Letem, svìtem...
06.12 - Frýdlant nad Ostravicí:Do vzácné kaple ve frýdlantském Støedisku sociálních slu¾eb se po opravách vrátil ¾ivot. V listopadu tam biskup Martin David pøi m¹i svaté po¾ehnal nový oltáø. Navíc se bezmála po ètyøiceti letech objeví na pùvodním místì také svatostánek, který pokládali místní lidé za ztracený.
Kaple ve frýdlantském mìstském domovì pro seniory se dá rozeznat u¾ z ulice pøi pohledu na fasádu. Kdo se chce dostat dovnitø, musí hlavním vchodem do Støediska sociálních slu¾eb. Kapli navrhl architekt ostravské katedrály Gustav Meretta.
Celý areál nechal v 70. letech 19. století vybudovat kardinál Bedøich z Fürstenberka jako ¹kolní zaøízení pro dcery arcibiskupských úøedníkù. Na jeho pozvání také ve mìstì pùsobily sestry boromejky. Za druhé svìtové války se budova promìnila v lazaret, pozdìji v gymnázium a domov pro seniory. Poslední sestry z klá¹tera ode¹ly v roce 1971 a tehdy zaèalo v ¾ivotì kaple neblahé období. Z kaple se stalo skladi¹tì a dovnitø byl zaveden kouøovod, co¾ ponièilo pùvodnì modré hvìzdné nebe na stropì. Na¹tìstí se ale nepodaøilo dotáhnout zkázu kaple do konce rozdìlením kaple na dvoupatrovou jídelnu. Pøíbìh záchrany zaèal krátce po pádu komunismu a velký vliv na nìj mìly také farnice kolem paní Anny Kubátové, které v ústavu pracovaly jako zdravotní sestry. V únoru 1990 u¾ v kapli první bohoslu¾bu slavil olomoucký arcibiskup Franti¹ek Vaòák.
Velmi vzácný svatostánek, do kterého nechal kardinál Fürstenberk vlo¾it drahokamy a ¹perky, které zdìdil po rodièích, se ale nalézt nepodaøilo. To se zmìnilo a¾ poté, co do frýdlantské farnosti pøi¹el P. Roman Macura a vyslechl si pøedná¹ku o historii klá¹tera od projektové mana¾erky støediska Zuzany Poppek.
"S panem øeditelem Hoøínkem rádi ¹íøíme povìdomí o na¹em Støedisku. Tehdej¹ímu faráøi Romanu Macurovi jsem ukázala, jak ná¹ svatostánek vypadal. Zaujalo ho to a zmiòoval se o na¹em hledání na jiných místech," popisuje Poppek. Díky pøátelùm a zmínce v jedné knize ho stopy dovedly do farního kostela ve Slatinì u Bílovce. Zpìtnì se tak Frýdlant¹tí zaèali dozvídat, proè svatostánek zmizel.
"Na Èeladné pùsobil v 80. letech P. Josef Trtík. Ten se rozhodl svatostánek ukrýt, proto¾e se bál jeho znièení. Odvezl si ho pak s sebou na dal¹í pùsobi¹tì do Slatiny u Bílovce," hovoøí Poppek o knìzi, který zemøel v listopadu 2018 v Cholinì u Litovle. "Z na¹eho pøíbìhu vyplývá, ¾e spolu lidé musí komunikovat. Jen díky vzájemnému sdílení se svatostánek povedlo najít," domnívá se.
"Vùbec jsem netu¹il, ¾e ten svatostánek není ná¹," ohlí¾í se za nálezem P. Piotr Kowalski, souèasný faráø ve Slatinì. Tomu se podaøilo zaøídit náhradní svatostánek z Nizozemska a letos v kvìtnu mohlo probìhnout pøedání svatostánku zpìt do Frýdlantu. Na jeho opìtovné umístìní do kaple v bývalém klá¹teøe se 4. listopadu pøijeli podívat také farníci ze Slatiny. Bohoslu¾bu z kaple v sobotu 4. listopadu ¾ivì pøená¹ela také TV NOE.
Kromì svatostánku uvidí v kapli také výsledek první fáze rekonstrukce, popisuje senátorka a starostka Frýdlantu nad Ostravicí Helena Pe¹atová: "Teprve pøed dvìma lety se nám podaøilo v rámci dotací z pøeshranièní spolupráce získat finanèní prostøedky na opravu kaple, a tak se postupnì mù¾eme stát svìdky jejího znovuobnovování. Do¹lo k technicko-stavebním úpravám kaple vèetnì izolace, statiky, nových podlah, elektroinstalace aj.," popisuje Pe¹atová za mìsto, kterému kaple patøí. V dal¹í fázi rekonstrukce pøijde øada na restaurování výmalby i opravu trámového záklopového stropu nebo vitrá¾ních oken.
"Kaple je srdcem celého klá¹tera. Je místem, kde na vás dýchne pokora, klid a bezpeèí," uva¾uje starostka, která chce kapli co nejvíce otevøít veøejnosti. Podílet se na tom bude i farnost.
Nejen koncerty, ale i modlitební veèery
"Poèítáme s tím, ¾e se do kaple vrátí ètvrteèní dopolední a také sobotní veèerní m¹e svaté," popisuje frýdlantský faráø P. Luká¹e Engelmann. Tak to chodilo u¾ pøed rekonstrukcí. Navíc by ale s farníky rád pøinesl do kaple úplnì nový koncept. "Chystáme modlitební veèery, na které bychom rádi zvali zvlá¹» hledající nebo nevìøící," prozrazuje knìz s tím, ¾e duchovní veèery s písnìmi by mìly mít své místo v programu farnosti jednou za ètrnáct dní v pondìlí.
Mìsto chystá rùzné kulturní programy. Starostka vidí návaznost na dílo sester boromejek také v péèi o seniory. "Pøi koupi objektu do majetku mìsta jsme mysleli na to, abychom navázali na èinnost øádových sester. V budovì tedy poskytujeme sociální slu¾by pro obèany na¹eho mìsta a pøilehlého okolí. Èinnost boromejek byla pro Frýdlant dùle¾itým historickým milníkem. I kdy¾ v na¹em støedisku ji¾ mnoho let nepùsobí, s kongregací udr¾ujeme nadále velmi dobré vztahy a vá¾íme si vzájemné spolupráce," míní Pe¹atová. A zùstává také odkaz kardinála Fürstenberka: "Byl to ¹tìdrý a pokorný èlovìk, který rozdával ve prospìch v¹ech. Na jeho osudu vidíme, co v¹e zvládne jeden èlovìk, který nezneu¾ije svou moc a postavení a slou¾í doopravdy v¹em," uzavírá Zuzana Poppek.
Ondøej Elbel