Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Ev¾en,
zítra Martin.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Pøestupný rok

Pøestupný rok tady s námi je odnepamìti. U¾ ho bereme naprosto samozøejmì. Pøemýšleli jste ale nìkdy nad tím, kdy a proè pøestupný rok vznikl? Zkusme to tajemství poodhalit.

Pøestupný rok nastává jednou za ètyøi roky kvùli synchronizaci kalendáøního a sluneèného roku. Bì¾ný kalendáøní rok je toti¾ o pár hodin delší ne¾ sluneèní rok, a kdyby se tato odchylka nekorigovala, za nìkolik desítek let bychom tøeba vánoce slavili v létì. Pøestupný rok tedy nastává jednou za ètyøi roky, kromì nultého roku ka¾dého století, který není dìlitelný 400. To znamená, ¾e roky 1700, 1800 a 1900 pøestupné nebyly, roky 1200, 1600 a 2000 naopak pøestupné byly. Pro výpoèet pøestupného roku se bere rok 0 našeho kalendáøe, tzn. pøestupné roky poznáte podle toho, ¾e je lze dìlit 4 (beze zbytku). Pøestupným rokem tak byl uplynulý rok 2020 a je jím tedy také rok 2024.

Pøestupný rok má na rozdíl od ostatních let v kalendáøi jeden den navíc. Tento den vychází na 29. února. Prodlu¾uje se nejkratší mìsíc v roce, tedy únor, který má bì¾nì 28 dní. V pøestupném roce máme tedy i 29. únor. Pøestupný rok vyšel právì na letošek. Pokud se narodíte 29. února, teoreticky byste narozeniny mìli slavit pouze jednou za ètyøi roky a být mladší, takto to ovšem ve skuteènosti není a stárnete stejnì, jako osoby narozené v ostatní dny. Stejnì je to se svátky - 29. února má svátek Horymír a Horymíra.

Jako vìtšina výjimeènìjších událostí se i k pøestupným rokùm vá¾ou tradice a povìry. Asi tou nejrozšíøenìjší tradicí bude tzv. den naruby, kdy ¾eny mohou po¾ádat své partnery o ruku. Tato tradice se potom èasto pøelévá a¾ do Velikonoc, proto¾e v nìkterých oblastech Èeské republiky o Velikonocích na pøestupné roky chodí koledovat dámy, nikoliv pánové. Co se týká povìr, ty jsou vìtšinou strašidelné. Na pøestupné roky se podle nich nesmí sbírat vìci ze zemì a nosit je domù, proto¾e by si tím èlovìk domù pøinesl smùlu. Velmi rozšíøená povìra se vá¾e také k tìhotným ¾enám, které si prý na pøestupné roky nesmí støíhat vlasy, aby se jim narodilo zdravé dítì. Mladé dívky by si pak vlasy nemìly støíhat ani v pøípadì, ¾e by se chtìly vdát – ostøíhané vlasy na pøestupné roky by jim toti¾ mohly zabránit v nalezení man¾ela.

Jak tedy zjistit pøestupný rok:
1. rok není dìlitelný èíslem 4 – rok není pøestupný
2. rok je dìlitelný èíslem 4 a nelze ho vydìlit èíslem 100 – rok je pøestupný

 
Dušan Herfort
* * *
Zobrazit všechny èlánky autora


Komentáøe
Poslední komentáø: 29.02.2024  18:50
 Datum
Jméno
Téma
 29.02.  18:50 Vladimír Køi¾
 29.02.  16:13 Von
 29.02.  09:26 Vesuviana
 29.02.  09:19 olga janíèková
 29.02.  09:17 zdenekj
 29.02.  08:52 Evussa