Zámek Lysice najdete na západním okraji Moravského krasu. Leží v městečku Lysice mezi mírnými kopci a lesy. Původně zde stála tvrz, která podle záznamů z roku 1308 patřila Heraltovi z Kunětátu. Lysická větev rodu vymřela Janem z Kunštátu a z Lysic v roce 1451 a tvrz přešla do držení jiné větve rodu, do lestnické, ale ne na dlouho. I tato větev vymřela, takže dalším majitelem se stal Ludvík Zajímač z Kunštátu a ten tvrz prodal. Panství získal rod Černčických z Kácova. Diviš Černčický tvrz přebudoval do podoby renesančního zámku, z toho se zachovalo pouze západní křídlo dnešního zámku. Výstavba pokračovala dále. Nápisu na zámeckém portálu a letopočet 1589 ukazuje na výstavbu jižního a východního křídla zámku. Tato stavba byla prováděna za majitele Hrona Březnického z Náchodu. Jemu patřil zámek do roku 1593.
Upravovala se i zahrada. Ta se v hrubých rysech zachovala do dnešního dne. Byla to původně renesanční zahrada na italský způsob s oborou. Potom se na panství majitelé dost střídali. Jiří Březnický z Náchodu s manželkou Helenou Žerotínovou, Ferdinand Březnický, jejich syn. Potom panství přešlo do majetku hraběcího rodu Serényů, na počátku 18. století. Také rod Piatiů zde krátce pobyl. Za jejich panství byla krvavě potlačena selská rebelie v roce 1783. Nakonec panství získal rod Dubských z Třebomyslic, na začátku 19.století. Ti byli posledními majiteli zámku do roku 1945. Za nich se vedl na zámku bohatý společenský a kulturní život. Proslulé bylo divadlo a hudební představení. Ve třicátých letech 18.století získal zámek dnešní podobu. Zahrada byla také upravena do dnešní podoby. Vznikla oranžérie s terasami, západně od zámku. Dost se přestavovalo, třeba vznikla sloupová kolonáda, kterou vzniklo přímé spojení se zahradou.
Postavily se hospodářské budovy, dům pro panského správce, ovčín a byly upraveny skleníky. V 60tých letech 19.století začala úprava kaple, na níž se pracovalo ještě na začátku století dvacátého. V zahradě se udělaly úpravy také. Z někdejší menažérie se stal anglický park. Parkem je možno procházet samostatnou prohlídkovou trasou. Dnes jsou na zámku zajímavé dobové interiéry a umělecké sbírky. Je zde velice bohatá a vzácná knihovna, do které přišla velká část knihovny z boskovického zámku. Je zde také nádherná zbrojnice se sbírkami zbraní z Evropy a Orientu z tehdejší doby. Na zámku také občas pobývala rakouská spisovatelka Marie Ebner-Eschenbachová, rozená Dubská. Je přirovnávána k naší Boženě Němcové. O ní by se dal napsat samostatný článek. Na zámku je po ní pojmenována jedna knihovna.Poslední úpravy byla provedeny v šedesátých letech minulého století. Byla opravena kolonáda a upraven park.
K zámku Lysice jsem žádnou pověst nenašla. Ale poblíž zámku je jeskyně Blanických rytířů, která je součástí přírodního parku. Je vzdálena asi 7 kilometrů od Lysic. Jeskyni vytvořil na zakázku od kunštátského starosty Františka Buriana sochař – samouk Stanislav Rolínek v letech 1902 až 1931. Ke své práci prý nepotřeboval nákladné nástroje, jenom nůžky na ovce a hasičskou sekyrku. U vchodu do jeskyně je lev, v jeskyni pak najdete spící svatováclavské vojsko se svatým Václavem. Venku byla obří socha T.G.Masaryka 14 metrů vysoká. Ta byla, přes obezdění sochy, fašisty zničena v roce 1942. Zůstaly jen obrovské boty. Rolínek vytvořil i další díla, ty můžeme najít v lese na západní straně kopce Velký Chlum.