Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Svatoslav,
zítra Barbora.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Øímský hrnec a zdravá vý¾iva

Nepùjde však jen o zdravou vý¾ivu, ale v øímském hrnci se také nic nespálí. Tak¾e by mìly zpozornìt a kuchaøinky, kterým vaøení není koníèkem.

To, ¾e nakupujeme oèima platí také u nádobí. Tak se mohlo stát, ¾e vaší pozornosti  unikne pekáè z neglazované keramiky jen proto, ¾e na první pohled vypadá jako nepraktický a spíše na ozdobu ne¾ k u¾itku. Vzhledem toti¾ pøipomíná klasický kvìtináè. To však není kvìtináè, ale pekáè,  chcete-li, hrnec z neglazované keramiky, kterému se jinak øíká øímský. Svùj název si nevyslou¾il proto, ¾e by k nám byl dová¾ený ze slunného jihu, nýbr¾ z dùvodu o nìco prozaiètìjšího - slou¾il toti¾ hospodyòkám u¾ v dobách starého Øíma a dlu¾no dodat, ¾e dobøe. Tvar jej pøedurèuje k peèení masa a materiál k netradièní a pøitom zdraví i figuøe prospìšné úpravì. Ta zaèíná tím, ¾e se jak pekáè, tak i víko namoèí asi na 20 minut do studené vody. Póry v hlínì ji nasáknou, a teprve potom do nìj vlo¾íte pøipravené maso. Pøipomenout v tomto okam¾iku je potøeba, ¾e trouba pøed peèením musí být studená. Kouzlo pøípravy masa v øímském hrnci toti¾ spoèívá právì v pomalém zahøívání, a je na principu odpaøování vody. Výhodou je,  ¾e maso v øímském hrnci se nikdy nepøipálí, je køehké, má vynikající chu», a proto¾e je mù¾ete péci bez jediného gramu tuku, je mnohem zdravìjší ne¾ pøi peèení tradièním. Proto¾e se uvnitø nádoby po celou dobu peèení udr¾uje i nízká teplota, uchovají se v pokrmu vitaminy i minerály. Chcete-li gratinovat, je to velice jednoduché, odklopte na posledních deset minut víko nádoby. Pøipravit se v nìm dá opravdu cokoliv, ale specialitou øímského hrnce jsou zvláštì pokrmy na vínì. V tìch si ostatnì libovali i staøí Øímané, ale také Egyp»ané a v posléze snad celý svìt. 

Milena Horáková

 

Pokud øímský hrnec vlastníte a dosud nepou¾íváte, èi tøeba jen uva¾ujete o jeho poøízení, nechte se inspirovat následujícími recepty:

Kuøe s nádivkou na kysaném zelí

1 støednì velké kuøe, 1 rohlík z pøedešlého dne, 30 g tuku, 2 vejce, asi 50 ml bílého vína, oregano, 1 l¾íce smìsi koøení na grilování, 2-3 strou¾ky èesneku, 1 l¾íce nadrobno nakrájené petr¾elky, 1 sáèek kysaného zelí (500 g), 1 l¾ièka pískového cukru, nìkolik zrnek celého pepøe a jalovce, sùl Øímský hrnec i s poklièkou namoèíme na 20 minut do studené vody. Oèištìné, opláchnuté kuøe spaøíme uvnitø i na povrchu vroucí vodou a necháme je okapat. Rohlík nakrájíme na kostièky a pokapeme rozehøátým tukem. Vejce rozšleháme se solí a vínem, nalijeme na peèivo a necháme pùl hodiny odle¾et. Potom doplníme koøením, oloupaným a rozsekaným èesnekem, petr¾elkou a promícháme. Smìsí naplníme kuøe, otvor sepneme jehlami na závitky. Dno pekáèe pokryjeme zelím, posypeme cukrem a koøením, vlo¾íme kuøe, osolíme a pøikryjeme poklièkou. Peèeme 50 minut pøi 220 °C. Potom sejmeme poklièku a dopeèeme dozlatova. Podáváme s vaøenými bramborami nebo bramborovými plackami.

Nákyp z èoèky, brambor a zeleniny

200 g velkozrnné èoèky, saturejka, 400 g uvaøených oloupaných brambor, 400 g oèištìné zeleniny (karotka, brokolice, pórek), 1 støednì velká cibule, 2 l¾íce oleje, 50 g polohrubé mouky, 100 ml vývaru z bujónové kostky, asi 150 ml mléka, 1 l¾íce oleje, kmín, rozmarýn, 1 l¾íce smìsi orientálního koøení, 1-2 vejce, 100 g nahrubo nastrouhaného sýra, 1 l¾íce nadrobno nakrájené petr¾elky Pøebranou èoèku propláchneme, zalijeme vodou a necháme hodinu nabobtnat. Potom ji se saturejkou uvaøíme domìkka, vývar vydusíme a èoèku osolíme.

Pekáè namoèíme na 20 minut do studené vody. Brambory nakrájíme na plátky. Zeleninu opláchneme, pøekrojenou karotku vlo¾íme do vroucí osolené vody a 5 minut ji povaøíme, pøidáme brokolici rozebranou na rù¾ièky a pórek nakrájený na koleèka, 4 minuty povaøíme, scedíme a pøelijeme studenou vodou. Oloupanou cibuli nakrájíme nadrobno a zpìníme v horkém oleji, zasypeme moukou, krátce osmahneme, rozšleháme s teplým vývarem, postupnì pøidáváme mléko a povaøíme na hustou omáèku. Po prochladnutí do ní zašleháme vejce a promícháme se sýrem a petr¾elkou.

Pekáè vytøeme olejem, poklademe polovinou èoèky, bramborami, nakrájenou karotkou, brokolicí a pórkem, osolíme a okoøeníme, pøidáme zbylou èoèku a zalijeme omáèkou. Peèeme 40 minut v troubì vyhøáté na 200 °C. Podáváme s èerstvým zeleninovým salátem.

(Zdroj recepty: Kuchaøka Ley Filipové Øímský hrnec a další pomocníci v kuchyni, vydal Vyšehrad)