Letem, svìtem...
27.05 - Praha:Køeèové ¾íly neboli varixy trápí a¾ 40 procent ¾en a 20 procent mu¾ù. Z 90 procent jsou dìdièné, objevit se ale mohou v souvislosti s hormonálními zmìnami, ¹patným ¾ivotním stylem nebo vìkem. Existuje nìkolik rad, jak køeèovým ¾ílám pøedcházet. Mezi ménì známé patøí ¾ilní gymnastika.
Køeèové ¾íly nejsou jen estetický problém, jejich výskyt provází èasto bolest, otoky i køeèe. "Køeèové ¾íly jsou zvìt¹ené, zkroucené, zpravidla modrofialové ¾íly, které se nejèastìji objevují na nohou. Vznikají kvùli oslabení nebo po¹kození ¾ilních chlopní, které normálnì zabraòují zpìtnému toku krve. Kdy¾ chlopnì nefungují správnì, krev se hromadí v ¾ilách, co¾ vede k jejich roz¹íøení a viditelným zmìnám. Varixy nejsou jen neesteticky vypadající, jejich výskyt provází i bolest, pocit tì¾kých nohou nebo pálení, otoky nohou, zejména po dlouhém stání, noèní køeèe nebo svìdìní kù¾e kolem ¾il. V pokroèilém stádiu mohou vznikat ko¾ní zmìny a bércové vøedy," upozornil Anton Karalko, cévní chirurg a vedoucí lékaø kliniky Venova.
Vy¹¹í riziko vzniku køeèových ¾il pøedstavují genetické predispozice, hormonální zmìny nebo ¾ivotní styl. "Velký vliv na vznik køeèových ¾il má genetika. Pokud mìli køeèové ¾íly rodièe nebo prarodièe, je vy¹¹í pravdìpodobnost, ¾e se objeví i u dal¹ích generací. Problémy s køeèovými ¾ilami mívají velmi èasto lidé trpící obezitou, nadváha toti¾ zvy¹uje tlak na ¾íly a zhor¹uje cirkulaci krve. Mezi rizikové skupiny patøí i lidé s nízkou fyzickou aktivitou, nedostatek pohybu oslabuje svalovou pumpu nohou, která pomáhá ¾ilám posouvat krev zpìt k srdci. Dùvodem vzniku køeèových ¾il mù¾e být také hormonální nerovnováha napøíklad pøi tìhotenství, menopauze nebo pøi u¾ívání hormonální antikoncepce. Výskyt varixù souvisí s vìkem, zhruba po padesátce dochází k oslabení ¾ilních stìn a chlopní, co¾ usnadòuje vznik køeèových ¾il. Problémy mají i lidé s povoláním vy¾adujícím dlouhé stání, které zvy¹uje tlak v ¾ilách dolních konèetin," vyjmenoval chirurg.
Výjimeènì se mohou køeèové ¾íly objevovat u dìtí nebo bìhem dospívání. "I kdy¾ to není pøíli¹ èasté, mohou varixy trápit lidi u¾ ve velmi nízkém vìku. Zejména v období puberty dochází k rychlým zmìnám tìlesné hmotnosti a vý¹ce, co¾ mù¾e zatì¾ovat cévní systém. Nedávno jsme mìli v ordinaci pana Libora, kterého vlivem dìdiènosti trápily køeèové ¾íly u¾ od puberty. Do ordinace lékaøe ho poprvé pøivedly ve dvaceti letech, kdy byl na zákrok poslán do nemocnice a varixy mu byly èásteènì odstranìny. S pøibývajícím vìkem se ale problém zaèas objevovat znovu. V 56 letech tedy dorazil do na¹í ordinace, kde jsme mu køeèové ¾íly odstranili crossektomií doplnìnou sklerotizací veny safeny magny. To znamená, ¾e lékaø chirurgicky pøeru¹í hlavní spojku mezi povrchovou a hlubokou ¾ílou v tøísle, aby se zastavil zpìtný tok krve, který zpùsobuje køeèové ¾íly. Následnì do po¹kozené ¾íly vstøíkne látku, která ji zevnitø "zalepí" a uzavøe, tak¾e pøes ni u¾ krev neteèe a tìlo si najde jinou, zdravou cestu," popsal Anton Karalko.
