Velikost textu: normální | zvětšit | zmenšitInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Kvido,
zítra Hugo.

Můžete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uživatel: nepřihlášen

Více informací o klubu a členství v něm se můžete dozvědět na stránkách našeho klubu.

Anketa
Návštěvníci stránek - věk návštěvníků. Děkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Společnost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Profesor obrození


Když jsem se pomalu chystal uzavřít Historky obrozenecké, uvědomil jsem si, že na českém vědeckém a literárním nebi je postava nepominutelná, jeden ze skutečných profesorů nejen profesí, ale i povahou, zaměřením.


Josef Jakub Jungmann, (1773 – 1847) se narodil do početné ševcovské rodiny v Hudlicích na Křivoklátsku. Příběh jeho mládí je podobný příběhu mnoha podobných talentovaných dětí té doby. Navštěvoval piaristické gymnázium v Berouně a později v Praze, potom absolvoval na pražské univerzitě filozofii, která byla jakýmsi předstupněm dalšího vzdělávání, a začal studovat práva. Studium práv ovšem nedokončil, složil zkoušky na gymnaziálního profesora a odešel učit do Litoměřic na zdejší gymnázium.


V Litoměřicích prožil jako profesor šťastných patnáct let a založil tam poměrně početnou rodinu. Zajímavé je, že dobrou a spokojenou manželko se mu stala poměrně bohatá Němka, která se ale záhy naučila česky a souhlasila s tím, že děti budou vychovávány jako české. V roce 1815 přešel jako profesor na pražské akademické gymnázium, které v té době sídlilo v objektu Klementina. Jungmann se tam stal nejen úspěšným profesorem, ale časem i prefektem, tedy jakýmsi ředitelem. K jeho akademické dráze ještě dodám, že přednášel český jazyk také na filozofické fakultě pražské univerzity (nechci tady vést spor o to, zda to byla univerzita Karlova, nebo Karlo-Ferdinandova). Na filozofické fakultě se stal později i děkanem. Zajímavé a málo známé je, že ve funkci rektora univerzity později střídal svého mladšího bratra, uznávaného lékaře-gynekologa, Antonína Jungmanna. Podle řady pamětníků byl skvělý pedagog, učil třeba i mladého Máchu a podle nepotvrzených pověstí to byl možná právě on, kdo mladého básníka přivedl k básnění v češtině.


K jeho cti slouží i to, že jako gymnaziální profesor vyučoval jako snad první a zdarma češtinu. Tady je ovšem nutné si uvědomit, že pravopisná norma spisovné češtiny se trochu usadila až ve 30. létech devatenáctého století.


Jeho stěžejním dílem nesporně je pětidílný Slovník česko-německý, vydávaný ve třicátých létech. Nemenší význam pro naši literaturu má i jeho překlad Miltonova Ztraceného ráje, což byla v té době kniha v Evropě mimořádně ctěná a uznávaná. Dodám ještě, že význam podobného překladu dnes nemůžeme plně docenit. Ve své době to byl skutečně ČIN, který naši literaturu a kulturu vůbec výrazně posunul.


Není tajemstvím, že Jungmann po jistou část svého života trochu malicherně válčil s Dobrovským. Kdybych se pokusil o velmi zestručňující charakteristiku toho sporu, utkali se dva plebejci. Dobrovský, trochu asi hádavý, ale vznešený ve své vědecké neústupnosti a Jungmann, pořád mentalitou profesor, závislý na přízni nadřízených. Hlavním jablkem sváru byly „rukopisy“ jejichž pravost Dobrovský napadl a Jungmann se jich zastával, ač patrně tušil, že něco není v pořádku.


Nemohu na malém prostoru obsáhleji rozebírat všechny zákruty tehdejších snů i sporů. Jungmann se už revolučního roku nedožil, ale zůstává po něm ohromné dílo, velká zásluha o jazyk, který i jeho zásluhou přežil. Tak až někdy půjdete Jungmannovou ulicí v Praze (dříve Širokou) a dojdete i na jeho náměstí s pomníkem, vzpomeňte s úctou na obrozeneckého profesora.

Josef Hejna

***

Zobrazit všechny články autora



Komentáře
Poslední komentář: 22.09.2013  14:13
 Datum
Jméno
Téma
 22.09.  14:13 autor
 21.09.  19:49 Jarek
 21.09.  11:20 Vesuvanka díky
 21.09.  08:45 LenkaP
 21.09.  07:36 KarlaA