Letem, svìtem...
02.10 - Ostrava:Vzpomínky pøiná¹í nejen pøíjemné pocity z návratu do minulosti a mládí, ale mohou být i souèástí terapie.
Mìsto Ostrava ji¾ 13 let podporuje projekt Reminiscence, a to nejen v domovech pro seniory, ale také v terénních slu¾bách. V rámci programu Reminiscence v Ostravì je ka¾dý rok vyhlá¹en tematický okruh. V minulých letech tak senioøi vzpomínali na dobré jídlo a chutì, zaposlouchali se do hudby mládí, cestovali - nejen v èase, ale vzpomínali na nav¹tívená místa, na pøeètené knihy, èi na jiné své ¾ivotní pøíbìhy. Leto¹ním tématem je pøíroda, se zamìøením na faunu. Forma setkávání a aktivit je rùznorodá, mù¾e to být spoleèná procházka, výlet, povídání o péèi o zvíøata.
"Projekt Reminiscence probíhá v Ostravì ji¾ 13 let a je u klientù sociálních organizací, pùsobících v Ostravì, velmi oblíbený. Proto se i z na¹í pozice sna¾íme tomu napomáhat. Tím, ¾e se podílíme na výbìru nosných témat, provádíme edukaci a koordinujeme aktivity zapojených organizací, kterých je dnes v Ostravì ¹estnáct. Patøí mezi nì nejen domovy pro seniory, ale i dal¹í organizace poskytující sociální slu¾by na území mìsta Ostravy. Vedle naplnìní hlavního cíle projektu, tedy podpory kognitivních funkcí seniorù, co¾ znamená posilování pamìti, koncentrace, schopnosti verbálních projevù, øe¹ení problémù a vnímání okolního svìta apod., je také snahou zapojit i dal¹í organizace a tøeba vytváøet i vzájemnì obohacující zá¾itky v rámci mezigeneraèních setkání seniorù s dìtmi ze základních a mateøských ¹kol," vysvìtluje význam projektu Zbynìk Pra¾ák, námìstek primátora mìsta Ostravy.
Ka¾dý èlovìk uchovává velké mno¾ství vzpomínek, zá¾itkù a zku¹eností, které v ideálním pøípadì mù¾e pøedat dál. Reminiscence neboli vzpomínání, je postavena na vybavování vzpomínek a sdílení buï individuálnì nebo ve skupinì. Pou¾ívání dlouhodobé pamìti, kde jsou vzpomínky ulo¾eny, je velmi dùle¾ité pro seniory, kteøí èasto èelí pøíznakùm rùzných nemocí, Alzheimerovu chorobu nevyjímaje. Vzpomínky aktivují nervové spoje v mozku a podporují tak zachování pamì»ových drah, které s vìkem nebo postupující nemocí rychle ubývají.
Klienti Domova Korýtko se v rámci programu Reminiscence vypravili za dìtmi do ©kolièky u lesa v Michálkovicích. Spoleènì tvoøili papírové vèely, kterými ozdobili vèelín na zahradì ¹kolky, pozorovali místní domácí zvíøata a spoleèné chvilky si u¾ili povídáním i krátkým vystoupením dìtí.
Do tohoto projektu se zapojil také Domov Sluneènice a dìti z mateøské ¹kolku Kyjovice. Spoleènì zrealizovali výlet do kravína v Kyjovicích, kde hladili a krmili krávy a trávili spolu èas. "Klientky vyprávìly dìtem o tom, jak se døíve staraly o krávy ony, nebo o tom, ¾e mìly kdysi na statku i konì a dal¹í zvíøata. Dìti zazpívaly písnièky, které znaly i na¹e klientky, tak¾e si zazpívali v¹ichni spoleènì. Nakonec dìti zatancovaly krátký taneèek a po mazlení nìkolika koèek z areálu jsme se vraceli zpìt. Z nakoupeného èerstvého mléka jsme pak dal¹í den spoleènì vaøili pudink a vzpomínali na hezké chvilky minulého dne," popisuje výlet v rámci projektu Lenka Golová, ergoterapeutka Domova Sluneènice. Setkání mìlo takový úspìch, ¾e následovala dal¹í cesta za dìtmi, tentokrát malování obrazù zvíøat a den byl zase plný povídání. "Klienti si tento program oblíbili. Sna¾íme se o navození tematické atmosféry a zaji¹tìní vhodných pomùcek. Pøedev¹ím skupinové vzpomínání zlep¹uje náladu v kolektivu a tím se zlep¹uje celkový stav klientù. Zejména tìm, kteøí jsou v dùsledku nemoci dezorientovaní, pøiná¹í vzpomínky pocit ukotvení a zlep¹ení psychického stavu," uzavírá Lenka Golová.
Grabriela Pokorná