Výskyt køeèových ¾il mù¾e souviset s jinými onemocnìními, zejména s poruchami krevního obìhu a cévního systému. "Køeèové ¾íly mohou signalizovat chronickou ¾ilní nedostateènost, co¾ je dlouhodobý stav, pøi kterém dochází ke ¹patnému návratu krve z dolních konèetin zpìt k srdci. Souviset mohou i s trombózou hlubokých ¾il, co¾ je krevní sra¾enina vyskytující se zejména na nohách. Dùle¾ité je konzultovat situaci s lékaøem, proto¾e mù¾e být nutná komplexní léèba nejen samotných køeèových ¾il, ale i dal¹ího onemocnìní," doporuèil Anton Karalko.
Specialista na cévní onemocnìní provádí ultrazvukové vy¹etøení ¾il, které pomù¾e zjistit, jak ¾íly fungují a zda je nutná léèba. V závislosti na záva¾nosti problému mù¾e doporuèit rùzné mo¾nosti léèby. "Mo¾ností, jak se zbavit varixù, nabízí dne¹ní medicína hned nìkolik, k dispozici jsou jak tradièní, tak moderní metody. Klasická operace je stále provádìna v nemocnicích a spoèívá v pøeru¹ení a podvázání spojení mezi povrchovou a hlubokou ¾ílou. Tato metoda je vhodná zejména pro záva¾né pøípady, ale vy¾aduje del¹í dobu rekonvalescence. Naopak moderní miniinvazivní metody umo¾òují pacientùm rychlej¹í zotavení a men¹í bolestivost. Mezi tyto metody patøí laserová léèba, pøi které se pomocí laserového tepla ¾íly spálí a uzavøou. Dále je to radiofrekvenèní termokoagulace, co¾ je metoda vyu¾ívající radiofrekvenèní energii k uzavøení posti¾ených ¾il. Dal¹í metodou je sklerotizace ¾il pomocí sklerotizaèní pìny, která ¾íly mechanicky uzavírá. k fyzickému uzavøení ¾il se pou¾ívá lékaøské lepidlo. Èasto vyu¾ívanou metodou je CLACS - kombinovaná laserová a skleroterapeutická léèba, která se vyu¾ívá pro odstranìní metlièkových a retikulárních ¾ilek a kombinuje laserovou terapii s chlazením pro maximální efektivitu. Moderní metodou je také ClariVein, ta vyu¾ívá mechanicko-chemickou technologii k uzavøení ¾il. Pomocí speciální katetru se v ¾íle provádí rotace, která zpùsobí její uzavøení, a zároveò se aplikuje sklerotizaèní látka pro zaji¹tìní dlouhodobého výsledku. Ka¾dá z tìchto moderních metod je minimálnì invazivní, co¾ znamená, ¾e pacienti mají rychlý návrat do bì¾ného ¾ivota bez dlouhé rekonvalescence. Vhodnost konkrétního postupu závisí na záva¾nosti problému a doporuèení odborníka," popsal Anton Karalko.
Vzniku køeèových ¾il je mo¾né pøedejít. Prevencí je pravidelný pohyb, vyhýbání se dlouhému stání nebo sezení, no¹ení kompresního prádla, hlídaní tìlesné hmotnosti, správná ¾ivotospráva nebo ¾ilní gymnastika. "®ilní gymnastika je jednoduchá a úèinná metoda prevence køeèových ¾il, která spoèívá v aktivaci lýtkového svalstva. Lýtkové svaly hrají klíèovou roli v ¾ilním obìhu - pøi jejich pohybu dochází ke stlaèování ¾il a podpoøe návratu krve zpìt k srdci, co¾ pomáhá pøedcházet její stagnaci v dolních konèetinách," uzavøel lékaø.
JAK CVIÈIT ®ILNÍ GYMNASTIKU
- Pata/¹pièka - vsedì nebo vestoje zvedejte paty a pak ¹pièky, èím¾ stimulujete krevní obìh.
- Chùze po ¹pièkách a patách - posiluje svaly a zlep¹uje funkci ¾ilní pumpy.
-Krou¾ení kotníky - vle¾e nebo vsedì otáèejte chodidly v kruzích pro lep¹í prokrvení.
- ©lapání na kole - vle¾e na zádech simulujte ¹lapání, to aktivuje lýtka i stehenní svaly.
Petra Ïurèíková