Letem, svìtem...
20.04 - Praha:Blí¾í se Evropský týden oèkování (European Immunization Week, EIW), který je tradièní souèástí Svìtového týdne oèkování (World Immunization Week).
Ka¾doroènì jej organizuje Svìtová zdravotnická organizace (WHO) v posledním dubnovém týdnu, aby zvý¹ila povìdomí o významu oèkování a podpoøila prooèkovanost. Letos se uskuteèní jubilejní 20. roèník, a to od 27. dubna do 3. kvìtna.
Evropský týden oèkování upozorní na klíèovou potøebu zajistit vysokou a rovnomìrnou prooèkovanost v ka¾dé komunitì, aby se pøede¹lo ¹íøení nemocí nyní i v budoucnu. Kampaò bude ¹íøit osvìtu o vakcínách a zdùrazòovat dùle¾itost dostupnosti oèkování pro v¹echny. Letos se zároveò zamìøí na posílení spolupráce s mladými odborníky a mláde¾nickými organizacemi, které aktivnì podporují oèkování, a vyu¾ije novì navázaná i stávající partnerství k dal¹ímu roz¹íøení této iniciativy.
Pandemie covid-19 vedla v mnoha zemích k výraznému poklesu prooèkovanosti, co¾ má za následek rostoucí výskyt infekèních onemocnìní, kterým lze pøedcházet oèkováním, jako jsou spalnièky, èerný ka¹el, zardìnky nebo zá¹krt. Tento trend se nevyhnul ani Èeské republice, pøesto¾e zde dlouhodobì funguje systém oèkování a pøeoèkování. Sni¾ující se míra prooèkovanosti zvy¹uje poèet vnímavých jedincù v populaci a tím i riziko ¹íøení tìchto onemocnìní.
S leto¹ním roèníkem Evropského týdne oèkování tematicky souvisí i oèkování proti pneumokokùm, u nìj¾ je klíèová prooèkovanost v rizikových komunitách. "Pneumokoky ohro¾ují zejména dìti a seniory, proto je u tohoto oèkování dùle¾ité, aby byly prooèkovány jak dìtské komunity, tak i senioøi. Obecnì prooèkovanost u dobrovolných oèkování je dlouhodobým problémem Èeské republiky, a týká se to tedy právì napø. zmínìného oèkování proti pneumokokùm," øíká MUDr. Jan Kynèl, Ph.D., epidemiolog Státního zdravotního ústavu. Podle jeho slov se v Èeské republice proti pneumokokùm ka¾doroènì oèkují sice více ne¾ tøi ètvrtiny dìtí, ale ani ne ètvrtina seniorù, co¾ neodpovídá doporuèením WHO. Míra prooèkovanosti není závratná ani u rizikových skupin pacientù.
Dle statistik Svìtové zdravotnické organizace se v ¾ebøíèku TOP 10 nejèastìj¹ích pøíèin úmrtí objevují na 5. místì infekce dolních cest dýchacích. Komplikací virových zánìtù dýchacích cest bývá zápal plic (pneumonie), pøièem¾ jednou z nejèastìj¹ích pøíèin pneumonie je právì bakterie Streptococcus pneumoniae. Kromì zápalu plic mù¾e zpùsobit i dal¹í záva¾ná onemocnìní jako je napø. invazivní pneumokokové onemocnìní, meningitida èi sepse. Onemocnìní mohou být smrtelná nebo mohou zanechat trvalé následky. Komplikovanìj¹í prùbìh hrozí u lidí s chronickými nemocemi, závaznìj¹í prùbìh pneumonie mù¾e být u malých dìtí a osob star¹ích 60 let.
"Po létech praxe mohu naprosto s jistotou konstatovat, ¾e jedinou úèinnou prevencí tohoto záva¾ného onemocnìní je vakcinace. Pøitom napøíklad v roce 2023 bylo proti pneumokokùm oèkováno pouze 22,5 % seniorù nad 65 let, co¾ je stále nízké èíslo vzhledem k riziku komplikovaného prùbìhu této infekce u seniorù a chronicky nemocných," vysvìtluje MUDr. Zuzana Blechová, Ph.D., odborný asistent Kliniky infekèních nemocí FNB a 2. LF UK
Od roku 2010 je v ÈR zavedeno doporuèené a hrazené oèkování dìtí pneumokokovými konjugovanými vakcínami. V roce 2018 bylo oèkování tøináctivalentní vakcínou roz¹íøeno pro pacienty se zdravotní indikací a pro vìkovou skupinu seniorù 65 a star¹í bez doplatku. Od roku 2024 je kojencùm plnì hrazena z veøejného zdravotního poji¹tìní dvacetivalentní vakcína, podmínkou je aplikace v¹ech dávek základního schématu do 7. mìsíce vìku dítìte a 1 dávky pøeoèkování do 15 mìsícù vìku. Pro seniory star¹í 65 let jsou plnì hrazeny v¹echny dostupné pneumokokové vakcíny vèetnì dvacetivalentní vakcíny, která se aplikuje jen v 1 dávce.
Kateøina Kociánová