Letem, svìtem...
07.08 - Hudební festival Janáèkovy Hukvaldy
Od støedovìku byly Hukvaldy centrem a správním støediskem významného panství olomouckých biskupù a arcibiskupù, jemu¾ dominoval rozsáhlý, dobøe opevnìný hrad. V polovinì 13. století jej pravdìpodobnì postavil jeho pùvodní majitel - hrabì Arnold z Hückeswagenu - pozdìji pøecházel do rukou císaøe Zikmunda, Jana Èapka ze Sán, Jana Talafuse, biskupa Tasa z Boskovic a mnoha dal¹ích.
V 16. století, kdy kraj ohro¾ovaly nájezdy Turkù, získal hrad systém mohutného opevnìní a nových budov, spojujících západní a východní køídlo. V té dobì byla na svazích kolem hradu zalo¾ena obora s jeleny a daòky, která dodnes tvoøí pøekrásný pøírodní park, v nìm¾ mohou náv¹tìvníci obdivovat brzy z rána i v podveèerních hodinách stáda pasoucích se daòkù. Hukvaldský hrad mìl velký význam i za tøicetileté války, kdy byl nìkolikrát obléhán. Koncem 18. století vyhoøel a po po¾áru ji¾ nebyl obnoven.
Pøesto zùstává nejvìt¹í hradní pevností u nás s jediným dochovaným objektem barokní kaplí sv. Ondøeje, její¾ prostory dnes slou¾í koncertùm komorní hudby a sborového zpìvu. K rekonstrukci se pøipravují zbytky rozsáhlého hradního paláce, z jeho¾ ochozù je pøekrásná vyhlídka na lesní hvozdy hradního okolí i daleko do kraje. Zdej¹í pøíroda pøitakává prastaré povìsti, ¾e Hukvaldy dostaly své jméno podle lesních vil, kterým prý se øíkalo "húkalky".
Kde jinde ne¾ tady mohl najít klidné inspirativní prostøedí geniální hudební skladatel Leo¹ Janáèek, hukvaldský rodák, jen¾ zde vyrùstal a¾ do svých jedenácti let. Potom ¾il v Brnì, kde pozdìji vyuèoval na varhanické ¹kole, ale na Hukvaldy se pravidelnì vracel ke svým pøátelùm. Pozdìji zde koupil malý domek s nevelkou zahrádkou, který ve své závìti odkázal obci s podmínkou, ¾e jeho pokoje budou zachovány v pùvodním stavu. Dnes v nìm sídlí Památník Leo¹e Janáèka se stálou expozicí ¾ivota a díla skladatele. Zachoval se i Janáèkùv pulpit, u nìho¾ stával a komponoval své skladby a dodnes hrající mistrovo harmonium. Areál hukvaldského hradu a pøilehlé obory je ji¾ nìkolik let dìji¹tìm mezinárodního hudebního festivalu Janáèkovy Hukvaldy a festivalu Janáèkovo hudební La¹sko. Tyto festivaly sem pøitahují èetné milovníky symfonické a komorní hudby, sborového umìní a operního divadla z Ostravska i ze zahranièí.
Leto¹ní roèník je ji¾ XIII. v poøadí a má na programu mimo jiné:
Sobota 12. 8. 2006 - Spoleèenský sál základní ¹koly Leo¹e Janáèka: 19.00 hodin
KLAVÍRNÍ KONCERT JANA JIRASKÉHO
Wolfgang Amadeus Mozart:Sonáta a moll KV 310
Allegro maestoso
Andante cantabile
Presto
Sonáta C dur KV 330
Allegro moderato
Andante cantabile
Sonáta A dur KV 331
Alla turca: Allegretto
Leo¹ Janáèek: Sonáta I. X. 1905 "Z ulice"
Pøedtucha
Smrt
V mlhách
Andante
Molto adagio
Andantino
Presto
Jan Jiraský (1973) vystudoval pardubickou konzervatoø a poté Janáèkovu akademii múzických umìní v Brnì u prof. Aleny Vlasákové. V zahranièí absolvoval mistrovské tøídy D. Krause, A. Queffelece, E. Indjice a dal¹ích mistrù. Devadesátá léta mu pøinesla nejprve ceny v národních soutì¾ích (Smetanova, Beethovenova), poté i úspìchy mezinárodní (1994 - první ceny v Karlových Varech a ve francouzském Noyers, 1996 – zvlá¹tní cena v Evropské Chopinovì soutì¾i v Darmstadtu, 1997 - 1. cena a cena Jugokoncertu v Chopinovì soutì¾i v Novém Sadu, 1998 - 1. cena v Kyjevì, aj.). Získal stipendium Èeského hudebního fondu, cenu Yamahy, prémii Fondu Leo¹e Janáèka a stal se také finalistou soutì¾e EBU/UNESCO v Lisabonu, dvojnásobným laureátem presti¾ní "Ceny Classic 1999" v kategoriích Talent a Interpretaèní výkony (udìluje Akademie klasické hudby Èeského hudebního fondu). U¾ v r. 1994 vydala vídeòská Musica Jiraského CD debut - smetanovské album. Stal se pravidelným hostem festivalových pódií u nás (Moravský podzim, Pra¾ské jaro ad.) i v zahranièí, hrál v abonentních cyklech vìt¹iny èeských orchestrù (Èeská filharmonie, Státní filharmonie Brno, Janáèkova filharmonie Ostrava ad.) a jako sólista spolupracoval s pøedními dirigenty (Ch. Arming, J. Bìlohlávek, D. Bostock, A. Ceccato, T. Koutník, Ch. Olivieri-Munroe, L. Svárovský, F. Vajnar, V. Válek, A. Weiser, H. Wolf). Plodná je i jeho spolupráce s rozhlasovými stanicemi (kromì záznamù a pøenosù sólových recitálù, napø. klavírní koncerty Mozarta, Hummela, Dvoøáka èi Martinù) a televizí (napø. Suita pro klavír Pavla Haase). V roce 2000 Jan Jiraský soubornì koncertnì provedl Dobøe temperovaný klavír I. J. S. Bacha. V dal¹ích letech se zamìøil na klavírní dílo Leo¹e Janáèka, které bylo tématem jeho disertaèní práce. V roce 2004 natoèil CD komplet Janáèkových klavírních skladeb na moderním klavíru a na autentickém skladatelovì nástroji z r.1876 (vydavatelství ArcoDiva, Radioservis). Po úspì¹nì vykonaném konkurzu (2004) vyuèuje Jan Jiraský klavírní hru na brnìnské JAMU.
(raw)