Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Vt,
ztra Zbynk.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Pan herec - Jan Tíska

Dnes je výroí co navdy zmizel z našich ivot jeden z nejlepších herc své generace, Jan Tíska (*4. listopadu 1936 –  †25. záí 2017). Jeho smrt zasáhla nejen rodinu, ale všechny, kdo ho obdivovali pro jeho práci, herecké umní a výraznou osobnost. Byl charismatický lovk, který dokázal svým herectvím a výkonem na jevišti strhnout obecenstvo.

Herecké výkony Jana Tísky na Shakespearovských hrách jsou nezapomenutelné a navdy zstanou v mé pamti. Odešla legenda rozhlasu, filmu a divadla. Jeho herectví bylo nezapomenutelné, jeho hlas a dikce neuvitelná. Byl to herec s obrovským rozsahem umleckých schopností a bájený lovk s dobrým srdcem.

Jeho herectví bylo ivelné a umní pevtlovat se do postav dokonalé. Mu s jistotou tvrdit, e byl jednou z nejvíce charizmatických osobností eské republiky. Na divadle exceloval vdy a u jako král Lear v Shakespearovských slavnostech nebo mladý Romeo na prknech Národního divadla.

O osudu praského rodáka prý rozhodl herec Karel Höger, který si ho všiml na jedné z recitaních soutí.

Ale jak sám Jan Tíska v rozhovorech asto íkával, krom talentu ml také štstí. Štstí na role, štstí na lidi. „Velkým štstím bylo, kdy jsem ješt v Kanad dostal hlavní roli v malém filmu, který se jmenoval Bush Pilot. A pak jsem s velkým, obrovitánským štstím dostal v New Yorku hlavní roli v divadle v inscenaci Mistr a Markétka.“  

Rád vzpomínal i na to, jak ho nechával v New Yorku ve svém byt bydlet reisér Miloš Forman, aby se mohl pipravit na herecké zkoušky a práv toto pedstavení mu otevelo pomyslné okno do svta Hollywoodu. Do poslední chvíle hrál v Los Angeles i v esku.

Jan Tíska pro m byl vzorem pracovitého disciplinovaného profesionála s obrovským talentem a vysokým morálním kreditem. Byl to opravdu Pan herec.

 
Anna Sobotková
* * *
Fotografie https://cs.wikipedia.org  a Michaela íhová  Právo


Komente
Posledn koment: 25.09.2022  23:39
 Datum
Jmno
Tma
 25.09.  23:39 Evussa
 25.09.  12:07 Ivan
 25.09.  11:32 von
 25.09.  10:38 Vesuviana
 25.09.  09:32 olga jankov
 25.09.  08:47 Vladimr K