Již počtvrté se konala v horské obci Bílá Hubertská mše. Myšlenka konání této mše vznikla víceméně náhodou. Pan Vladislav Krop z Nýdku je nejen myslivec, ale i autor dnes již řady knih z mysliveckého prostředí. Když psal svou pátou knihu Pytláci v Zadních horách, podařilo se mu díky pamětníkům odhalit historii této oblasti. Tento kraj si kdysi velmi oblíbil olomoucký arcibiskup a osadu Bílá zvolil jako výchozí místo pro získávání bohatství Zadních hor. V osadách nechal vystavět krásné hájovny i domy pro dělníky. V Bílé nechal vystavět kapli a po vzoru skandinávských kostelů nechal vybudovat krásný dřevěný kostel, kousek po proudu řeky Ostravice stylový dřevěný hotel a také arcibiskupský zámeček u ústí údolí Smradlavé na kraji Bílé. Přáním pana Kropa bylo obnovit něco z těchto tradic. Panu Ing. Matulovi navrhl uspořádat v historickém kostelíku Hubertskou mši. Ing. Matula vše projednal v zastupitelstvu spojil se s páterem Edmundem Kempným, který je členem Českomoravské myslivecké jednoty. Mše se uskutečnila dne 13. listopadu 2005.
Další mše se již konaly pod širým nebem u Zámečku v Bílé.
Letos mše proběhla v neděli 11. října 2008 v 15 hodin za nádherného slunečného a teplého počasí. V tomto dřívějším termínu je mše plánována právě s ohledem na počasí. Vše bylo vzorně připraveno, u Zámečku stál oltář a pod ním bylo na prostranství před lavičkami přichystáno vše pro obřad pasování lovce jelena. Byla zde krásná květinová výzdoba a z malých vater stoupal dým. Když byly všechny lavičky zaplněny a mnoho lidí také stálo, vše začalo. Přijely dvě jezdkyně na koních, za nimi spřežení s vozem, na kterém byl umístěn ulovený jelen. Další spřežení přijelo s kočárem, ve kterém byli hosté – zástupce mysliveckého sdružení Salajka Ing. Matula, otec Jaroslav z ostravické farnosti, otec Edmund z Hrabyně a host nejvzácnější biskup Lobkowicz. Za nimi následoval průvod myslivců se psy i sokolníkem. Jelen byl přenesen k připravenému místu, kde jeho lovce pan Krop pasoval třemi údery loveckým tesákem se staročeskou mysliveckou mluvou na jelenáře a předal mu pasovací list. Poté byla zahájena mše, která byla troubena trubači Okresního mysliveckého sdružení z Přerova a zpěvy ji doprovodil pěvecký sbor Chorus Collegium Odry.
Mše byla opravdu hlubokým zážitkem a je třeba poděkovat všem, kteří je podíleli na jejích přípravách. Poté proběhla ještě jedna velmi slavnostní událost. Při loňské mši bylo připomenuto, že zde v dobách, kdy ještě nestál Zámeček, stál jednoduchý kříž a později byla na tomto místě vedle Zámečku postavena kůlna. Byla vyslovena myšlenka, že by na tomto symbolickém místě mohla být vybudována kaplička. Do roka se tak stalo rukou šikovného stolaře z Ostravice pana Vančury a po této mši byla kaplička sv. Huberta slavnostně vysvěcena. Slavnostní odpoledne pak pokračovalo v areálu Horské chaty Bílá, kde byl podáván zvěřinový guláš.
Nyní už je možné s jistotou říci, že na Bílé vznikla nová tradice, která bude každoročně požehnáním přírodě, myslivosti a lovu a bude setkáním dobrých lidí, kterých je někdy víc, než si myslíme.Tato tradice už natrvalo do Bílé určitě patří.
Pavla Zemaníková
Kyrie (krátká litanie otevírající mši, její tři části symbolizují Nejsvětější Trojici, je první částí hudební mše)
Poklekněme myslivci na kolena,
zpytujme svoje svědomí!
Obraťme svoji mysl k Hospodinu,
učiňme před ním pokání!
Prosme od Boha pomoci,
v našem díle, v naší práci,
i Ježíše jeho syna,
který naše hříchy snímá,
poklekněme myslivci na kolena,
zpytujme svoje svědomí!
Pane Bože! Prosíme Tě!
Vyslyš naše vroucí prosby,
požehnej nám naše honby,
žehnej nám v naší práci.
Svatý Hubert - (patron myslivců)
narozen okolo roku 655 ve Francii. Původem šlechtic, brzy se oženil a při narození prvního dítěte ovdověl. Stále častěji se uchyloval do lesů, aby našel zapomnění. Jednou na lovu se hnal za jelenem, který měl mezi parohy kříž, který zářil tak, až zatemňoval slunce. Tento zážitek posílil Hubert v úmyslu zasvětit svůj život Bohu. Dal se na pokání, stal se řeholníkem a později biskupem v Lutichu. Je pochován v benediktinském klášteře Andage – Andain v centru Ardenn. Městečko Andagia se od té doby jmenuje St. Hubert. Od 15. století jsou zakládány Hubertovy rytířské řády a bratrstva. Sv. Hubert je zobrazován jako biskup nebo jako lovec vždy v blízkosti s jelenem s křížem mezi parohy. Svátek má 3. 11. a v tento den se světí chléb, sůl a voda.
František Lobkowicz
Mons. František Václav Lobkowicz, O. Praem se narodil 5. ledna 1948 v Plzni, je premonstrát a od roku 1996 první biskup ostravsko-opavský. Je potomkem českého šlechtického rodu Lobkowiczů.
V roce 1966 nastoupil na FF UK, o rok později přestoupil na CMBF v Litoměřicích. V roce 1968 vstoupil do řádu premonstrátů, v letech 1968 – 1969 studoval na teologické fakultě v Innsbrucku. Na kněze byl vysvěcen v roce 1972. V letech 1972 – 1974 vykonával základní vojenskou službu a od roku 1975 působil jako kněz v olomoucké arcidiecézi. Od roku 1984 byl farářem farnosti v Mariánských Horách. Dne 17. března 1990 jej papež Jan Pavel II jmenoval titulárním biskupem pražským. V letech 1992 – 2001 byl apoštolským delegátem vedoucím Křížovnického řádu rytířů s červenou hvězdou. Dne 30. května 1996 byl jmenován prvním biskupem nově založené ostravsko-opavské diecéze.