavolam èi hrát pexeso? Víte, ¾e mnoho druhù ptákù v posledních letech vymírá?

Je nejvyšší èas se to dozvìdìt. Proto¾e ptáci skuteènì jsou inteligentní a aktuálnì opravdu potøebují celoroènì pøikrmovat, aby jich neubývalo. O tom jasnì hovoøí hned dvì publikace nakladatelství Kazda, které vyšly v loòském roce.

V první z nich, knize GENIALITA PTÁKÙ, nám autorka knihy Jennifer Ackerman sympatickou vyprávìcí formou pøedstavuje mnoho výzkumù a studií ptákù a jejich chování v pøirozeném prostøedí i v zajetí. Z výsledkù mnoha a mnoha pozorování je zøejmé, ¾e mnozí ptáci skuteènì jsou velmi chytøí. Doká¾í pou¾ívat jednoduché nástroje, øešit jednoduché úlohy. Jsou velice dùmyslní pøi hledání a získávání potravy. Skoøápku rozbijí tak, ¾e ji hodí z výšky na zem. Pøisunou si potravu klacíkem. Vzájemnì se informují o potravì èi vetøelcích. A autorka knihy nám všechny ty ptaèí pøíbìhy líèí logicky uspoøádané podle druhù popisovaného chování a pøikládá k tomu odborný výklad. Poznáváme, ¾e samotná velikost mozku není pro vznik inteligence tak dùle¾itá jako pomìr velikosti mozku vùèi tìlu (podobnì jako kráva není inteligentnìjší ne¾ myš, není ani pštros inteligentnìjší ne¾ sýkorka). Dozvídáme se podrobnosti o ptaèím tìle a jeho uspoøádání. Jeden ú¾asný detail støídá druhý, tak¾e ètenáø opravdu v podstatì na ka¾dé stranì objeví nìjakou zajímavost. Vìøím, ¾e kdo si knihu pøe ète, nebude u¾ nikdy vidìt ptáky jako døív.

V druhé publikaci KRMÍME PTÁKY - ALE SPRÁVNÌ se její autoøi, ornitologové Peter Berthold a Gabriele Mohrová, pokusili shrnout aktuální zoufalou situaci dnešních ptákù.

 

Lidská èinnost, a to pøedevším moderní zemìdìlství plné pesticidù a herbicidù, zakládající si v jednostranném pìstování jen nìkolika vybraných druhù (obiloviny, mák, øepka olejka, brambory) a pravidelnì kosící louky, toti¾ zapøíèinilo jak úbytek hmyzu, tak úbytek semen. 

Ptáci nemají co jíst. Pøitom tøeba takový vrabec vydr¾í bez potravy pouhých 32 hodin (co¾ je v zimì naprosto jednoznaènì velký problém). Autoøi publikace proto nabádají nejen ochránce pøírody, ale ka¾dého z nás, abychom opeøencùm celoroènì pomáhali pøikrmováním (ale tøeba i zajištìním bezpeèných míst ke hnízdìní). Kromì sypání sluneènicových semínek a zavìšování lojových koulí je nanejvýš vhodné zøizování tzv. ¾ivých zahrad, kde nebudeme pìstovat jen anglický trávník, ale necháme vyrùst i byliny, které ptáky i hmyz ¾iví. Kniha je plná pøíkladù a návodù, co a jak mù¾eme dìlat, ale také se mù¾eme o ptáècích nìco nového dozvìdìt. (Napø. jak je mo¾né, ¾e jim v mrazu neumrznou nohy, nebo jaký mráz jsou schopni pøe¾ít.)

Krásnou odmìnou nám je u¾ pøi samotném ètení spousta nádhernì barevných obrázkù, které jsou vlastnì ale jen malou zálohou na pozorování skuteèných návštìvníkù našich budoucích krmítek.

Obì publikace jsou perfektnì zpracované a velmi inspirativní. Rozhodnì udìluji pìt hvìzdièek!
 
Renata Šindeløová
* * *
Zobrazit všechny èlánky autorky


Komentáøe
Poslední komentáø: 11.05.2019  08:06
 Datum
Jméno
Téma
 11.05.  08:06 Von