Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Eli¹ka,
zítra Hanu¹.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Dlouhá cesta èínské farmakologie
 
První zmínky o èínské farmakologii jsou z doby více ne¾ tisíc let pøed našim letopoètem.
 
Èínští lékaøi v pøesvìdèení, ¾e na ka¾dou nemoc musí v pøírodì existovat pøíslušný lék vyzkoušeli látky jak rostlinného, tak ¾ivoèišného v menší míøe i minerálního pùvodu. Dodal bych, na rozdíl od naší souèasné situace, kdy lidé u¾ nevìøí, ¾e v lékárnách existují základní léky, ale zpìt k situaci v Èínì. Bìhem století tak vznikl léèebný arzenál, který obsahoval øadu úèinných látek. Západní medicína dìkuje Èíòanùm za rebarboru, kafr, efedrin, badyán koøen ¾en-šenu a koneènì i za èaj.
 
Léky se podávaly jako odvary, prášky, pilulky, náplasti, èípky nebo masti Ka¾dý lék byl sestaven z øady substancí, Èím byl pøedpis obsáhlejší, tím mìl být lék úèinnìjší. Pøi chorobách postihujících èást tìla nad hrudí se mìl lék pou¾ít po jídle, pøi nemocech ¾aludku a èásti tìla polo¾ených pod srdcem se léky braly pøed jídlem, pøi chorobách nìkterých ze ètyø údù se lék u¾il èasnì ráno nalaèno. Pøi tì¾kých nemocech se dávala pøednost odvarùm, polévkám a jiným tekutým lékùm. Pilulky se pøedepisovaly u nemocí, které se vyvíjely postupnì, prášky zase u nenadálých onemocnìní.
 
Jedním z èínských objevù je i akupunktura, léèebné vpichy jehlou, èínsky chen-chlu. Klasická akupunktura pou¾ívala devìt druhù jehel zhotovovaných ze støíbra a pozdìji ze zlata nebo kalené oceli.
 
Pokud by jsme pøeskoèili od vzdálené minulosti do souèasnosti tak i zde najdeme pozoruhodnosti ne zcela všeobecnì známé. Zdaleka toti¾ neplatí pøedstava o jakési zaostalosti èi nízké úrovni výroby lékù v Èínì. Právì naopak, Èína je jedním z nejvìtších a podle posledních dat je nejvìtším výrobcem lékù a komponent pro výrobu lékù. Uvádí se, ¾e více ne¾ 50% lékù v USA jsou èínské výroby, èi léky vyrobené s pou¾itím lékových komponent z Èíny. Uvádí se to jako varování závislosti lékaøské péèe v Americe na Èínì. Obdobná situace je i v Západní Evropì, by» snad v menším mìøítku. 
 
Závìrem lze tudí¾ konstatovat, ¾e farmakologie ve svìtì by bez té Èíny nebyla tam kde je. Èína velkou mìrou ovlivnila ten zaèátek, ale stejnì tak se velkou mìrou podílí i na stavu souèasném. Já bych ještì dodal, ¾e ta radu ministra zdravotnictví pro pøípad nedosa¾itelnosti léku v místní lékárnì to øešit hodinovým telefonováním po jiných lékárnách by se mìla brát s rezervou, on ten telefonát do Èíny by mohl vyjít zatracenì draho, i kdy¾ to hrozí. Kamarád z Aše u¾ volá pùl hodiny, je za Olomoucí a poøád nic…
 
Jaroslav Petøík
* * *
Zobrazit všechny èlánky autora


Komentáøe
Poslední komentáø: 05.03.2023  13:10
 Datum
Jméno
Téma
 05.03.  13:10 Jaroslav
 05.03.  09:43 Von
 04.03.  09:31 Jaroslav
 04.03.  09:09 Von
 04.03.  08:24 Pepa
 04.03.  08:18 Jaroslav